GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Antifriz

kategorisinde 883 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Antifriz

Antifriz, motorlu araçların radyatör sistemlerinde kullanılan bir sıvıdır. Soğuk havalarda suyun donmasını engelleyen antifriz çeşitleri, araç motorunun sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Farklı özelliklerde üretilen antifrizler içerisinden gereksinimlerinizi karşılayan bir ürüne sahip olarak aracınızın düşük ve yüksek hava sıcaklıklarında sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Antifriz Nedir?

Antifriz

Renksiz yapıya sahip olan antifriz, bir çeşit alkoldür. Araçların motorunu aşırı sıcak ve soğuk şartlara karşı koruyan antifrizler, kullanım amaçlarına göre farklı biçimlerde formülüze edilir. Genellikle 30 bin kilometrede değiştirilmesi tavsiye edilir. İçerdikleri maddelere göre araç antifriz türleri, nitritli organik, hibrit, organik ve inorganik antifriz olarak dörde ayrılır. Antifrizlerin içerisindeki maddeye göre renkleri de değişiklik gösterir. İnorganik antifriz aynı zamanda yeşil antifriz olarak da bilinir. İçeriğinde silikat ve fosfat bulunan bu ürünün ortalama ömrü 2 yıldır. İnorganik antifriz, motor bloğu ve soğutma sıvısının ulaştığı diğer metal parçalarda korozyon meydana gelmesini de engeller. Organik antifriz ise genellikle koyu yeşil, turuncu veya pembe renklerde imal edilir. İçeriğinde organik asitler bulunan bu sıvı, araç motoruna geç nüfus eder. Sağladığı uzun süreli koruma ile ön plana çıkan organik antifrizlerin ortalama raf ömrü 5 yıldır. Organik ve inorganik antifrizlerin karışımından elde edilen ürünlere ise hibrit antifriz denir. Nitritli organik antifriz de organik antifriz ile nitrit karışımından elde edilir. Genellikle iş makinelerinde kullanılan bu ürün, koyu pembe veya kırmızı renge sahiptir. Araç emniyetini arttıracak ekipmanları da incelemek isterseniz Emniyet, Güvenlik kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Antifriz Nasıl Kullanılır?

Antifriz

Normal koşullarda antifriz değişimi yapmadan önce ölçüm yapılır. Yılda bir kez yapılan bu ölçüm sırasında bomometre kullanılır. Cihaz, antifrizin koruyucu özelliği ve yoğunluğu hakkında bilgi verir. Ölçüm sonucu çıkan değere göre yapılacak işleme karar verilir. Antifriz değiştirme işleminden önce araç motorunun soğuk olması gerekir. Ardından radyatörün vanası açılarak eski sıvı boşaltılır ve vana kapatılır. Yeni antifriz dikkatli bir şekilde radyatörün su haznesine dökülür. Yeterli miktarda antifriz ekledikten sonra üzerine saf su koyulur. Su haznesi üzerinde belirtilen seviyeye kadar doldurulduktan sonra motor çalıştırılır. Aracın çalışmasıyla radyatördeki su miktarı azalır. Daha sonra eksilen miktar kadar su ilave edilerek işlem tamamlanır. Dilerseniz, basınçlı yıkama makinesinden cilaya, koku gidericiden gres yağlama spreyine kadar pek çok bakım ürününe de Tamir, Bakım ve Temizlik Ürünleri kategorisinden sahip olabilirsiniz.

Antifriz Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Antifriz

Araba antifriz fiyatları, ürünlerin markasına ve içeriğinde bulunan katkı maddelerine göre farklı seviyelerde kullanıcılara sunulur. İçerisinde seyreltici madde bulunmayan organik oto antifriz çeşitleri diğer ürünlere göre daha yüksek fiyatlıdır. Bununla birlikte antifriz fiyatları araçların yakıt türüne göre de değişiklik gösterir. Mobil antifriz türleri ile dizel araba oto antifriz çeşitleri farklı fiyat seviyelerine sahiptir. Siz de kaliteli üretim yapan antifriz markaları içerisinden bütçenize ve aracınıza uygun ürünü kolaylıkla bulabilirsiniz. Tüm diğer kışa özgü ürünler için de Kış Ürünleri kategorimizi ziyaret edebilir, buz çözücü seçeneğini Buz Çözücü, Önleyici kategorisinden inceleyebilirsiniz.

Antifriz Kullanmanın Faydaları

  • Antifrizler suyun donma derecesini düşürerek motor soğutma sisteminin sorunsuz çalışmasına yardımcı olur.
  • Sıcaklığı dengeleyici rol oynayan antifriz modelleri aynı zamanda motor suyun kaynama derecesini de artırır.
  • Organik asit teknolojisiyle imal edilen antifrizleri uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.
  • Antifriz içerisinde yer alan maddeler, motor sıvısının temas ettiği metal parçaların korunmasına katkı sağlar.
  • Antifrizler, silecek suyunun donmasını engellemek için de kullanılabilir.

Antifriz Alırken Bunlara Dikkat

  • Antifriz alırken rengine göre değil, içerdiği maddelere göre karar verin.
  • Antifriz markaları arasından seçim yaparken, kaliteli maddeler kullanarak üretim yapan firmaları tercih edin.
  • Raf ömrü yakın antifrizleri satın almayın.
  • Aracı kullanım sıklığınızı ve kullandığınız yakıt türünü mutlaka göz önünde bulundurun.
  • Yeni bir antifriz aldığınızda eskisi ile karışmadan kullanmaya dikkat edin.