GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Kağıt

kategorisinde 2842 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Kağıt

Farklı çeşitleri, boyutları ve kalınlıklarıyla kağıt, günlük hayatımızın vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Dünyada en yaygın olarak kullanılan kağıt boyutu A4'tür ve 210 mm x 297 mm boyutlarındadır. A4 kağıt farklı çeşitlerde ve farklı ağırlıkta olabilir. Her amaca uygun bir çeşit A4 kağıt vardır. Böylelikle A4 kâğıt boyutu sadece günlük işler için değil, aynı zamanda davetiye, kitap kapağı, broşür gibi özel durumlar için de kullanılabilir.

A4 Kağıt Çeşitleri Nelerdir?

Kağıt

Bileşiminde daha çok selüloz bulunan ve günlük hayatta fotokopi kâğıdı olarak bilinen beyaz kâğıt 1. hamur kâğıttır. Daha çok broşür, antetli kağıt ve kitap baskısında kullanılır. 2. hamur kâğıt çeşidinde odun ve selüloz miktarı yaklaşık olarak eşittir ve rengi tam olarak beyaz değildir. Kâğıt fiyatları arasında genellikle daha avantajlı olan 2. hamur kâğıt daha çok kitap baskısında kullanılır. 3. hamur kâğıtta odun miktarı daha fazladır. Saman kâğıdı olarak da bilinen 3. hamur oldukça uygun fiyatlı olmasına rağmen kaliteli baskı yapmaya uygun değildir. A4 kâğıt seçiminde kullanım amacı ve bütçe en önemli etkenlerdir. Kâğıt markalarının, kâğıt kalitesine ve kâğıt modeline göre belirledikleri 1 top A4 kâğıt fiyat aralıklarıyla her sektördeki kullanıcıya hitap etmeyi amaçlamaktadır.

Kaplamasına Göre A4 Kağıt Çeşitleri

Kağıt

Kâğıt modelleri üzerindeki kaplama nedeniyle pürüzsüz bir yüzeye sahip olan kuşe kâğıtlar; parlak, ipek (veya saten) veya mat olarak bulunabilir. Broşürler, parlak broşürler için kullanılır ve bazen "sanat" kâğıdı olarak adlandırılır. Kaplanmamış kâğıtlar bir kaplaması olmadığından çok az pürüzlüdür ve bu nedenle lazer baskı ve fotokopi için uygundur. Birinci sınıf kaliteli kaplamasız kâğıt iş kırtasiye için kullanılır, ancak broşür için de kullanışlıdır. Çeşitli yüzeylerde mevcuttur. A4 çizgili kâğıt parlak yüzeyli kâğıtlardır. Genellikle iş ve kırtasiye amaçlı kullanır. Dokuma kâğıdı pürüzsüz bir yüzeye sahiptir, yazı kâğıdı ise ucuz, kaplanmamış dokuma kâğıttır ve fotokopi makineleri ve fakslar için kullanılır.

Kağıt Gramajı Nedir?

Kağıt

Bir kâğıdın, 1 metrekaresinin ağırlığı kâğıt gramajını ifade eder. 80 g 1. hamur kâğıt ifadesi, 1 metrekaresi 80 gram olan kâğıt anlamına gelir. Genel olarak 80 g 1. hamur olarak üretilen A4 fotokopi kâğıtları, kullanılan selülozun kalitesi, kimyasal bileşimi ve üretim teknolojisi ile birbirinden ayrılır. Böylece kullanım amacına uygun olarak pürüzsüzlük, beyazlık, toz bırakma ve parlaklık yönünden farklı kalitede kâğıtlar elde edilebilir.

Kağıt Kullanmanın Faydaları

  • A4 kâğıtlar çoğunlukla pek çok farklı marka tarafından 5 topun yer aldığı kolide üretilir ve satışa sunulur.
  • Farklı üretici firmalar, geniş A4 kâğıt fiyat aralığıyla sadece bireysel kullanıcılara değil, işletmelere de hitap etmeyi amaçlar.
  • Servis, paketleme, etiketleme gibi amaçlarla kullanılabilen kâğıtlar, geri dönüşüm özelliği sayesinde doğa dostudur.
  • Günlük kullanım amacına uygun olarak tercih edilebilecek kâğıt türlerinin yanı sıra özel kullanıma yönelik olarak yapışkanlı A4 kâğıt, kalın A4 kâğıt ve kalın çizgili kâğıt gibi kâğıt türleri de bulunur.
  • Davetiye, kitap kapağı gibi kullanım amaçları için daha çok baskıya uygun kalın kâğıt tercih edilir.

Bunlara Dikkat

  • Kâğıdın doğru yüzeyi, yandan gelen ışık altında gözle veya elle dokunarak kontrol edilebilir.
  • Kâğıt, baskı için kullanılacaksa tozlu olup olmadığı kullanmadan önce mutlaka kontrol edilmelidir.
  • Baskıda A4 kâğıdı önlü arkalı olarak kullanılacaksa mutlaka yüksek kaliteli A4 kâğıt tercih edilmelidir.
  • A4 kâğıdı el yazısı ya da tek yönlü baskı için kullanılacaksa kâğıt kalitesi kullanıcı tercihine bağlı olarak değişebilir.
  • Kâğıt markalarına göre A4 kâğıt 500'lü kalitesi farklı olabileceğinden, tek tip olması gereken baskılar için aynı markaya ait top kullanılmadır.