GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol
Popüler Filtreler
Seçili Kriterlerde Ara
Marka

Tepegöz, Projeksiyon Cihazı

kategorisinde 365 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Tepegöz, Projeksiyon Cihazı

Tepegöz ve projeksiyon cihazı çok amaçlı kullanıma uygun sunum araçlarıdır. Tepegöz özellikle proje çalışmalarının yoğun olduğu iş yeri ve ofislerde, diğer çalışanları bilgilendirmek amacıyla kullanılır. Tepegöz projeksiyon cihazı üzerine konan şeffaf plastik üzerindeki yazı ve şekilleri düz bir yüzeye büyüterek yansıtır. Tepegöz cihaz iletişim becerilerinizi sergilediğiniz sunumlarınızı kolaylaştırır.

Tepegöz Projeksiyon Cihazı Parçaları Nelerdir?

Tepegöz, Projeksiyon Cihazı

İşleyiş ve kullanım açısından oldukça basit olan tepegözün temel parçaları Fesnel merceği, tepe mercek, ayna ve lambadır. Tepegözlerde kullanılan mercekler üç çeşittir: Tek, ikili ve üçlü mercek. Tepegözden elde edilecek görüntü kalitesi tek mercek ile çalışan bir tepegözde düşük, üçlü mercekle çalışan tepegözde daha yüksektir. Tepegöz fiyatları görüntü kalitesine uygun olarak artar. Tekli merceklerde tepegözün ekrana olan mesafesi görece kısayken, üçlü mercekleri görüntü kaybı olmadan çok daha uzağa yerleştirebilirsiniz. Tepegözlerin ve projeksiyon cihazlarının parlaklığı ise lümen cinsinden ölçülür. Tepegöz modeline göre lümen aralığı 1.700 ila 11.000 arasında değişir. Renkli görüntü kalitesi için ya da ortamın daha aydınlık olduğu durumlarda daha fazla lümen gücü gerekir. Tepegöz lambaları tip, ömür, güç ve maliyet açısından çeşitlilik gösterir. Bazı tepegöz modelleri parlaklık düğmesi sayesinde lamba ömrünü uzatmaya çalışırken, farklı modeller lambanın ömrünü iki katına çıkarabilecek düzeneklere sahiptir. Sunumunuzun bölünmemesi için bazı tepegöz cihazları yedek lambaya kolaylıkla geçme imkanı sunar.

Projeksiyon Cihazı İle Görüntü Nasıl Yansıtılır?

Tepegöz, Projeksiyon Cihazı

Projeksiyon cihazı bir bilgisayar, video, CD, DVD veya herhangi bir harici bellek cihazından aldığı sinyalleri bir perdeye ya da duvara yansıtır. Dijital projeksiyon cihazları film gibi hareketli görüntüleri yansıtmak için daha uygunken, LCD projeksiyon cihazları ise sabit görüntü ve verileri yansıtmak için daha elverişlidir. Tepegözlerde olduğu gibi projeksiyon cihazlarında da ışık gücü ne kadar yüksek olursa görüntü o kadar uzağa yansıtılabilir.

Projeksiyonun ANSI Lümen Değeri Nedir?

Tepegöz, Projeksiyon Cihazı

Projeksiyon cihazlarında ışık parlaklığını ölçmek için kullanılan birim ANSI lümendir. Amerikan Milli Standart Enstitüsü'nün belirlediği ölçütlere göre yapılan testlerde, projeksiyon cihazının verdiği görüntünün 9 eşit kareye bölünmesi ve bu karelerden elde edilen ışık parlaklığı değerlerinin aritmetik ortalamasının görüntü boyutu (m2) ile çarpılmasından elde edilen değerdir. Projeksiyon cihazı modelleri seçimi ortamın büyüklüğüne göre de yapılmalıdır. 1000-2000 lümen değerindeki küçük projeksiyon cihazı çok aydınlık olmayan küçük salonlar için uygundur. 2000 lümen değerindeki taşınabilir projeksiyon cihazı pek çok farklı ölçüdeki ekran ve ışık koşulları için iyi bir tercih olur. 3000 ve üzeri bir projeksiyon cihazı sergi salonlarında kullanılabilir.

Projeksiyon Cihazı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Mikro projeksiyon cihazı ile mini projeksiyon cihazı arasındaki temel farkları anlayabilmeniz için ihtiyaç duyacağınız başlıca ölçütler çözünürlük, ışık gücü - parlaklık ve kontrast oranıdır.
  • Cihazın yüksek kontrast oranına sahip olması renklerin canlı görünmesini sağlar.
  • Cihazın kullanıldığı ortam aydınlıksa daha fazla ışık gücüne ihtiyacınız olurken, ortamın büyüklüğü de gereken ışık gücünü etkiler.
  • Taşınabilir projeksiyon cihazı seçerken arzu edilen en düşük çözünürlük oranı 800x600 piksel çözünürlüktür.
  • Projeksiyon cihazlarının gelen çözünürlüğü alt ve üst değerde sıkıştırarak veya yayarak yansıtabileceği kendi çözünürlük değerleri, gerçek çözünürlük kadar net görüntü vermez.

Bunlara da Dikkat

  • Projeksiyon cihazlarının kısa mesafe projeksiyon, kablosuz projeksiyon gibi ayırt edici özellikleri bulunur.
  • HDMI ve USB bağlantısına sahip bir projeksiyon cihazı daha iyi bir tercih olabilir.
  • Taşınabilir projeksiyonlar için en uygun çözünürlük oranı bilgisayarınızın sahip olduğu çözünürlük oranıdır.
  • Zoom oranı ve atış oranı projeksiyon cihazı alırken tercih edilen özellikler arasındadır.
  • Projeksiyon cihazı fiyatları ışık gücünün ve çözünürlüğünün artışına paralel olarak yükselir.