GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Marka

Seçili Kriterlerde Ara

Network, Ağ, Modem

kategorisinde 21502 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Network, Ağ, Modem

Network, ağ, modem üçlüsü, sırasıyla internet ağını, ev ya da iş yeri ağını ve bu ağa bağlı cihazlar arasındaki iletimi sağlayan dönüştürücülerdir. Modem, bir bilgisayarın telefon hattı, kablo veya uydu bağlantısı üzerinden veri göndermesine ve almasına izin veren bir donanım aygıtıdır. İnternet'e girmenin en popüler yolu olan analog telefon hattı üzerinden iletim yapılması durumunda modem, iki yönlü ağ iletişimi için gerçek zamanlı olarak analog ve dijital formatlar arasında veri dönüştürür. Günümüzde popüler olan yüksek hızlı dijital modemler söz konusu olduğunda sinyal, çok daha basit şekilde çalışmaktadır ve analog-dijital dönüşüm gerektirir. Yönlendiriciler ve modemler, en yaygın bilgisayar ağ modelleri arasındadır.

Modem Nasıl Kullanılır?

Network, Ağ, Modem

DSL modemler, duvardaki bir telefon prizine bağlanan RJ-11 jakı olarak da adlandırılan bir telefon konnektörü ile çalışır. Çevirmeli ağlarda kullanılan geleneksel modemler, telefon hatlarında kullanılan analog form ile bilgisayarlarda kullanılan dijital form arasındaki verileri dönüştürür. Bir harici çevirmeli modem, bir ucundan bilgisayara ve diğer ucundan bir telefon hattına takılır. Bazı bilgisayar üreticileri, dâhili çevirmeli modemleri bilgisayar tasarımlarına entegre ederler. Modem çeşitleri, geleneksel ve geniş ağ bantlı olarak ayrılır. Yönlendirici veya ağ geçidi, sinyali gerektiğinde iş veya evdeki tüm cihazlara yönlendirir. Bazı geniş bant yönlendiriciler, tek bir donanım birimi olarak entegre bir modem içerir. Birçok genişbant internet sağlayıcısı, müşterilerine modem donanımını ücretsiz olarak veya aylık ücret karşılığında tedarik edebilir. Bununla birlikte, standart modemleri perakende olarak da satın alabilirsiniz. Modem fiyatları, markalarına ve ekstra özelliklerine göre farklılık gösterebilir.

Bilgisayar Ağ Ürünleri Hakkında İpuçları

Network, Ağ, Modem

Bilgisayar ağ ürünleri söz konusu olduğunda yönlendirici ve modem olarak bilinen iki cihazın özelliklerini bilerek ihtiyacınız olan doğru ürünü tespit etmeniz gerekir. Ağ ürünleri benzer görüntülere sahip olsa da her biri farklı bir amaca hizmet eder. Yönlendirici, birden fazla bilgisayarın aynı ağa katılmasına izin veren küçük bir kutu olarak sunulur. Kablosuz yönlendiriciler, birden fazla bilgisayar, akıllı telefon ve tablet gibi diğer aygıtların aynı ağa katılmasına izin verir. Modem ise ISP'nize bağlanarak çalışır. Bu yüzden genellikle kablo veya DSL internet hizmeti sağlar. Kablo modemlerinde, bir TV veya kablo kutusunda bulunan aynı tip konnektör olan bir koaksiyal (veya "koaks") bağlantısı yer alır. Bu, duvardaki bir kablo portuna bağlanır.

Geniş Bant Modemlerin Genel Özellikleri

Network, Ağ, Modem

Bilgisayar ağ çeşitleri arasında geleneksel modemlerin yanı sıra geniş bantlı modem ve dönüştürücüler de yer alır. DSL veya kablolu internet erişimi için kullanılanlar gibi bir geniş bantlı modem, geleneksel çevirmeli modemlerden çok daha yüksek ağ hızlarına ulaşmak için gelişmiş sinyal teknikleri kullanılır. Geniş bant modemler, genellikle yüksek hızlı modemler olarak adlandırılır. Hücresel modemler ise bir mobil cihaz ve bir cep telefonu ağı arasında internet bağlantısı sağlayan bir dijital modem türü olarak bilinir. Harici geniş bant modemler, bir uçta bir ev genişbant yönlendiricisine, başka bir ev ağ geçidine ve diğer bir kablo hattı gibi harici internet arayüzüne bağlanır.

Modem Kullanımının Avantajları

  • İnternet'le ve dış dünyayayla bağlantı kurmanıza izin verir.
  • Modem türüne göre pek çok cihaz aynı anda İnternet'e bağlanabilir.
  • Her türlü iletişime hızla geçmenize aracılık eder.
  • Modem, bir ağ üzerinde en iyi yolu seçebilir.
  • Herhangi bir araca gerek kalmadan otomatik olarak kablosuz bağlanmanıza destek olur.

Modem Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İnternet sağlayıcınızın sunduğu bağlantı hizmetini göz önünde bulundurmanız gerekir.
  • Kablolu ya da kablosuz olarak cihazlarınıza göre modem bağlantıları da değişir.
  • Wi-Fi desteği için kablosuz yönlendiricisi olan modem kullanılır.
  • Hizmet garantisi sağlayan modemleri seçmeniz kullanım kolaylığı yaratır.
  • Geleneksel telefon hatlarını kullanan çevirmeli modemlerden, daha yeni kablo, uydu, hücresel ve fiber optik şebekelere kadar pek çok modem türü vardır.