GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Kokteyl Bardakları

kategorisinde 1508 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Kokteyl Bardakları

Mükemmel bir kokteyl mükemmel bir bardağı hak eder. Hazırladığınız bir kokteyli yanlış bardakla servise sunarak lezzetli bir içeceği mahvetmezsiniz ancak doğru kokteyl bardağını kullanarak deneyiminizin keyfini arttırabilirsiniz.

Klasik Kokteyl Bardağı

Kokteyl Bardakları

Modern kokteyl bardağı modelleri ikoniktir: Koni biçimli kaseye ve geniş ağız kenarlı ince gövdeye sahiptir. Martini bardağı olarak da bilinirler. Kokteyl için kullanılan martini bardakları vintage bardaklardır. Yanları modern camdan daha az sığ olup dökülmesini zorlaştırır. Düz dipli haznesi daha iyi denge sağlayarak devrilmeyi zorlaştırır. Vücut ısınızın camın içeriğini ısıtmasını engellemek için uzun saplı olarak tasarlanmıştır. Klasik martini bardaklarıyla aynı yüksekliğe sahip değildirler. Geniş yüzey alanını artıran ters koni kase şekli sayesinde aromaların tadına rahatlıkla varılabilir.

Kup

Kokteyl Bardakları

Kuplar ilk olarak 1600'lü yılların sonlarında şampanya bardağı olarak icat edilmişti fakat geniş ağızlı kısmı, kabarcıklı bir içki için çok kötü seçimdi. Yine de kupların çok daha iyi bir kullanım alanı olabileceğini anlamak çok uzun sürmedi: Kokteyl servisi. Klasik kokteyl bardakları gibi iyi dengelenmiş, dökülmeden tutulması kolay ve zarif olan kupların şekil, renk ve tasarımında muazzam çeşitlilik var. Kuplarda sunulan kokteyller, şekerlerin doğal tatlılığını artırır ve mevcut alkol hissini azaltır. Kup bardaklarda servis edilen içecekler harmanlanmış tada sahip olma eğilimindedir ve içenler herhangi bir katmanlı tabakadan daha fazla birleşmeyi tadabilir.

Flüt Kadeh

Kokteyl Bardakları

Kupanın aksine flüt bardak, şampanya türü kokteyller için oldukça iyidir. Temel olarak şampanya ve diğer köpüklü şaraplar için amaç baloncukların mümkün olduğu kadar uzun süre dayanmasıdır. Dar kase kısmı içeceğin yüzey alanını azaltır ve baloncukların daha uzun süre dayanmasını sağlar. Şampanya flütü aslında tek bir şey için tasarlanmıştır: Sıcaklık kontrolü. İçkiniz ısındığı an baloncuklar kaybolur ve bu hiç kimse için eğlenceli değildir. Bu nedenle kokudan ziyade sıcaklığın önemli olduğu kokteyller için idealdirler.

Margarita Bardaklarının Kullanımının Püf Noktaları

  • Tuz ve şeker daldırma için mükemmel geniş ağız kenarına sahip olmalıdır.
  • En iyi şekilde servis edilmesi için tekila bazlı margarita kokteyli özel olarak uyarlanmış camında servis edilmelidir.
  • Margarita bardaklarının daha fazla sıvı tutması göz önünde bulundurulduğu için kulp bölümü tutması kolay olmalıdır.
  • Mükemmel geniş ağız kenarına ve mini şemsiye, maytap ve diğer kokteyl aksesuarları için geniş bir alana sahip olan margarita bardakları keyifli dondurulmuş kokteyller için çok iyi seçenektir.
  • Geniş ağız kenarına sahip olması daha fazla sıvı tutmasını sağladığı gibi tuz ve şeker daldırmak için yeterli alanı da sağlar. Bu, margaritanızda uygun tuz ve şeker oranını yakalamanız için önemlidir.

Bunlara da Dikkat Edin

  • Unutmayın, bir kokteyl sadece bir içecek değildir, bir etkinliktir, bu nedenle etkinliği tüm ihtişamıyla geçirmek için mükemmel bardağı seçtiğinizden emin olun.
  • Kullan at karton ve plastik bardaklar parti, kokteyl gibi davetlerinizde kullanıp atabileceğiniz, karton ya da sert plastikten üretilen bardaklardır. Havuz başı, tekne, ?outdoor gibi cam bardak kullanımının tercih edilmediği mekanlar için uygundur.
  • Yüksek kokteyl bardaklarında önemli olan hacminin daha fazla olması ve şampanya bardağı gibi uzun ve dar şeklinden ileri gelen sınırlı yüzey alanı nedeniyle içeceğinizi soğuk ve baloncuklu tutabilmesidir.
  • Viski bardaklarının kalın alt bölümü aromaları salmak ve camın dibine öğütme maddeleri veya aromatikler öğütmek için tasarlanmıştır.
  • Viski bardakları aynı zamanda içeceğin elinizde sıcak şekilde kalmasını sağlar, bu da kokteyller için mükemmel şekilde kabul edilebilirdir fakat soğuk tüketilmesi gereken kokteyller için ideal değildir.