GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Termos

kategorisinde 8084 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Termos

Asıl amacı içerisindeki gıdanın sıcaklığını korumak olan termoslar, genel olarak içecek ve yiyecek termosu şeklinde ikiye ayrılır. Yaygın olarak çelikten üretilen termosların iç kısımlarında yalıtımı artırmak için çift katlı aynalı cam, porselen gibi malzemeler de kullanılır. Termosların sıcak-soğuk tutma süresi kullanılan malzemeye ve yalıtım oranına göre farklılık göstermekle birlikte 1-60 saat arasında değişir. Uzun süreli ısı yalıtımı sunan termos fiyatları diğerlerine göre daha yüksektir. Termos fiyatlarına etki eden bir diğer unsur da marka ve malzemedir.

Demlik Termos

Termos

Birden fazla kişinin kullanımı için tasarlanan çay termosları sürahi tipi ve pompalı olmak üzere iki çeşittir. Sürahi tipi termosların iç hacmi genellikle 1-2 litre arasında değişirken pompalı termosların iç hacmi 2-5 litre arasında değişir. Sürahi tipi termoslardan dökme yöntemiyle sıvı çıkışı sağlarken pompalı termoslardan basma yöntemiyle, termosu hareket ettirmeden sıvı çıkışı sağlarsınız.

Kişiye Özel Termos

Termos

Bardak (mug) termoslar daha çok kişisel kulanım içindir. Kupa şeklinde, tek kulplu modelleri de olan bardak termosların dış kısmında kişisel beğeninizi yansıtabileceğiniz farklı renk ve desenlere de yer verilir. Bardak termoslar genel olarak tek elle kullanabileceğiniz şekilde tasarlanır. Bazılarında taşımayı kolaylaştırmak için askı aparatı veya kulplar da vardır. Bardak termosların kapak şekilleri yaygın olarak düğmeli, vidalı, contalı, kilitli, pipetli, vakumlu ve kafe (dudak) kapağı şeklindedir. İç hacmi genel olarak 0,22-0,75 litre olan mug termosların çift katlı yalıtıma sahip olanları da vardır.

Doğa Sporları Termosu

Termos

Avcı veya kamp termosu olarak adlandırılan termosların sıcak-soğuk tutma süresi mug termoslara göre daha uzundur. Dökme yöntemiyle sıvı akışı sağlanan bu termosların kapak işlevi de gören bardakları vardır. Bazı kamp termosları katlanabilir taşıma kulpu ile rahat kullanım sunar. Ayrıca içeceklerinizi uzun süre sıcak-soğuk tutmaya yarayan iki seviyeli açılan kapağa ve vakumlu yalıtım gibi özeliklere de sahiptir. Çelik malzeme kullanılan yemek termoslarının dış görünüşü sefer tasına benzer. Toplam hacmi değişebilen yemek termosları genellikle 1-3 adet eşit hacimde yemek kabından oluşur. Bazı yemek termoslarında her bir kap ısı yalıtımına sahipken bazılarının kapları değil, kapların konulduğu kılıf ısı yalıtımı sağlar. Bu nitelikteki yemek termoslarını Master ve Penguen markalarında bulabilirsiniz. Yemek termoslarının sıcak-soğuk tutma süresi 2-23 saat arasında değişir.

Termos Kullanmanın Avantajları

  • Ev yapımı yiyeceğiniz ve soğuk-sıcak içeceğiniz (kullanım süresine bağlı olarak) termosa koyduğunuz sıcaklıkta kalır.
  • İş yerinde veya seyahatte yemek termosu kullanarak diyetinize uygun, istediğiniz sıcaklıktaki taze gıdalarla ekonomik ve sağlıklı beslenebilirsiniz.
  • Çift hazneli veya çay filtreli sürahi tipi termosları kullanarak ev dışında da taze demlenmiş çay içebilirsiniz.
  • Tek elle kullanılabilen termoslar sayesinde bisiklet sürmek gibi aktivitelerinizde spora ara vermeden içeceğinizi yudumlayabilirsiniz.
  • Mug termosları satın alarak evde kendi zevkinize göre demlediğiniz kahveyi ofiste de sıcak olarak tüketebilirsiniz.

Termos Almadan Önce...

  • Kullanım amacınıza göre termosun hem sıcak hem soğuk tutma özelliği olup olmadığını ve sürelerini öğrenin. Bir termosun sıcak ve soğuk tutma süresi farklıdır.
  • Bazı termoslar sadece elde yıkanabildiğinden alacağınız termosun temizliğinin nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgi edinin.
  • Termosta muhafaza edebileceğiniz gıdaları öğrenin. Her termos gazlı içecekler için uygun değildir.
  • Termosun içeriğinde tat bozan ve sağlığa uygun olmayan BPA, kurşun gibi malzemelerin olmamasına dikkat edin.
  • Uzun süreli kullanım için alacağınız termosun yedek parça desteği veya garantisi olmasına özen gösterin.