GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol
Popüler Filtreler
Seçili Kriterlerde Ara

Sebze Haşlayıcı, Buhar Sepeti

kategorisinde 548 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Sebze Haşlayıcı, Buhar Sepeti

Dünya mutfaklarının en sağlıklı pişirme yöntemlerinden biri buharda pişirme. Bu yöntemle besin değerleri korunurken lezzet bir aşama daha yukarı taşınıyor. Buhar sepetiyle buharda sebze, balık ya da tavuk pişirerek sağlıklı bir mutfak deneyiminin yanı sıra çin mantısı gibi dünya mutfağı lezzetlerine de göz kırpabilirsiniz.

Her Tencereye Uyum Sağlayan Sepetler

Sebze Haşlayıcı, Buhar Sepeti

Buhar sepeti modelleri boyut, tencereye entegre yeri ve kullanılan materyaller açısından farklılıklar gösterebilir. Bazı sebze haşlayıcılar yelpaze gibi açılan tasarımlarıyla her tencereye uyum sağlar. Paslanmaz çelikten üretilen bu modeller parçalı yapılarıyla tencre boyutuna uygun şekilde açılır. Bir diğer kullanışlı buhar sepeti modeli ise silikon kullanılarak üretilmiş modellerdir. Bu modeller özellikle çizilmelerinden imtina ettiğiniz tencereler için çok uygun olup, yine paslanmaz çelik, yelpaze şeklinde açılan modellerde olduğu gibi pek çok boyutta tencereye uyum sağlar. Bu silikon modeller bulaşık makinasında yıkanabildiği gibi, elde de yıkanabilir fakat özellikle balık ya da lahana, brokoli gibi derin aromalı yiyeceklerde kokunun silikon maddenin içine hapsolmasını engellemek için kullanımın hemen ardından sıcak su ile durulanıp, ondan sonra bulaşık makinasına koyulmasında fayda var.

Enerji Tasarrufu Sağlayan Modeller

Sebze Haşlayıcı, Buhar Sepeti

Bazı modeller ise katlı kullanım için uygundur. Bu sebze haşlayıcı modelleri de genellikle paslanmış çelik kullanılarak üretilir. Diğer modelden farkı belli bir boyuttaki tencerenin tam üzerine oturacak sabit ebatlarda kullanılmasıdır. Bu modeller üst üste kullanıldığında tek ısı kaynağı kullanılarak birkaç çeşit ürün pişirilebilir. Örneğin buharda pişmiş balık yanında, buharda pişmiş sebze ve sebzeli çin mantısı servis etmek istiyorsanız, ilk kata bir tık daha zor pişecek mantı, ikinci kat balık ve üçüncü kat sebzeleri koyarak tek bir enerji kaynağı kullanarak üç çeşit yemek pişirerek enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

%100 Doğal ve Sağlıklı

Sebze Haşlayıcı, Buhar Sepeti

Sağlıklı ve doğal hayatın kurallarını mutfağına taşıyanların vazgeçilmesi ise bambudan üretilen buharda pişirme sepeti modelleri. Bu modeller içerdikleri doğal malzemelerle sağlıklı mutfak anlayışına %100 uyum sağlar. Buhar sepeti satın alırken ürünün marka ve fiyat değerlendirmesinin yanı sıra, yaşam biçiminize ve gıda sağlık kriterlerinize uyumunu da göz önünde bulundurarak tercih yapmanızda fayda var. Doğallığı hayatının her alanına taşıyanlar için en kullanışlı model bambu buhar sepetiyken, enerji tasarrufuna önem verenler katlı modelleri tercih edebilir.

Neden Buharda Pişirme?

  • Buharda pişirme yemek pişirme stilleri arasında besin değeri kaybının en düşük olduğu yöntemdir.
  • Buharda pişirme besinlerin kimyasal yapılarını bozmaz.
  • Buharda pişirme sırasında besinlerin aromatik yapıları korunur. Bu da lezzetin en yoğun şekilde yansımasını sağlar.
  • Buharda pişirme pratiktir.
  • Enerji tasarrufu sağlar.

Buharda Pişirmenin Püf Noktaları

  • Paslanmaz çelik ve silikon modeller kolaylıkla bulaşık makinasında yıkanabilirken, bambu modelleri elle yıkamak kullanım süresini arttırırken, daha sağlıklı pişirmeler yapmanızı sağlayabilir.
  • Silikon kullanılarak üretilmiş modelleri ilk kullanımdan önce ve kullanımın hemen ardından sıcak su ile durulamak ürünün kullanım ömrünü uzatabilir.
  • Bütün buharda pişirme sepetlerinde su miktarının sepete değmemesine özen gösterilmeli. Bu kullanım ömrünü arttırmaktan ziyade doğru pişirme ile ürünlerin lezzetini en üste çıkarmak için önerilir.
  • Tabanı çizildiğinde risk oluşturabilecek teflon, seramik ya da bakır gibi tencere modellerinde tabana oturan metal buhar sepetlerinden kaçınılmalı.
  • Buharda pişirme esnasında ilk 10 dakika kapağı açmamak çok önemlidir. Bu sayade hem pişirme süresi kısalır hem de aromalar besinlerin içerisine entegre olur.