GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Profesyonel Şef Bıçağı

kategorisinde 1334 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Profesyonel Şef Bıçağı

Günlük kullanım için tasarlanarak üretilmiş sıradan bıçaklar bir şefin istediği performansı yakalamasına engel olur ve hazırlık sürecini yavaşlatabilir. Bu yoğun tempoya ve şeflerin talep ettiği yüksek kaliteye uygun olarak tasarlanıp üretilmiş bir profesyonel şef bıçağı hemen hemen her şefin rüyalarını süsler.

Şef Bıçağının Farkı Nedir?

Profesyonel Şef Bıçağı

Şef bıçakları, bir profesyonelin gün içinde karşılaşacağı kesme, doğrama, dilimleme gibi farklı işlemlerde bıçak değiştirmeden aynı hızda ve performansta devam etmesini sağlamak üzere özel olarak tasarlanmış bıçaklardır. Uzun yıllar önce büyük et parçalarını dilimlemek ve eklemleri ayırmak üzere mutfaklara girmiş olsa da günümüzde tüm şeflerin vazgeçemediği genel kullanım amaçlı bıçaklar arasında yerini almıştır. Geniş kesici yüzeyi sayesinde bir şefin ihtiyaç duyabileceği tüm işlemlerin üstesinden başarı ile gelir. Genellikle 15 ila 35 cm arasında farklı boylara sahip olan şef bıçağı ergonomik yapısı ile şefin uzun saatler yorulmadan çalışmasına olanak tanır. Paslanmaya ve gıda asitlerine karşı dayanıklı çelik yapısı sayesinde uzun ömürlü olan bu şef bıçağı modelleri, ek yersiz birleştirme sistemleri sayesinde toplu üretim yapılan profesyonel mutfaklarda kaçınılmaz bir zorunluluk olan yüksek hijyen standartlarını da karşılar.

Profesyonel Seramik Şef Bıçağı

Profesyonel Şef Bıçağı

Gelişen teknoloji geleneksel bıçak üretim metotlarını da değiştirmiştir. Zirkonyum oksit tozlarının 1500 derece sıcaklıkta yüksek basınç altında birleştirilmesi ile oluşan seramik şef bıçakları son yılların popüler ürünlerindendir. Seramiğin doğal ve gıdanın lezzetini değiştirmeyen yapısı onu aynı zamanda gıda asitlerine karşı da oldukça dayanıklı hale getirmiştir. Aynı ebatta bir paslanmaz çelik şef bıçağına kıyasla %50 daha hafif olan profesyonel seramik şef bıçağı uzun saatler boyunca devam eden kesme ve dilimleme boyunca daha yorulmanızı sağlar. Isıl işlemden geçmiş bu seramik bıçak, elmas kadar serttir ve bu sayede kesinliğini uzun süre muhafaza eder. Temizlik bakımı ve son derece kolay olan seramik şef bıçağı kesici ağzına hasar vermediğiniz sürece uzun yıllar körelmez.

Şef Bıçağı Nasıl Kullanılır?

Profesyonel Şef Bıçağı

Profesyonel şef bıçağı fiyatları diğer bıçaklarla kıyaslandığında oldukça yüksektir. Bu sebeple bıçağınıza iyi bakmanız uzun yıllar sorunsuz olarak kullanmanızı sağlayacaktır. Kesme ve dilimleme işlemlerini her zaman ahşap veya plastik özel kesme yüzeyleri üzerinde yapmanız bıçağınızın ağzını koruyacak ve körelmesini önleyecektir. Cam, metal, mermer gibi yüzeyler üzerinde kesim yapmak bıçağınızla erken vedalaşmanız anlamına gelebilir. Sadece kesme, doğrama, dilimleme gibi işlemler için uygun olan bıçağınızı donuk ürünleri parçalamaya çalışmak, kemikli etleri vurarak parçalamak gibi işlemlerde kullanmanız ağız kısmının hasar görmesine ve kullanılamaz hale gelmesine sebep olacaktır. Aşındırıcı deterjanlar ile yıkamak, bulaşık makinasında yüksek sıcaklıkta programlarda yıkamak, tel ve benzeri çizici temizlik gereçleri kullanmak bıçağınızın ömrünü azaltır.

Profesyonel Şef Bıçağı Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Bıçağınızın ağzını sert yüzeyler ve sert malzemelerden sakının. Körelmesi halinde uygun biley taşı ile yeniden keskinleştirin.
  • Bulaşık makinesinde yıkamayın.
  • Her zaman ahşap ve plastik gibi yumuşak kesme yüzeylerini kullanın.
  • Her kullanım sonrası gıda asitlerine karşı ılık su ile durulayın ve kurulayın. Islak bırakmanız yüzeyinde pas lekeleri oluşmasına neden olacaktır.
  • Bıçağınızı yüksekten düşürmemeye ve doğrudan ısı kaynaklarına temas ettirmemeye dikkat edin.

Profesyonel Şef Bıçağı Nasıl Seçilir?

  • Öncelikle ihtiyacınız olan bıçak türüne karar verin. Herkesin bu pahalı ve kullanımı özen gerektiren profesyonel bıçaklara ihtiyacı olmayabilir.
  • Satın almadan önce bıçağı elinize alarak avuç içinize uyumunu, ağırlığını ergonomisini tecrübe etmeye çalışın.
  • Sap ve pala kısımlarının birleşim yerlerini inceleyerek üretim biçimini kontrol edin.
  • Hayali kesme ve dilimleme hareketleri yaparak bıçağın ağırlığını dengesini hissetmeye çalışın.
  • Sap kısmının profesyonel hijyen gereksinimlerini karşılayacak materyallerden üretilmiş olduğundan emin olun.