GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Motosiklet Yağ, Katkı Maddesi

kategorisinde 1595 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Yağlama

Motosikletden verim alınması ve motorun uzun ömürlü olması için motosiklet yağı kullanımı önemlidir. Motor yağı mekanik aksamın daha temiz kalmasını ve motorun daha iyi çalışmasını sağlar. Aşırı ısınmayı da önler. Diğer tip yağlar ise motosikletlerden performans alınması için düzenli olarak değiştirilmelidir.

Motosiklet Yağı Çeşitleri

Yağlama

Motosiklet yağları farklı amaçlar için kullanılır. Amortisör yağı, zincir yağı, şanzıman yağı ve motor yağı olarak farklı motosiklet yağı çeşitleri mevcuttur. Motosiklet amortisör yağı 10.000 km'de bir değiştirilmelidir. Eğer araç 10.000 km'ye ulaşmadıysa 12 ayda bir değiştirilmelidir. Motosiklet zincir yağı değişimi zincirin tipine göre farklı aralıklarda yapılmalıdır. Motosiklet şanzıman yağı da aracın tipine ve serisine göre farklı aralıklarda değiştirilmelidir. Uzmanlar şanzıman yağının 10.000 ila 15.000 km'de bir değiştirilmesini önerir.

Motosiklet Motor Yağı Çeşitleri

Yağlama

Motosiklet yağı çeşitleri yağın özelliklerine göre değişir. 10/40 motosiklet yağı, 10/50 motosiklet yağı gibi farklı sayılarla ifade edilir. Bu sayılar viskozite miktarını gösterir. Viskozite akışkanlık anlamındadır. Viskozite düşükse motor yağı soğuk mevsimlerde daha iyi verim alınmasını sağlar. Viskozite eğer yüksekse bu sıcak havalarda aracın verimini ve performansını artırır. Mineral motor yağları 4000 km'de bir değiştirilmelidir. Yarı sentetik motosiklet motor yağı ise 10.000 km'de bir değiştirilirse aracın verimi artar. Sentetik yağlar ise 10-15 bin km'de bir değiştirilirse motoru daha iyi korur. Ayrıca yağ ile birlikte düzenli olarak filtrenin de değişimi yapılırsa motordan daha iyi performans alınır ve sürüş keyfi artar.

Motor Yağı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Yağlama

Çok farklı tip ve markalarda motosiklet yağları mevcuttur. Mineral yağlar daha sık değiştirilmelidir ancak fiyatları daha uygundur. Yarı sentetik yağlar ise mineral yağlardan daha yüksek fiyatlıdır. En yüksek fiyatlı motor yağları sentetik olanlardır. Motosiklet yağı fiyatları markaya göre de değişiklik gösterir. Farklı markalarda yağlar üretiminde kullanılan teknolojiye göre çeşitli özelliklere sahiptir. Genellikle uzmanlar tarafından kış mevsiminde düşük viskoziteye sahip sentetik motor yağı kullanımını önerilir. Düşük viskoziteli sentetik motor yağları daha yüksek fiyatlıdır. Ancak motorun korunmasında ve aracın performansında bu tip yağlar çok daha etkilidir. Daha fazla oto aksesuar için Oto Yedek Parça & Aksesuar kategorimiz sizi bekliyor. Aracınız için lastik ve jant arıyorsanız, bu sayfamızı; tüm otomotiv ürünleri için Oto Yedek Parça Aksesuar kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Motosiklet Yağı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

  • Motosiklet motor yağı kullanmak motordaki sürtünmeyi en aza indirerek aşınmayı önler.
  • Motor yağı motoru temizler ve böylece koruma sağlar.
  • Motor yağı kullanımı aracın verimliliğini ve performansını artırır.
  • Motor yağı motorun yağlanmış aksamlarının aşırı ısınmasını engeller.
  • Motor yağı kullanımı mekanik aksamın uzun ömürlü olmasını sağlar.

Motosiklet Yağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Aracın üreticisini ve serisini dikkate alın.
  • Aracın kullanıldığı bölgenin iklim ve yol koşullarını motor yağı alınırken göz önüne alın.
  • Motosiklet yağının markasının performansa etkisini dikkate alın.
  • Motor yağının viskozite derecesi seçimi iklim koşullarına göre olmalıdır.
  • Kullanılacak motor yağının uluslararası standartları sağlayıp sağlamadığına dikkat edin.