GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Yatak Başlığı

kategorisinde 1484 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Yatak Başlığı

Yatak odası dekorasyonunun önemli detaylarından bir tanesi olan yatak başlığı, yatağın konforunu artırırken aynı zamanda mekâna estetik bir dokunuş da katıyor. Yatak başlığı seçerken yatak odasının genel tarzına, boyuta ve kullanışlılığa özen göstermek gerekiyor. Mümkün mertebe yatak başlığı ile bazayı birlikte satın alarak iki parçanın uymama ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz.

Malzemeye Göre Yatak Başlığı Seçimi

Yatak Başlığı

Yatak başlığı satın alırken en önemli konuların başında malzeme geliyor. Çünkü malzeme, yatak başlığının hem konforunu hem de yatak odasına katacağı atmosferi direkt olarak etkiliyor. Genellikle sadelikten ve doğallıktan yana olanlar ahşap malzemeleri, zarafet ve şıklık isteyenler kumaş malzemeleri ve dayanıklılıktan yana olanlar da ferforje modelleri tercih ediyor. Kumaş malzemeden yapılan bir yatak başlığı seçmeyi planlıyorsanız bunun sık sık kirleneceğini unutmadan kolay silinebilen malzemelere yönelmelisiniz. Ahşap yatak başlığında ise sağlamlığı göz ardı etmemek adına maun, abanoz, ceviz ve gürgen ağaçlarından yapılan başlıkları tercih edebilirsiniz. Kalitesiz keresteden yapılan yatak başlıklarının ömrü çok daha kısa olabiliyor. Ferforje yatak başlıkları hem şık hem de dayanıklı olmakla birlikte çok ağır da oluyorlar. Özellikle ev sahibi değil de kiracıysanız ve birkaç senede bir evinizi değiştiriyorsanız taşınma sırasında ferforje yatak başlığının zorluk çıkarabileceğini unutmamalısınız. Bu noktada kolayca demonte edilen ve yeniden hızla takılabilen modellere yönelebilirsiniz.

Yatak Başlığı Seçiminde İşlevsellik

Yatak Başlığı

Yatak başlığı seçerken odanız dar bir odaysa işlevselliği ön planda tutmak gerekebiliyor. Özellikle başlık ile entegre olarak tasarlanan ve gardırop ya da kitaplığı da içine katan modeller çok kullanışlı olabiliyor. Ayrıca çocuk odasında çalışma masasıyla entegre şekilde dizayn edilmiş olan bu modeller de fazlasıyla kullanışlı bir ortam yaratabiliyor. Sık sık bulunduğunuz evden taşınma ihtimaliniz varsa işlevsellik sizin için kolay montajı işaret ediyor olabilir. Bu yüzden fazla ağır olmayan, pek çok parçaya ayrılmayan ve dayanıklı olan modellere yönelebilirsiniz. Modern yatak başlığı örneklerinde bu özellikte farklı fiyat aralıklarında pek çok marka ve model bulabilirsiniz.

Tasarıma Göre Yatak Başlığı Tercihi

Yatak Başlığı

Yatak odasını sıfırdan oluşturuyorsanız yatak başlığına karar vermeden önce tarzınızı seçmelisiniz. Dinlendirici ve huzurlu bir ortam yaratmak istiyorsanız modern tasarımlara ve minimal detaylarla dolu İskandinav tarzına yönelebilirsiniz. Konforla beraber size romantizmin ve nostaljinin eşlik etmesini istiyorsanız vintage tasarımlar ve country tarzı modeller doğru tercih olabiliyor. Yatak odanızın lüks görünmesini istiyorsanız avangart olarak adlandırılan büyük ve gösterişli olan klasik mobilyaları tercih edebilirsiniz. Renk seçerken de yatak başlığının rengine göre odanızın geri kalanını dekore edebilirsiniz. Yatak başlığı modellerinde fazla canlı renkler kullandıysanız odanın geri kalanını yumuşak geçişler ve sessiz renklerle tasarlayabilirsiniz.

Yatak Başlığı Alırken...

  • Başlıkta çokça dikey çizgi bulunması gerginlik hissi yaratabileceği için bunun yerine sade tasarımlar tercih etmek huzurlu bir uykuya yardımcı olabilir.
  • Kumaş başlık, çarpmalara karşı güvenli ve rahat bir ortam sunmakla beraber takıp çıkarılabilen modelleriyle kolayca yıkama imkanı da yaratabilir.
  • Başlığın genel boyutunun yanı sıra uzanacağı genişliğin ölçüsüne oda içinde karar verip buna uygun modeller seçmek gerekebilir.
  • Baza ile yatak başlığı ayrı ayrı alındığında uyum problemi ortaya çıkabileceği için iki ürünü birlikte almak gerekebilir.
  • Deri başlık seçerken kaliteli deriden üretilmiş, yırtınmaya ve aşınmaya dayanıklı olan modellere yönelmek önemlidir.

Bunlara da Dikkat

  • Çok büyük bir yatak başlığı görsel olarak şatafatlı dursa da hacim olarak komodin ve dolap için olan alanları gereksiz şekilde işgal edebilir.
  • Hangi malzeme seçilirse seçilsin silinmesi kolay olan ve kumaş ise gerektiğinde çamaşır makinesine atılabilen modeller tercih edilebilir.
  • Oymalı yatak başlığı için ahşap kalitesine ve işçiliğe dikkat edilebilir, ahşabın aşınmaya önleyen malzemelerle kaplandığından emin olmak gerekebilir.
  • Yatakta kitap okumayı seviyorsanız sırtınızı yaslamak için kapitone, küçük formları tercih ediyorsanız da ferforje modeller kullanılabilir.
  • Yatak odası genel olarak fazla ışık almıyorsa içeriye giren ışığı daha çok yansıtmak ve aydınlık bir ortam yaratmak için cam başlık alınabilir.