GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Sandık

kategorisinde 1630 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Sandık

Günümüzde hâlâ çeyiz geleneğin önemli bir parçası olan sandık, değerli eşyaları koruma görevini yitirmiş olsa da yeni evlenenlerin çeyizlerindeki el emeği ürünleri saklama ve koruma amacına hizmet ediyor. Ayrıca birçok evde takıları saklama amacıyla takı sandıkları kullanılıyor.

Çeyiz Sandığı

Sandık

Çeyiz sandığının geçmişi, ailelerin mal ve mülk alışverişinde bulundukları bir zamana dayanır. Çeyiz sandıkları, bir zamanlar, genç kadınlar için evlilik gereksinimlerini ve temel ev eşyalarını depolamak için kullanılan bir eşyaydı. Genç kızlar ve anneleri, evlilik çağına kadar, elleriyle hazırladıkları çeyiz eşyalarını yavaş yavaş bir sandıkta biriktirirlerdi. Bir genç kızın en önemli eşyası olan bu sandık, ahşaptan yapılırdı ve oyma desenlerle özenle süslenirdi. Geleneksel olarak, çeyiz sandıkları yadigârlar, duygusal eşyalar, battaniyeler ve yorganlar, el emeği örtüler ve mutfak eşyaları gibi temel şeyleri saklamak için kullanılmıştır. Günümüzde çeyiz sandıkları, bu naif geleneğe ithafen simgesel bir anlam taşısa da hala bazı el emeği ürünleri korumak amacıyla kullanılır. Çeyiz sandığı . modelleri, genellikle, göz alıcı ve zarif oymalarla ya da detaylarla süslenir.

Takı Sandığı

Sandık

Takı sandığının kökeni, eski zamanlardaki kralların ve korsanların hazine sandıklarına dayanır. Eski zamanların zenginlerinin mücevherlerini özel korumalı sandıklarda saklama alışkanlığının orta sınıflara yayılmasıyla beraber hazine sandıklarının boyutları da küçülmüştür. Günümüzde eskiye göre çok daha küçük boyutlu, sandık biçimli kutulara takı sandığı veya takı kutusu adı verilir. Amaç yine aynıdır ama artık bu sandıklarda saklanan mücevherlerin sayısı çok daha azdır. Bugün bu sandıklar, güvenlikten ziyade dekorasyon amacıyla kullanılırlar. Gittigidiyor'da uygun fiyatlara bulabileceğiniz el emeği, zarif sandık çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Umut Sandığı

Sandık

Batı'da 1950'li yıllara kadar sürdürülen, bizdeki çeyiz sandığına benzer bir gelenek bulunurdu. Kız çocuğu olan anneler, kızlarının gelecekteki evliliğine dair umutlarını bir sandıkta simgeleştirirlerdi. Kızlarına miras bırakmak istedikleri özel eşyaları, hatıra eşyaları kızları evlenene kadar bir sandıkta biriktirirlerdi ve bunu evlenirken kızlarına hediye ederlerdi. Çeyiz sandıkları, annelerin kızlarının evlilikleriyle ilgili umutlarının simgesiydi; bu nedenle umut sandığı olarak anılırlardı. Bu geleneği günümüzde de sürdürmek mümkün. Kız veya erkek, çocuklarınıza hatıra olarak bırakmak istediğiniz özel eşyaları zarif bir çeyiz sandığında biriktirerek evden ayrılırken onlara hediye edebilirsiniz. Böylece hem aile bağlarınızı güçlü tutabilir hem de gelecekteki torunlarınıza aile geçmişini tanıtacak bir zaman kapsülü bırakabilirsiniz.

Sandık Seçerken...

  • Çeyiz sandığı, boyut olarak biraz daha büyük olur ve gelinin çeyiz eşyalarının konması için kullanılır.
  • Takı sandığı, küçük bir sandık çeşididir; takıların saklanması ve korunması için kullanılır.
  • Yazma sandığı, orta büyüklüktedir ve genellikle camekanlıdır; böylece içindeki yazmalar görülebilir.
  • Nişan bohça sandığı, çeyiz sandığından daha küçüktür; genellikle damadın ailesinin geline hediyelerini koyması için kullanılır.
  • Makyaj sandığı, küçük ebatlıdır; geline hediye edilen makyaj malzemelerinin konması için kullanılır.

Sandık Alırken Dikkat

  • Sandığı uzun yıllar kullanacağınız için iyi bir ahşaptan ya da malzemeden yapılmış olmalıdır.
  • Ahşap sandıkların, yıllar içerisinde böceklenme ya da küflenme olmaması için, fırınlanmış ahşaptan yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Güzel kokulu ağaçların ahşabından yapılmış sandıklar, uzun süre hoş kokularını muhafaza ederler.
  • Sandıkta sakladığınız örtülerin sandık lekesi olmaması için ara sıra açıp havalandırmak ve sandığın nem almasını önlemek gerekir.
  • Sandık boyutları, içinde saklayacağınız eşyanın hacmine göre belirlenir.