GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Masaüstü (Desktop) Bilgisayar

kategorisinde 14170 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Masaüstü Bilgisayarınızı hangi amaçla kullanmayı düşünüyorsunuz?

  Ev / Ofis

  Ofis programları ve internet uygulamaları kullanımına uygun modeller

  Oyun

  Grafik performansı gerektiren uygulamalar ve oyunlara uygun modeller

Masaüstü (Desktop) Bilgisayar

Birbirinden farklı donanım ve yedek parça ürünlerinin bir araya gelerek oluşturduğu masaüstü (desktop) bilgisayar, "toplama bilgisayar" ismiyle de anılmaktadır. Masaüstü bilgisayar bu adı, farklı markalara ait donanım ve aksesuarlardan oluşması nedeniyle alıyor. Parçaların toplanarak bilgisayarın kişiselleştirilmesi kullanıcı adına büyük bir rahatlık sunarken markalar da kullanıcı tiplerine ve kullanım amaçlarına göre toplanmış masaüstü bilgisayarlar modelleri üreterek kullanıcıları memnun ediyor.

 • LG Masaüstü (Desktop) Bilgisayar
 • HP Masaüstü (Desktop) Bilgisayar
 • MSI Masaüstü (Desktop) Bilgisayar
 • Dell Masaüstü (Desktop) Bilgisayar
 • Lenovo Masaüstü (Desktop) Bilgisayar

Masaüstü Bilgisayarın Donanımlarının Toplandığı Merkez: Kasa

Masaüstü (Desktop) Bilgisayar

Bilgisayarın işlev görmesi için kullanılan tüm parçaları dış etkenlerden koruyan, metal ya da plastik bir koruyucu olan kasa, ekrandaki tüm işlemlerin gerçekleştiği merkez olarak görev yapmaktadır. İçerisinde anakart (mainboard) adı verilen, masaüstü bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde taşıyan ve bu parçaların uyum içerisinde çalışmasını sağlayan donanım tüm bileşenlerin toplandığı yerdir. Masaüstü bilgisayarın beyni olarak tanımlanan işlemci (CPU) ise masaüstü bilgisayarın birimlerini çalıştırarak bu birimler arasındaki veri transferini, işlemesini yapan ve kontrol eden birim olarak işlev görmektedir. Geçici bir depolama aygıtı olan RAM, masaüstü bilgisayarın programları çalışırken yapılacak olan işlemlere ait bilgileri, kısa süreli olarak saklıyor. Kasadaki önemli elemanlardan biri olan sabit disk ya da diğer adıyla harddisk, dış çevreden alınan ya da masaüstü bilgisayar içerisinde üretilen bilgilerin kalıcı olarak depolandığı, istendiği zaman silinebildiği alan olarak çalışıyor.

Bilgisayarın Görünen Yüzü: Monitör

Masaüstü (Desktop) Bilgisayar

Masaüstü bilgisayar denilince ilk akla gelen donanım olan monitör; bilgisayarda üretilen bilgileri ve yapılan işlemleri görebildiğiniz bir parçadır, diğer bir tabirle bilgisayarın görünen yüzüdür. Anakart (mainboard) üzerinde bulunan grafik (ekran) kartı ile çalışan monitörler, artık yüksek çözünürlükte, Ful HD özelliklerle üretiliyor. Firmalar ekranlara kasadaki donanım ürünlerini de ekleyerek kullanının masasında yer açıyorlar. Tüple çalışan ve çok yer kaplayan CRT monitörlerin yanında LCD, plazma ve dokunmatik ekranların tamamında göz yormama, yüksek çözünürlük ve yüksek yenileme hızı ve tepki süresi gibi özellikler aranıyor. Masaüstü bilgisayar ile çalışan kullanıcının göz sağlığı için oldukça önemli olan monitörün kalitesi çalışma keyfini ve süresini de artırıyor.

Ergonomi, Masaüstü Bilgisayarlar İçin de Önemli

Masaüstü (Desktop) Bilgisayar

Günümüzde masaüstü bilgisayar kullanıcıları, farklı tercihler yapmaya başladığı için markalar birbirinden farklı masaüstü bilgisayar çeşitleri üretmeye başladı. Özellikle inceliği, bükeyliği ve ekran kalitesi ile göz dolduran ekranlar, çok fazla yer kaplamayan kasalar, görselliğin öne çıktığı klavye ve fareler ile ses gücü ve kalitesi çok yüksek olan hoparlörler tercih sebebi oluyor. Bazı firmalar, bir donanım ürünü olarak kasayı ekrana ilave ederek bilgisayar kullanıcılarının masasında yer açıyor ki bu durum, bilgisayarın ergonomisine ciddi katkıda bulunuyor.

Avantajları

 • Masaüstü bilgisayarınızı kişiselleştirebilirsiniz.
 • Masaüstü bilgisayarınıza istediğiniz marka teknik donanımı entegre edebilirsiniz.
 • İstedeğiniz vakit masaüstü bilgisayarın donanımlarını değiştirebilirsiniz.
 • Donanım ürünleri daha zor bozulur.
 • Ömrü laptoplara göre daha uzundur.

Bilinmesi Gerekenler

 • Mümkün olduğu kadar son teknoloji ile üretilmiş donanımları kullanın.
 • Bazı donanım ürünleri birbiriyle uyum içerisinde çalışmayabilir, masaüstü bilgisayarınızı toplatırken buna dikkat edin.
 • Monitörün yüksek çözünürlükte ve Full HD olması göz sağlığınız açısından çok önemlidir.
 • Pek çok donanımı haricen alacağınız için görüntü kirliliğine yol açabilir.
 • Masaüstü bilgisayarınızı ağırlığından ve parça sayısından dolayı kolay kolay başka bir yere taşıyamazsınız.

GittiGidiyor BLOG

Oyun Bilgisayarı Nasıl Toplanır?

Oyun Bilgisayarı Nasıl Toplanır?

Bilgisayar donanımındaki hız ve kapasite artışı, bilgisayar oyunlarının çeşitliğini de artırdı. Gerçeğe yakın grafikleriyle film endüstrisinin rakibi haline gelen oyunları oynayabilmek için oyun bilgisayarı nasıl toplanır sorusuna yanıt arıyorsanız doğru sayfadasınız. Detaylar blog yazımızın devamında!

DEVAMINI OKU
Bilgisayar Kasası Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Bilgisayar Kasası Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Kişinin beklentilerine ve kullanım amacına göre çeşitleri bulunan bilgisayarın en bilineni ise kasalı bilgisayardır. Bu yazımızda kasalı bilgisayarlara ilgisi olan, yakın zamanda kasalı bilgisayar edinmeyi veya bilgisayar kasası toplama düşüncesinde olanların için merak edilenleri derledik.

DEVAMINI OKU
Bilgisayarın Elektrik Tüketimini Azaltmanın Yolları

Bilgisayarın Elektrik Tüketimini Azaltmanın Yolları

Artık faturaları azaltalım diyorsanız bilgisayarın elektrik tüketimini azaltmanın yolları yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz!

DEVAMINI OKU