GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Ürün Puanı

Ziynet Altın

kategorisinde 1 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Ziynet Altın

Ziynet altın hem takı hem de yatırım amaçlı kullanılan, getirisi yüksek bir birikim aracıdır. Yüksek değerleriyle bilinen ziynet altın çeşitleri, geleneksel tasarımları ile de beğeni toplar. Siz de ziynet altın modelleri hakkında detaylı bilgi sahibi olarak ister yatırım isterseniz hediye amaçlı altın alımı yapabilirsiniz.

Ziynet Altın Çeşitleri Nelerdir?

Ziynet Altın

Ziynet altın çeşitleri; Ata lira, tam, yarım, çeyrek, 2,5 ve ata altın 5'lik ziynet olarak farklı şekil ve ağırlıklarda üretilir. Ata lira aynı zamanda Ata altın olarak da bilinir. Tam ziynet altın ise 7,02 gram ağırlığa sahip olup takı ve yatırım için en çok tercih edilen altın modelleri arasında yer alır. Yarım ziynet altın çeşitleri ise 3,58 gram olup daha çok takı maksadıyla kullanılır. Çeyrek ziynet altın da 1,75 gramlık tasarımıyla fiyatı en uygun olan ziynet altın çeşididir. Çok küçük gramaj farkları dışında tam, yarım ve çeyrek altınlar belirtilen değerler ile kuyumcu vitrinlerindeki yerini alır. Farklı bir dizayna sahip olan 2,5 ziynet altın çeşitlerinin ağırlığı ise tam altının iki buçuk katı olacak şekilde hesaplanır. Standart ağırlığı 17,54 gram olan bu altın çeşidi, ziynet altınlar arasında yüksek değere sahip olan modellerden biridir.

Ziynet Altın Modelleri Nasıl Üretilir?

Ziynet Altın

Kültürel özellikleri ile ön plana çıkan ziynet altın çeşitleri oldukça köklü bir tarihe sahiptir. Geçmişi Osmanlı dönemine dayanan ziynet altınlar uzun seneler alışveriş ve birikim amacıyla kullanılmıştır. Ancak kâğıt paranın devreye girmesi ile daha çok takı olarak tercih edilmeye başlanan ziynet altınlar, güvenilir bir yatırım aracı olma özelliklerini de korur. Kullanımı oldukça yaygın olan ziynet altın çeşitleri Damga Matbaası ve Darphane'de üretilir. Altın ilk olarak döküme girer ve 22 ayar rulolar haline getirilir. Ardından hadde işlemi ile inceltilen altın rulosu, doğrama bölümünde uygun ebatlarda pullara bölünür. Daha sonra her pul tek tek alınarak tartılır ve standart ağırlıkta olanlar tavlama işlemine gönderilir. Tavlama ile yumuşatılan pullar baskı bölümüne gönderilerek ziynet altının çeşide uygun olan şeklin verilmesi sağlanır. Son olarak kalite kontrolü yapılan ziynet altın çeşitlerinin paketleme kısmına iletilmesi ile üretim süreci tamamlanır.

Ziynet Altın Fiyatları

Ziynet Altın

Ziynet altın fiyatları, altının o günkü anlık değeri baz alınarak güncel olarak hesaplanır. Ziynet altının gramajı ve ayarı da altın fiyatlarının üzerinde etkisi olan unsurlar arasında yer alır. Eski tarihli ziynet altın çeşitleri ile yeni tarihli olanlar arasında fiyat farklı bulunur. Fiyat farkı olmasının nedeni, ziynet altının üretildiği tarihte ödenen vergi miktarının farklı olmasıdır. Bu nedenle eski tarihli altınlar daha uygun fiyat seviyeleri ile kullanıcılara sunulur. Siz de farklı ağırlık ve tasarımlar ile sunulan ziynet altın markaları ürün seçkisi içinden kullanım maksadınıza ve bütçenize uygun olan modeli satın alabilirsiniz. Daha fazla takı ve mücevher seçenekleri için Mücevher, Takı, Saat kategorimizi ziyaret edebilir, tüm saat modellerini Saat kategorisinden inceleyebilirsiniz.

Ziynet Altının Avantajları

  • Ziynet altın çeşitlerini yatırım amaçlı satın alabilirsiniz.
  • Kulplu ziynet altın tasarımlarını düğün ve nişan merasimlerinde yeni evlenen çiftlere takı olarak hediye edebilirsiniz.
  • Ziynet altın modelleri nakit paraya çevrilirken oldukça az değer kaybına uğrar.
  • 22 ayar olarak üretilen ziynet altınlar saf altına yakın yapıya sahiptir.
  • Ziynet altın çeşitlerinin saklanması ve kullanması oldukça kolaydır.

Ziynet Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ziynet altın alırken satın aldığınız ürünün eski veya yeni tarihli olmasına dikkat edin.
  • Takı maksadıyla altın almayı planlıyorsanız, kulplu olarak üretilen tam, yarım ve çeyrek ziynet altın tasarımları arasından seçim yapabilirsiniz.
  • Kulpu ziynet altın modellerinin kulp kısmı da altından yapıldığından, fiyat hesaplanırken kulpun ağırlığı da dikkate alınır.
  • Ziynet satın alırken gerekli sertifikalara sahip güvenilir yerlerden alışveriş yapın.
  • Yatırım amaçlı satın aldığınız ziynet altınlarınızı güvenilir ortamlarda muhafaza etmeyi ihmal etmeyin.