GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Kedi Vitamini, Ek Besini

kategorisinde 3026 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Kedi Vitamini, Ek Besini

Günümüzde kullanılan kedi mamaları kedilerin ihtiyaç duyacağı tüm besin maddelerini ihtiva edecek şekilde formülize ediliyor. Kedinize hangi kedi vitaminini ve kedi ek besinini vereceğiniz konusunda kararsızsanız öncelikle veterinere danışmanızda fayda var.

Kedim İçin Hangi Vitaminler Uygun?

Kedi Vitamini, Ek Besini

Kedinizin yaşına, ırkına ve kilosuna uygun bir mama seçmenizin akabinde çeşitli ek gıda ve kedi vitamin desteği kullanabilirsiniz. Bu tarz ek gıdaları ve vitaminleri kullanmadan önce kedinizin ihtiyaçlarını belirlemeniz önem taşıyor. Eğer multi vitamin desteği ya da ek besin takviyesi kullanacaksanız, dengeli içeriğe sahip kedi maması tercih etmeniz öneriliyor. Aksi takdirde aşırı besin yüklenmesi nedeniyle kedinizde toksisite oluşabilir. Kondroitin ve glukozamin içerikli takviyeler artrit sorunu yaşayan kedilerde kullanılabilir. Bu çeşit takviyeler kedinizin kıkırdaklarını güçlendirici etki sağlar. Fakat kondroitin ve glukozamin içerikli takviyelerin yapısal bozuklukları düzeltmesi ya da artriti tamamen ortadan kaldırması beklenmemelidir. Piyasada yer alan eklem güçlendirici vitamin ve takviye mamaları doğru şekilde seçtiğiniz takdirde kedinizin eklemlerinde olumlu etkiler gözlemleyebilirsiniz.

Sağlıklı Kediler, Mutlu Sahipler

Kedi Vitamini, Ek Besini

Kedi sahipleri tarafından yoğun olarak kullanılan ve pek çok alanda pozitif etkiler sağladığı bilinen bir diğer kedi vitamin çeşitleri ise balık yağında bolca bulunan omega-3 yağ asididir. İnsanlar için de önem taşıyan Omega-3 yağ asitleri eklem ve deri iltihaplarına karşı güçlü bir koruma kalkanı oluşturuyor ve aynı zamanda çeşitli organlara destek oluyor. Eğer kedinize Omega-3 yağ asidi vermeyi düşünüyorsanız öncesinde veterineriniz ile görüşmeniz ve kedinizin kilosuna uygun olacak şekilde miktarı belirlemeniz en doğru yol olacaktır. Çünkü bilinçsiz şekilde kullanılan vitaminler, kedinizin böbreklerinin zorlanmasına sebep olabilir. Eğer zihinsel fonksiyonları çok güçlü olmayan ve komutlarınızı algılamakta sıkıntı çeken yetişkin bir kediniz varsa, E ve C vitamini içeren kedi takviye besinleri kullanmanız öneriliyor. E ve C vitaminin beyin hücrelerini güçlendirme konusunda başarılı olduğuna dair birçok çalışma bulunuyor.

Antioksidan İçeren Takviyeler Kedilerde de Kullanılabilir mi?

Kedi Vitamini, Ek Besini

Veterinerler antioksidan içeren ve tedavi edici özelliği bulunan kedi takviye gıdaların ve vitaminlerin, kedinizin beyin sağlığına fayda sağladığını belirtiyor. Kedinizin boyuna, kilosuna, ırkına, yaşına ve sağlık standartlarına uygun olacak şekilde yüksek kaliteli, tam ve dengeli şekilde formülize edilmiş bir kedi maması, kedinizin ihtiyaç duyduğu tüm gıda maddelerini ihtiva edecek ve kedinizin beden sağlığını korumasına yardımcı olacaktır. Bunun haricinde kedinizin hali hazırda mustarip olduğu sağlık sorunlarına göre spesifik takviyelerden yararlanmanız da faydalı olabilir. Bu nedenle vitamin gibi takviyelerde bulunmadan önce kedinizin ihtiyaçlarını doğru yönde belirlemeniz gerekiyor. Kedi vitamin fiyatları markadan markaya ve içeriğine göre değişkenlik gösteriyor.

Kedi Vitaminlerinin Faydaları Nelerdir?

  • Kedinizin tüy dökme sorunu varsa kullanacağınız E vitamini ve Omega-3 takviyeleri kedinizin tüylerinin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
  • Kediniz çabuk yoruluyorsa ya da halsizse demir ihtiva eden takviye gıdalar kullanarak kedinizin daha canlı ve daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Kalsiyum destekli gıdalar kullanarak yavru kedinizin kas ve iskelet sisteminin gelişmesine destek verebilirsiniz.
  • Yaşlı kedilere D vitamini açısından zengin besin takviyeleri hazırlayarak kedinizin daha sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz.
  • Multi vitamin takviyeleri ise kedinizin daha çevik olmasını sağlıyor.

Kediniz için Vitamin Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • Kedinizin ihtiyaçları doğrultusunda vitamin ve besin takviyesi seçmeniz önem taşıyor.
  • Kedinizin kalıtımsal bazı rahatsızlıkları varsa gıda takviyesi ya da vitamin seçimi yaparken daha titiz olmalısınız.
  • Vitamin miktarını ayarlarken kedinizin kilosu ve boyunu göz önüne almalısınız.
  • Kedinizin ihtiyaç duymadığı takviye gıda ya da vitamin kullanımından kaçınmanız gerekiyor. Aksi takdirde kediniz ciddi sağlık sorunları yaşayabilir.
  • Kedinizin spesifik sorunları varsa bu sorunları çözecek vitaminlere yönelmelisiniz.