GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Marka

Seçili Kriterlerde Ara

Kedi Kumu

kategorisinde 4290 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Kedi Kumu

Kedilerin tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri için kullanılan kedi kumu çeşitleri, materyallerine ve kumun büyüklüğüne göre çeşitlenir. Hem doğal hem de sentetik içerikler bulundurabilen kedi kumu, emicilikleri, koku yaymaları, kedinin patilerine uyumlulukları, dağılma ve toz yapma oranları ile farklılık gösterir. Kediniz için doğru kumu seçme konusunda endişe yaşıyorsanız, önerileri dikkate alabilirsiniz. Kedi kumlarının çeşitlerini tanımak kullanıcılara yol gösterebilir.

Sıvıyı Hızla Emen Kristal Kumları Alabilirsiniz

Kedi Kumu

Eğer yoğun çalışıyor ve vakit darlığı yaşıyorsanız; sentetik içeriği sayesinde sıvıyı hızla emen, az koku yapan ve uzun aralıklarla temizleme avantajı sunan kristal kedi kumunu tercihiniz olabilir. Sert dokuları ve kalın formları ile kedinin patilerine yapışma oranı düşük olan kumların tek dezavantajı kimyasal yollarla üretilmesi. Seçim yaparken içeriği inceleyerek kristal, diğer adıyla silika kumları tercih edebilirsiniz.

Topaklanan Kumlarla Temizlik Çok Kolay

Kedi Kumu

Kilden üretilen, doğal içerikli bentonit kumlar, topaklanan özelliği ile kedi sahiplerinin bir numaralı tercihidir. Sıvı ile temas ettiği an sertleşen kil, kürekle kolaylıkla alınarak temizlenebilir. Yüksek sıvı emme hacmine ulaşan, kokuyu içine çeken bentonit kumların farklı kokularda, farklı kum büyüklüklerinde çeşitleri bulunur. Bentonit kedi kumu fiyatları, kristal kumlardan daha ekonomik bir seçim sunar.

Seliolit, Diatomit ve Talaşlar da Birer Seçenek

Kedi Kumu

Daha az bilinen sepiolit kumlar lüle taşından imal edilir. Sıvı emen ve kokuyu çeken bu kum tipi topaklaşmaz. Ancak tozlu özelliği ile ev kullanımında çok sık tercih edilmez. Özgül ağırlığı sebebiyle kullanımı kısmen daha zor ve kedi kumu fiyatı göreceli yüksektir. Diatomit kumların emiş gücü de bir hayli fazladır. Tozlu ve koku emiciliği orta düzeyde olan kum, geniş alanlarda, iş yerlerinde tercih edilebilir. Diatonit kumları sık sık değiştirebilirsiniz. Çam ve meşe ağaçlarından elde edilen talaşlar da kedi kumu markaları tarafından paketlenir. Yüksek koku ve sıvı emişi ile tercih edilen doğal talaş, kedinin idrar yollarına zarar vermez. Kimyasal içermeyen talaş ürünlerinin dezavantajı ise sık değişiklik gerektirmesidir.

Kedi Kumu İpuçları Hayatınızı Kolaylaştırabilir

  • Kedi kumu temizlenirken kutunun dezenfekte edilmesi oldukça zahmetli olabilir. Kedi kumu poşeti alarak kumun altına serebilir, temizlik esnasında direkt poşeti toplayarak temizliği tamamlayabilirsiniz.
  • Günde iki kez kumu temizlemeniz, kokunun oluşmasını büyük oranda imkansızlaştıracaktır.
  • Kum paketinde yazandan ziyade kedinizin alışkanlığına göre kum kullanmalısınız. 7-8 cm kum kimi kediler için çok derin gelebilir, daha az kum koyarak, daha sık değiştirebilirsiniz.
  • Bir kumu birden çok kedi kullandığında temizlik sıklığına dikkat etmeli, kedilerin aşılarının tam olduğundan emin olmalısınız.
  • Kedi kumunun türünü değiştirirken kedinin alışması için önceleri kabın yarısına yeni kumu koymalı, zamanla alıştırmalısınız. Seçim esnasında bir anda kum türünü değiştirirseniz kediniz reddedebilir.

Kedi Kumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ev sahibi olarak toz ve koku açısından kendi rahatınızı düşünürken, kedinizin konforunu da göz ardı etmemelisiniz. Toz veya parfüm kimi kediler için alerji yapabilir, seçim yaparken öncelikle kedinizin denemesi ile yol almalısınız.
  • Kalın taneli ve sert kumlar özellikle yavru kedilerin patilerinde kuruluğa yol açabilir. Kumları denerken kedinizin patilerini sık sık kontrol etmelisiniz.
  • Tüm kedi kumları düzenli temizlik yapılmadığında koku yayar. Kumu kaç günde bir değiştirdiğinizi not almalı, temizlik durumunu, hava sıcaklığını, kumun ısı kaynağına yakınlığını ve odanın havalandırılma derecesini dikkate alarak seçim yapmalısınız.
  • Kediler hiçbir sorun olmasa da bazı kumları sevmeyebilir. İlk zamanlar odanın farklı yerlerine, farklı kaplarda farklı kedi kumu markaları tarafından üretilen kumları koyarak denemesini sağlayabilirsiniz.
  • Aynı çeşit olsa da kedi kumu markası değiştikçe, kumların özellikleri değişebilir. Örneğin bir bentonit kumu beğenmediğiniz için direkt silika kumlara yönelmek yerine başka bir markayı deneyebilirsiniz.