GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Klima ve Aksesuarları

kategorisinde 3516 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Klima ve Aksesuarları

Kapalı ortamların havasını soğutan ya da ısıtan sistemleriyle, kullanıcılarına rahat ve konforlu bir deneyim sunan klima, her geçen gün daha fazla tercih edilir. Kurulumu ve kullanımı çok kolay olan ısıtma ve soğutma sistemleri, kalorifer peteği gibi ek modüllere gerek duymaz, kapasitesi kapsamında etkili bir kullanım sunar. Uzaktan kumandayla kontrol edilebilen cihazlar yüksek konfor sağlar. Klima çeşitleri ısıtıcı ve soğutucu olarak ikiye ayrılır. Soğutma sistemi, içerisinde bulunan özel gazı buharlaştırıp, yoğunlaştırarak ortamda bulunan ısıyı dışarı atar. İç üniteden geçen hava, ortamın ısısını emerek buharlaşır. Bu olay ortamın soğumasını sağlar. Buharlaşan hava dış üniteye ulaştığında yoğunlaşarak emdiği ısıyı dışarıya atar. Oldukça tasarruflu olan teknoloji, yalnızca iç ve dış ünitelerdeki fan motorları ile havanın dolaşımını sağlayan kompresörün çalışması için elektrik tüketimi gerçekleştirir.

 • Daikin Klima ve Aksesuarları
 • LG Klima ve Aksesuarları
 • Toshiba Klima ve Aksesuarları
 • Samsung Klima ve Aksesuarları
 • Vestel Klima ve Aksesuarları

Isıtma ve Soğutma Sistemleri

Klima ve Aksesuarları

Heat Pump (Isı pompası) özellikleriyle ısıtma sistemi çeşitleri, dış ortamın ısısını iç ortama aktararak ortamı ısıtır. Elektrik enerjisini direkt olarak ısıya çevirme teknolojisini kullanmayarak hem daha etkili hem de daha tasarruflu bir kullanım sunan ısıtma sistemi, soğutmada tercih edilen sistemi kullanır. Isıtmanın gerçekleştirilmesi için dış üniteden geçen hava önce buharlaştırılarak dış ortamdaki ısının emilmesi sağlanır. Daha sonra iç üniteye ulaşınca hızlı bir şekilde yoğunlaştırılan hava, emdiği ısıyı iç ortama bırakarak ısıtma işlemini gerçekleştirir. Uzmanlar tarafından etkili ısıtma için, ısıtılacak ortamın hacmine uygunluk gösteren klima tavsiye edilir. Isıtma ve soğutma performansı, dış ortamın sıcaklığına göre değişiklik gösterir. Sıcak havalarda klimanın soğutma performansı düşerken, soğuk havalarda da ısıtma performansı azalır. Heat Pump özelliğine sahip klimalar ise dış hava sıcaklığı çok yüksek derecelere ulaşsa bile verimli ve ekonomik ısıtma sağlar. Özellikle mevsim geçişlerinde, sonbaharda ve ilkbaharda kullanılması önerilen klimalar, elektrikli veya doğalgazlı ısıtıcılara göre yüksek tasarruf sağlar. Kullanıcılardan gelen olumlu klima yorumları da bu tasarrufu destekler.

Uzun Ömürlü Kullanım İçin Klima Aksesuarlarının Önemi

Klima ve Aksesuarları

Klima modelleri, hem iç hem de dış ortamda farklı hava şartlarına maruz kalır. Bu durum ısı transfer yüzeylerinde kirlenmeyi kaçınılmaz kılar. Kirlenme, cihazın performansında düşüşe sebep olacağı gibi, iç ortama üflenen havanın da kalitesini düşürür. Bu yüzden klima ve aksesuarlarları, periyodik bakıma ihtiyaç duyar. Klima aksesuarları arasında en bilinenler şüphesiz ki hava filtreleri olarak görülür. Hava filtreleri klimanın iç bölmelerine hava üflenen kısımlarında yer alır. Bu filtrelerin belirli sürelerde temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde iç bölmeye temiz hava aktarımında istenilen kaliteye ulaşamaz.

Klima Temizliğinde Titizliğe Dikkat

Klima ve Aksesuarları

Filtre sisteminin temizlenmemesi, toz ve partiküllerin ortamda kalmasına ve insan sağlığı açısından sağlıksız hava koşullarına sebep olur. Kirli filtreler kendilerini ortama kötü koku yaymalarıyla belli eder. Klima aksesuarları markaları, gereksiz enerji tüketimine ve performans düşüşüne sebep vermemek için periyodik bakımın yapılmasını şiddetle önerilir. Oldukça uygun olarak sunulan klima aksesuarları fiyatları ve klima fiyatları, kullanıcıların bütçesine katkıda bulunurken, ilerleyen dönemlerde ürünü kullanılmaz hale getirebilecek arızaların oluşmasını önler.

Klima Kullanımı İçin İpuçları

 • Klima alırken oda hacmine göre seçim yapın.
 • Klima bakımınızı düzenli olarak yaptırın.
 • Hijyenik bir kullanım için filtreleri düzenli olarak değiştirin.
 • İzolasyonunuzu etkili bir şekilde yaptırın.
 • Uygun ortam nemini yakalamak için sağlıklı nem alma özelliğine sahip klimaları kullanın.

Bunlara da Dikkat Edin

 • Enerji verimliliği için A sınıfı klimaları tercih edin.
 • Isıtma için inverter klimaları tercih edin.
 • R 410 A gazı kullanan klimalar doğa dostudur.
 • Otomatik açılıp kapanan klimalar için 24 saat çoklu programlanabilir klimalar tercih edin.
 • Inverter klimalar sessiz ve konforlu bir kullanım sunar.