GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Seçili Kriterlerde Ara

Kişisel Gelişim

kategorisinde 10920 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim bireyin kendini nitelik yönünden geliştirmesi, yönetmesi ve tanıması sürecidir. Kişisel gelişim süreci kişinin zayıf olduğu veya iyileştirmek istediği yeteneklerini belirlemesi ile başlar. Devamında kişi hedeflerini ortaya koyar, kendini motive eder ve sahip olduğu başarma arzusu ile kişisel gelişim eğitimine başlangıç yapar.

Kişisel Gelişimin Hedefi Nedir?

Kişisel Gelişim

Kişisel gelişimin hedefi, kişiyi farklı yönlerden geliştirerek daha iyi ve kaliteli bir birey haline getirmektir. Kişisel gelişimin diğer amaçları arasında; bireyi kendisiyle barıştırarak daha mutlu bir insana dönüştürmek, sosyal hayatında iyi ilişkilere sahip olmasını sağlamak ve kişinin kendi sorunlarına çözüm üretebilmesine yardımcı olmak bulunur.

Kişisel Gelişim Sürecinin Basamakları Nelerdir?

Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim, bireye özel bir süreçtir ve herkes için farklı olabilir. Ancak kişisel gelişim süreci aşamaları evrensel niteliğe sahip olup, yedi basamaktan meydana gelir. Kişisel gelişimin ilk basamağı bireyin kendini bilmesi aşamasıdır. Bu aşamada kişi kendisini tanıyarak geliştirmeyi hedeflediği taraflarını ve eksikliklerini belirler. Karşılaştırma aşaması olan ikinci basamakta, kişi daha iyi hale gelmek istediği konularda başarılı olanları inceler ve tatbik ettikleri yöntemleri kendi durumuna uygular. Kişisel gelişimin üçüncü basamağı değişim kararının alındığı aşama olup oldukça önemlidir. Dördüncü basamak ise bir önceki aşamada alınan değişim kararı ile birlikte bireyin eksikleri ile yüzleşerek kendisini kabul etme dönemidir. Beşinci basamak planlamanın yapıldığı ve belirlenen hedefe ulaşmak için harekete geçilen aşamadır. Altıncı basamak ise potansiyele ulaşma aşamasıdır. Bu aşamada hedeflenene ulaşana kadar sürece sabır ve kararlıkla devam edilir. Yedinci ve son basamak ise kişisel büyüme aşamasıdır. İlk altı basamağı gerçekleştiren kişi artık hedefleri istikametinde gelişme göstermeye başlar. Kişisel gelişim sürekli devam eden bir süreç olup gerçekleştirilen her hedeften sonra yenileriyle yola devam edilir.

Kişisel Gelişim Kitapları Hangileridir?

Kişisel Gelişim

Farklı konular üzerine yazılmış oldukça çok sayıda kişisel gelişim kitabı vardır. Başarılı olma, özgüveni geliştirme, hedef koyma, doğru karar verme, etkili zaman yönetimi, müzakere yöntemleri, liderlik ve benzeri konularda yabancı veya yerli uzmanlar tarafından kaleme alınmış pek çok kişisel gelişim kitabına rastlayabilirsiniz. Eksik olduğunuz veya kendinizi geliştirmek istediğiniz alanda yazılmış kişisel gelişim kitabını satın alarak kendi sürecinizi hemen başlatabilirsiniz.

Kişisel Gelişimin Getirdiği Faydalar Nelerdir?

  • Kişiyi kendi kendine yeterli bir hale getirir.
  • Bireyin farklı alanlardaki potansiyelini ortaya çıkararak, bu yönlerini geliştirmesine olanak sağlar.
  • Kişiyi daha faydalı, verimli ve etkin kılar.
  • Bireyin kendini doğru şekilde tanımasını ve eksik yanlarıyla yüzleşerek daha iyi olma motivasyonunu kazanmasını kolaylaştırır.
  • Kişisel gelişim ile insan özgüven kazanır, mutlu bir birey haline gelir ve kendisini hayata karşı daha güçlü hisseder.

Kişisel Gelişim Kitapları Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bir yazarın kitabı satın alınmadan önce yazarın özgeçmişini mutlaka araştırmalısınız.
  • Alanında yetkinliğe sahip uzmanlar tarafında yazılmış kitapları tercih etmelisiniz.
  • Kitabı okuyacak kişinin yaşı ve eğitim seviyesini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.
  • Kendinizi geliştirmek istediğiniz alana yönelik yazılmış kişisel gelişim kitaplarını tercih etmelisiniz.
  • Kişisel gelişim kitap fiyatları da dikkat etmeniz gereken konular arasındadır.