GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Yolluk

kategorisinde 15819 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Yolluk

Her evin olmazsa olmaz parçası olan ve eve girişte dekorasyon ile ilgili önemli bir fikir veren yolluklar; tarzlarına, modellerine, renklerine ve formlarına göre pek çok seçeneğe sahip oluyor. Evinizin dekorasyonuna uygun bir yolluk seçerken malzemeden renge, boyuttan forma ve desene kadar pek çok farklı kriteri göz önünde bulundurmalısınız.

Koridora Uygun Yolluk Seçimi

Yolluk

Koridorunuzda yolluk olarak kontrast renkler kullanarak hem dikkat çekici hem de göz alıcı bir görünüm sağlayabilirsiniz. Özellikle koyu renkli bir zemini bulunan evlerde parlak ve canlı renkli yolluklar kullanılması gerekiyor. Renklerin yanı sıra yolluğun modeli de dekorasyon konusunda büyük bir önem taşıyor. Düz ve sade yolluklar yerine, kıvrımlı hatlara sahip yolluk modellerine de yönelebilirsiniz. Koridorunuz haddinden fazla loş görünüyorsa mutlaka açık renkleri tercih etmelisiniz. Evinin girişinden itibaren sıcak bir atmosfer yaratmayı amaçlayanlar için el dokuması yolluklar ve kilimler doğru seçim oluyor. Bunların yanı sıra çizgili ya da geometrik desenlerin kullanıldığı yollukları tercih ederek mekanınıza hareket ve dinamizm katabilirsiniz.

Hasır Yolluk Modelleri

Yolluk

Önceleri yalnızca yazlıklarda kullanılan jüt halı ve yolluk modelleri son dönemlerde kışlık evlerde de tercih ediliyor. Özellikle country tarzı dekorasyonunun en önemli parçalarından bir tanesi olan jüt yollukları; sıcak, samimi ve doğal bir atmosfer yaratmak için kullanabilirsiniz. Kare, dikdörtgen ya da yuvarlak jüt yolluk modelleri arasından koridorunuza ya da holünüze en uygun olanlarını seçebilirsiniz. Jüt halılar, doğal yapılarıyla sağlıklı bir seçenek olarak sunuluyor.

Aydınlatmaya Katkı Sağlayan Yolluk Modelleri

Yolluk

Yolluk halı ev için aydınlatma konusunda da önemli bir rol oynuyor. Eğer evinizi aydınlatma elemanlarının yanı sıra başka parçalarla da ferah bir görünüme sokmak istiyorsanız yollukların etkisinden yararlanabilirsiniz. Özellikle evinizin parkeleri ve duvarları koyu renkli ise yolluk seçiminizde mutlaka açık renklere yönelmelisiniz. Böylece ortama giren ışığı da kolayca dengeleyebilirsiniz. Aydınlatmanın yetersiz kaldığı koridor ya da hollerde gümüş, beyaz veya gold seçerek ışığının yansıma etkisini kullanabilir ve çok daha ferah mekanlar yaratabilirsiniz. Bu renklerdeki yollukları seçerken de evinizin dekorasyonuna kolayca uyum sağlayacak klasik ya da modern modellerde pek çok seçenek bulabilirsiniz.

Yolluk Alırken...

  • Evinizde çocuk varsa hafif ve küçük yollukların kolayca kayabileceğini ve kazalara yol açabileceğini unutmamalısınız.
  • Koridorunuzda çok fazla eşya varsa küçük ebatlı ama kaymaz tabanlı yolluklara yönelebilirsiniz.
  • Çok fazla ışık almayan bir koridora sahipseniz koyu renkler yerine açık renklerdeki yollukları tercih etmelisiniz.
  • Kalabalık hanelerde yollukların çok hızlı kirlenebileceğini hesaba katarak toz tutmayan modeller arasından seçim yapabilirsiniz.
  • Koridorunuzda çok fazla eşya yoksa mekanı hareketlendirmek için canlı renklere ve desenlere yönelebilirsiniz.

Bunlara da Dikkat

  • Yolluk rengini seçerken bütünlük sağlamak için duvarların yanı sıra mobilyaların renklerini de göz önünde bulundurmalısınız.
  • Karmaşık desenli bir yolluk seçecekseniz duvarları mümkün olduğunca boş bırakmaya özen göstermelisiniz.
  • Duvarınızda çok fazla aydınlatma elemanı ve süs varsa siyah, beyaz ve toprak tonlarında sade modellere yönelebilirsiniz.
  • Evinizde doğal bir atmosfer yakalamak istiyorsanız jüt malzemeden üretilen yollukları tercih edebilirsiniz.
  • Koridorunuzda etnik bir hava yakalamak için hem hafif hem de ince bir dokuya sahip olan kilim tipi yolluklara bakabilirsiniz.