GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Seccade

kategorisinde 2252 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Seccade

Namaz kılarken, dinî gerekler sebebiyle ortamın da necâsetten arınmış olması gerekir. En basit anlamıyla necâset, kirlilik içeren maddeler için kullanılır. İslam inancında temizliğin imandan geldiği de göz önüne alındığında, namaz anında temiz bir şekilde namaza durulması gerekir. Bu sebeple seccadeler, sizlerin namaz anında ortamdaki necâset unsurlarından kurtulmanızı sağlayan ve namazı temiz bir zeminde kılmanıza imkân tanıyan halı, hasır ya da çeşitli kumaşlardan yapılan yer yaygısıdır.

Halı Seccade Çeşitleri

Seccade

Halıdan yapılan seccade çeşitleri namaz anında rahat bir hareket imkânı tanır. Yumuşak ve kalın yapıları sayesinde diz ağrıtmayarak özellikle ileri yaştaki insanların sağlıklı bir şekilde namaz kılmasını sağlar. Desenli ve yumuşak yapısı sayesinde güzel bir hissiyat verir. Normal bir ev zemininde ya da ev halısında olma hissiyatını kırar, temiz ve rahat bir zeminde dinin gereklerince namaz kılabilmenizi sağlar. Kaymaz tabanlı halı seccadeler de bulunur. Evaşk ve Seccademm marka üreticiler, uygun fiyatlı seçenekler ile sizlere kaymaz tabanlı halı seccadeler sunar. Halı ve kilimin bulunmadığı zeminlerde kullanabileceğiniz kaymaz tabanlı seccadeler, namaz anında ayağınızdan veya hareketlerinizden ötürü kaymayarak zorluk yaşamanızı engeller.

Çeyizlerin Vazgeçilmez Parçası

Seccade

Anadolu kültürünün önemli bir değeri olan çeyizin en önemli parçalarından biri seccadedir. Müslüman bir çiftin çeyizinin önemli bir parçası olan seccadeler evin bereketi ve huzurunun artması için çeyizde kesinlikle yer bulur. Evliliğin ve yeni bir evin önemli sembollerinin içerisinde barındığı çeyizlerde, pek çok işlemeli seccade türleri bulunur. El işi iğne oyası seccade modelleri, kanaviçe işlemeli seccade, fransız güpürlü seccade ve dantel seccade gibi çeyizlik seccade türleri vardır. Seccade seti olarak satılan bu çeyizlik ürünler genel olarak 4 ya da 5 parça hâlinde satılır. Seccade, bohça, havlu, bohça hurcu, bohça süsü ve Kur'an kılıfı gibi parçalar yer alır. El işi yapılan seçeneklerde ise büyük bir emek ve ince detaylar saklıdır. Genel olarak kadife ve saten üzerine işlenen el işi iğne oyası seccadeler çeyizler için ilk tercihlerden biri olur. Çeyizlik seccade fiyatları set şeklinde, işçiliği fazla ve kumaşları da saten veya kadife olduğu için normal seccadelerden daha farklı olabilir.

Namaz Öğreten Seccade

Seccade

İslam dininde ergenlikle beraber çocukların namaza başlaması farz kılınır. Çocukların bu dönemde namazı öğrenmeleri teşvik edilir ve bunun için bir yöntem de namaz kıldıran seccadelerdir. Üzerinde takılı ya da yanında verilen elektronik aksam sayesinde beş vakit namazın hepsini sünnet ve farzlarıyla beraber kıldırabilen bu seccadeler namaz kılmayı öğrenmek isteyen herkes için uygun ve öğreticidir. Seccade fiyatları, modeline göre farklılık gösterir.

Seccade Kullanımında Önemli Noktalar

  • Yalnızca namaz anında çıkarılmalı ve namazınız bittiğinde kaldırmalısınız.
  • Temizliğine önem vermeli ve necâsetten korumalısınız.
  • Elektronik aksamlı seccadeleri ıslanmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Namaz tespihinizi seccade ile beraber sarmanız namaz anında tespih aramaktan sizi kurtarabilir.
  • Dış mekânlarda kullanılmak üzere genellikle uygun fiyatlı hasır seccadelerden tercih edebilirsiniz.

Seccade Seçerken Dikkat Edilecekler

  • Namaz kılacağınız ortama göre seccadenin imal edildiği malzemeyi göz önünde bulundurmalısınız.
  • Dizlerinizde hastalık varsa eğer halı seccadeler tercih edilmelidir.
  • Eviniz için, hediye etmek veya çeyize koymak için farklı seccadeler seçilmelidir.
  • Çocuklar için sesli eğitici namaz seccadelerine öncelik verilmelidir.
  • Hediye amaçlı alınacaksa eğer içerisinde Kur'an-ı Kerim, tespih ve takke gibi ürünlerin de bulunduğu setler tercih edilmelidir.