GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Kilim

kategorisinde 7324 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Kilim

Kilim modelleri el dokuması ve makine dokuması olarak başlıca iki kategoride değerlendirilir. Evler, yazlıklar, ofisler, dükkânlar, restoranlar ve aklınıza gelen her yaşam alanında kullanılır. Tasarımların çok sayıda formu, teması ve rengi bulunur. Mekânlara görsel olarak dekoratif şıklık katan ürünlerin ses ve ısı yalıtımı gibi özellikleri de önem taşır.

Tasarımlarına Göre Kilimler

Kilim

Düz, yalın, renkli, etnik, çiçekli, geometrik desenli ve daha birçok dizaynı bulunan modeller dikkat çekici detaylara sahiptir. Kilim modelleri tasarımlarının yanında boyutlarına, formlarına, iplik cinslerine, dokuma özelliklerine, iplik sıklıklarına göre de farklılık gösterir. Kilimler kişilere taşınma, evlilik ve benzer sebeplerle hediye olarak da sunulan şık alternatiflerdendir. Kilim tasarımlarının farklı formları her mekâna uygun ebatlarıyla markaların seçkilerinde yer alır. Kilimlerin çok sayıda renk ve deseni de kullanıcıların yaşam alanlarını hareketlendirirken, aynı zamanda ses yalıtımı da yapar. Böylece gürültünüzle komşularınızı rahatsız etme endişeniz olmaz.

Fonksiyonel ve Mevsime Göre Kullanım

Kilim

Kilimler çoğunlukla mutfak, hol, çalışma odası, yatak odası gibi alanlarda kullanılır. Minimal tasarımlı ve dinamik tarzı benimsemiş kişiler, salonlarında da kilim kullanmayı tercih eder. Öte yandan bazı kişiler de kışlık halıları yaz aylarında değiştirerek, sıcak havaları kilim kullanarak geçirmeyi tercih eder. Yazlık evlerde ise kilim kullanımının yaygın olduğu görülür. El dokuması kilimler, salon, oturma odası, yemek odası gibi alanlara uygun, kaliteli ve gösterişli ürünler arasında yer alır. Yöresel özellikler taşıyan bu ürünler turistik değer taşıyor olmalarıyla da ön plandadır.

Rahat Kullanımlı Modeller

Kilim

Makinede dokunan kilimler genellikle çamaşır makinesinde yıkanabilen ürünlerden oluşur ve bu halleriyle oldukça pratik kullanımlıdır. Her boyutu bulunan bu tasarımların yolluk modelleri uzun dar koridorlar için idealdir. Isı yalıtımı özelliğine de sahip olan ürünler, evinize sıcaklık desteği sağlar. Markaların seçkilerinde yer alan bir diğer önemli kategori çocuk kilim modelleridir. Bebek ve çocuk odaları için kullanılan kilimler genellikle neşeli, eğlenceli ya da sade ve soft dizaynlardır. Bulundukları odaya sıcaklık katan modeller, antialerjik ürünler olup sağlığa zarar veren kimyasallar içermez. Kilimlerin fiyatları, sahip oldukları özelliklere göre değişir. Kilimlerin fiyatlarını belirleyen birden fazla unsur bulunur. Marka, tasarım, sezon ve daha birçok faktör fiyatlar üzerinde etkilidir. Elde dokuma kilimlerin satış aralıkları genellikle makine dokumalarına göre daha yüksek ölçekli olarak belirlenir.

Kilimlerin Başlıca Özellikleri

  • Kilimlerin temizliği üzerlerinde belirtilen şartlara göre yapılmalıdır.
  • Makinede dokunan kilimlerin büyük bir kısmı çamaşır makinesinde yıkanabilen ürünlerdendir.
  • Kilimler leke tutmaz özellikle donanmış ürünlerden oluşur.
  • Kilimlerin hav yükseklikleri, iplik cinsleri ve dokuma şekilleri birbirinden farklıdır.
  • Kilimlerin bir bölümü kaydırmaz tabanlı oluşlarıyla özellikle yaşlılar ve çocuklar açısından fayda yaratır.

Satın Alırken Bunlara da Dikkat

  • Kilim seçimi, ürünlerin yerleşeceği yerin tarzına ve ebatlarına göre yapılmalıdır.
  • Kullanıcıların yaşam stilleri tercihlerde belirleyici olmalıdır.
  • Çocuk ve bebek odalarında mikropolyesterden üretilen ve hav kaldırmayan malzemeler idealdir.
  • Kilimler bulundukları odanın genel dekorasyonuna uyum sağlarlarsa görsel olarak daha iyi bir sonuç ortaya çıkar.
  • Kilimlerin bir bölümü yazlık ve kışlık olarak farklı özelliklere sahiptir.