GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Ürün Puanı

Marka

Halı, Kilim

kategorisinde 143339 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Halı, Kilim

Halı ve kilim yaşam alanlarında hem dekorasyona katkı sağlayan hem de ısı ve ses yalıtımına destek olan işlevsel ürünlerden oluşur. Evlerin tüm odalarında, holde, tercihe bağlı olarak mutfak ve antrelerde halı ve kilim çeşitleri yer alır. İş yerlerinde, kreşlerde, otellerde, restoranlarda da halı ve kilim modelleri kullanılır. Halı ve kilimler ebatlarına, şekillerine, renklerine, desenlerine, iplik cinslerine, iplik sıklıklarına, hav yüksekliklerine, tarzlarına göre çok sayıda seçenekle markaların seçkilerinde yer alır.

Şekillerine Göre Halı ve Kilimler

Halı, Kilim

Halı ve kilim modelleri yuvarlak, oval, dikdörtgen, kare ve benzeri alternatiflerle kullanıcılara sunulur. Halıların ve kilimlerin zaman zaman sıra dışı biçimlere sahip olanları da bulunur. Her mekana uygun boyutta halıyı birçok markanın ürün yelpazesinde bulabilirsiniz. Kilimler halılara oranla daha küçük boyutta ürünlerdir. Kullanıcılar genellikle salon, yemek odası gibi alanlara daha büyük boyutlu halıları tercih ederken evlerinin daha küçük odalarına pratik küçük halılar veya kilim modelleri seçerler. Yazlık ve benzeri daha az kullanılan evlerde, gençlerin yaşadıkları yerlerde kilim kullanımı oldukça yaygındır. Antre, hol, banyo, mutfak gibi dar alanlarda yolluk modelleri ve kilim kullanımına sıklıkla rastlanır. Halıların boyut ve şekilleri kullanılacak alanın iç dizaynına göre belirlenir.

İlgi Çekici Halılar

Halı, Kilim

Halı modelleri ve kilim modelleri desen ve renklerine göre yüzlerce çeşide ayrılır. Modern, çağdaş, klasik, etnik, çiçekli, düz, renk bloklu, geometrik desenli ve benzeri çok sayıda halı çeşidi kullanıcıların beğenisine sunulur. Minimal tarzda dekore edilmiş evlerde, genç yaşta kişilerin yaşadığı yerlerde genellikle sade ve modern dizaynlarla tasarlanmış halılar, pelüş modeller gibi kolay kullanımı olan ürünler tercih edilir. Daha klasik evlerin dekorasyonunda ise klasik, desenli ve ağır modellere rastlanır. Öte yandan çok sade bir dekorasyona sahip oda oldukça iddialı desene sahip bir halıyla hareketlendirilebilir. Bunun tersi olarak çok kalabalık bir görünüme sahip bir alanda düz renk bir halı kullanılarak ortam sakinleştirilebilir. Burada belirleyici olan kullanıcıların beklentileri olacaktır.

Alternatif Tasarımlar da Tercih Edilir

Halı, Kilim

Halıların çok sayıda alternatifi bulunur. Genç yaşta kişiler tarafından dizayn edilmiş modern dekorasyona sahip evlere sıklıkla tercih edilen peluş ve patchwork halı ve kilimler dikkat çekici tasarımları oluşturur. Çocuk odalarında yer alan hayvan figürlü, trafik ve yol konseptli, arabalı, Disney karakter baskılı ürünler de aileler tarafından ilgi gösterilen çeşitlerdendir. Banyo ve tuvaletlerin olmazsa olmazı paspas modelleri de çeşitlilikte sınır tanımayan ürünlerdendir. Halı örtüleri, kaydırmaz ürünler ve benzeri aksesuarlar da güvenlik, rahatlık ve hijyen bakımından öne çıkan detaylar arasındadır.

Odalara Göre Halı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

  • Öncelikle odanın büyüklüğü göz önüne alınarak halı veya kilim seçimi yapılmalıdır.
  • Odanın genel dekorasyonuna uygun bir renk ve tarz seçilmelidir.
  • Ekliktik bir dekoratif stil oluşturulacaksa bütünsel bir uyumla şık bir görünüm yaratılmalı, tercih bu doğrultuda yapılmalıdır.
  • Odayı kullanacak kişilerin beklentileri, yaşları ve yaşam tarzları baz alınarak seçim yapılmalıdır.
  • Çocuk odaları ya da alerjik kişilerin kullanacağı odalar için, antialerjik malzemelerin ve boyaların kullanıldığı halıların seçilmesine maksimum dikkat edilmelidir.

Halı Seçiminde Bunlara da Dikkat

  • Çocuk ve bebek odaları için mikropolyester ve hav kaldırmaz malzemeden üretilen halılar seçilebilir.
  • Çocuk ve yaşlıların kullanacağı alanlarda kaymaz tabanlı ürünlerin tercih edilmesi kayma ve düşmeleri önleyecektir.
  • Kirlenme ihtimalinin yüksek olduğu alanlara çamaşır makinesinde yıkanabilen, kir tutmayan halı ve kilimlerin yerleştirilmesi büyük kolaylık yaratacaktır.
  • Çocuk ve bebek odaları için eğlenceli, neşeli, renkli modeller arasından seçim yapılarak ailenin küçük fertleri memnun edilebilir.
  • Salon, yemek odası gibi alanlara halı seçerken kumaş ve iplik içeriklerine, hav yüksekliklerine, ilme ucu sıklıklarına özen gösterilirse genel dekorasyon açısından sonuç daha memnun edici olabilir.

GittiGidiyor BLOG

Mobilyalarınıza Göre Halı Modelleri

Mobilyalarınıza Göre Halı Modelleri

Evimize halı ve kilim seçerken neleri düşünmeliyiz? En doğru seçimleri yapmak için bilmeniz gerekenler burada!

DEVAMINI OKU
Alışveriş Rehberi: Halı Örtüleri

Alışveriş Rehberi: Halı Örtüleri

Hem halılarınızın ömrünün uzaması hem kolay temizlenebilirliği sayesinde son yıllarda sıkça tercih edilen halı örtülerini seçmeden önce bunlara dikkat!

DEVAMINI OKU
Ev Dekorasyonunda Desenleri Karıştırın

Ev Dekorasyonunda Desenleri Karıştırın

Son zamanların yükselen dekorasyon trendlerinden biri de desenleri karıştırmak. Bu karışımı doğru bir şekilde yapmak ise işin en önemli kısmı. Bu yazımıza göz atmadan uygulamaya geçmeyin!

DEVAMINI OKU