Gitmesine İzin Verme!
Doğal kaynaklarımız hızla tükenirken sürdürülebilirlik için yeni adımlara ihtiyacımız var. Gitmesine İzin Verme projemizle sivil toplum kuruluşlarının bu konuda farkındalık yaratmasına katkı sağlamayı ve doğaya saygılı ürünlerin daha fazla tercih edilmesini hedefledik. Hep birlikte 'Gitmesine İzin Verme'yelim!
Su Tasarrufu İçin Neler Yapılabilir?
Lavabo, banyo ve duştan gelen su, gri su olarak adlandırılır. Gri suları, tuvalet rezervuarına yönlendirerek yeniden değerlendirilmesini sağlayabiliriz.
Tuvalet rezervuarlarının su depolama kapasitesi 16 litredir. 4 kişilik bir aile 16 litrelik rezervuar ile ayda 7 ton su tüketir. Bunun yerine 7 litrelik rezervuar ile tüketimi 2.5-3 tona düşürmek mümkün.
Çamaşır makinesini haftada sadece bir kez az çalıştırarak yılda 9 ton su tasarrufu sağlayabiliriz. Makine tamamen dolduktan sonra ve ön yıkamasız kullanalım.
Bir kişinin günde iki kez bir dakika boyunca suyu kapatmadan diş fırçalaması yılda 8 ton su israfına neden olur. Dişlerimizi fırçalarken musluğu mutlaka kapatalım.
Bulaşıkları makineye koymadan önce ön yıkama yerine fırça ile silebiliriz.
Sebze ve meyveleri akan suda yıkamak yerine su dolu bir kapta yıkayabiliriz. Böylece 4 kişilik bir aile, yılda ortalama 20 ton su tasarrufu yapabilir.
Elde bulaşık yıkarken, mümkün olan en doğal temizleyiciyi kullanırsak, durulanması daha kolay olur ve daha az su harcarız.
Bahçemizi sulamak için sabah erken saatleri tercih edersek daha verimli sulama gerçekleştiririz.
Daha Fazla
Bağış Yap
Doğa Derneği
Doğa Derneği
Doğa Derneği, dolaşan bulutlar, esen rüzgarlar ve akan nehirler gibi, onları izleyen hayvanlar, kuşlar, ormanlar ve çöller gibi sınırsızlığı sınır edinir.
Bağış Yap
Gitmesine İzin Vermeyen Ürünler
Su Tasarrufu Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler 01

Sürdürülebilirlik ile çevreyi gelecek nesillere daha yaşanabilir bir biçimde bırakmanın önemi giderek artarken, bu konuda yapılan tasarruflar bireylerin, ailelerin, profesyonel ortamların bütçe planlamasına da katkı sağlayabiliyor. Su arıtma cihazı çeşitlerinden tasarruflu musluklara, yüksek verimliliğe sahip çamaşır makinelerinden tasarruf sağlayan bulaşık makinelerine kadar sudan tasarruf etmenizi sağlayacak pek çok ürün bulunuyor. Siz de daha planlı ve ihtiyaç duyulduğu kadar su tüketimi yapmanızı sağlayacak ürünleri tercih edebilir, böylece litrelerce suyun boşa gitmesine izin vermeyebilirsiniz!

Suda Verimliliğin Adresi: Su Arıtma Cihazları 02

Su arıtma cihazları evlerde, iş yerlerinde, endüstriyel alanlarda suyun verimli kullanımı için çokça tercih ediliyor. Su arıtma cihazları suyun en verimli şekilde kullanımı için oldukça ideal ürünlerinden biriyken tasarruf imkanı ile de cebinizi düşünüyor. Temelde açık kasa ve kapalı kasa olarak iki farklı çeşide sahip olan bu arıtma cihazları, musluklardan temiz ve sağlıklı su teminine de yarıyor. Musluklardan akan suyu, yabancı maddelerden arındıran bu ürünler, farklı aşamaları ile dört dörtlük bir sterilizasyon için biçilmiş kaftan. Örneğin, LG marka su arıtma cihazları 5'li, 7'li gibi aşamalara sahip ürünleri ile ürün grubunun ilgi gören çeşitlerini sunuyor. Pompalı ve 11 aşamalı LG su arıtma cihazları, musluklardan içme suyu elde etmeniz için oldukça elverişli. Sudan tasarruf ve suyu arıtma söz konusu olunca Aqua marka arıtma cihazları da listenin başını çekebiliyor. 7'li, membranlı setler 7 farklı aşaması sayesinde musluklardan akan suyu etkili bir filtreleme sürecinden geçiriyor. Açık kasa olarak görebileceğiniz bu tip modeller, suyu önce kum, çamur, tortu gibi maddelerden arındırırken son aşamada suyu ideal pH seviyelerine yükseltebiliyor. Bir aile evindeki ortalama su tüketimi ile kıyaslandığında ciddi ölçüde su tasarrufu yapabilmenizi sağlayacak bu ürünler, bir yandan musluklardan akan suyu içilebilir, lezzetli ve sağlıklı forma da getirebiliyor. Su arıtma cihazı fiyatları ise ürünlerin kaç aşamalı olduğuna, hangi markanın imalatı olduğuna, özelliklerine göre değişebiliyor.

Tasarruflu Musluklar İle Tanışın 03

Tasarruflu musluklar içerisinde fotoselli musluk ürünleri, çalışma prensibi sayesinde kolayca suyun dengeli kullanımının yolunu açıyor. Evlerden ofislere, işletmelerden kurumlara kadar kullanılabilen ve sudan çok büyük ölçüde tasarruf etmenizi sağlayabilen fotoselli batarya ya da musluklar, mutfaklarda ve banyolarda çokça tercih ediliyor. Pilli ve elektrikli çalışma özelliğine sahip olan modelleri inceleyebilir, otomatik olarak suyu kesebilen bu ürünler ile yüksek verimliliğe ulaşabilirsiniz. Donatıldığı özellikleri sayesinde insan elini algılayabilen, bu sayede su akışını sağlayan ve kesen fotoselli bataryalar musluğu açık unutmak gibi telaşlarınızı da ortadan kaldırıyor. Pratik ve hızlı bir şekilde montajı yapılan bu ürünler, kısa kullanım süresi içerisinde dahi boşa akan litrelerce suyun israfını önleyebiliyor. Musluğun açılması ya da kapanması esnasında el ile temasa gerek duyulmaması da yüksek hijyen standartlarını her yönü ile korumanızı sağlıyor. Modeline göre tek girişli, çift girişli tasarımlarını tercih edebileceğiniz fotoselli musluklar & bataryalar yalnızca lavabolar için değil, pisuvarlarda tercih edilebilecek çeşitlere de sahip. Tasarruflu duş başlıkları da suyun verimli kullanımını kolaylaştırıyor. Örneğin, dakikada en fazla 10 dakika su çıkışı sağlayan duş başlıkları suyun ideal miktarda tüketimini kolayca ayarlayabiliyor. Farklı kademelere sahip başlıklar da su akış yoğunluğunu belirleyebileceğiniz fonksiyonlar ile donatılıyor. Sektörün öncü markalarından siz de en doğru tasarruflu musluğa, duş başlığına hemen ulaşabilirsiniz!

Küçük Aparatlarla Sudan Kolayca Tasarruf Edin 04

Su tasarruf aparatı, günlük hayatınızda su israfını önlemenizin en kolay yollarından biri. Boşa akan suyun büyük oranda önüne geçilmesi sağlayan aparatlar, pratik yapısı ile de hızlı montaj imkânı sunuyor. Örnekse 3 fonksiyonlu lavabo & musluk başlıkları ile hemen sudan tasarruf etmeye başlayabilirsiniz. 360 derece dönen yapısı ile bu tip ürünler, oldukça da kolay kullanım sağlıyor. Dilediğiniz yöne kolayca çevirebileceğiniz bu tip aparatlar suyu ister normal akışında ister tazyikli olarak kullanabilmenize de imkân tanıyor. Önemli ölçüde sudan tasarruf yapmanızı sağlayan, litrelerce suyun boşa akmasını engelleyen su tasarruf aparatları, 3 fonksiyonlu olduğu kadar 2 fonksiyonlu modelleri ile de tercih edilebiliyor. Arayışınıza göre nokta atışı bir seçim yapmanız ise işten bile değil. Su tasarruf aparatlarının kullanım kolaylığı daha çok üzerindeki fonksiyonel tuşlardan ileri geliyor. Bu tuşlar sayesinde suyu normal akışında ya da tazyikli olarak kullanmak oldukça kolay. Ayrıca bu iki seçeneğin yanı sıra yağmurlama için bir fonksiyon tuşuna sahip aparatlar da var. Yağmurlama sulama sistemi, esasen yağışa benzeyen bir yöntem. Yağmurlama, uzun vadede tasarruf imkânı vadettiğinden kârlı da bir sulama yöntemi olarak biliniyor. Su tasarruf kartuşu da bir tür aparat olarak sudan tasarruf etme yöntemlerinde öne çıkıyor. Büyük yüzdelerde tasarruf imkânı sağlayan bu ürünler, pek çok musluk başlığına uyumlu çeşitleri ile de oldukça erişilebilir. Örneğin, 1 dakikada ortalama 17 litre akan su ile yapılan bir işi, dakikada 3 litre su tüketimi ile gerçekleştiren kartuşları inceleyebilirsiniz. Hem kısa hem uzun vadede boşa akın suyun önüne geçilmesini sağlayan bu ürünler, kolay montajı ile de hemen uygulama aşamasına geçebiliyor.

Su Tasarrufu Sağlayan Çamaşır & Bulaşık Makineleri 05

Bulaşık ve çamaşır makineleri de tasarrufun kapılarını aralamanızı sağlayacak pek çok model sunuyor. Alanın öncü birçok markasının sunduğu, A+++ enerji sınıfına dahil olan çamaşır makineleri bu işte bayrağı devralıyor. Bosch, Beko, Altus gibi sektörün üst düzey markaları yüksek enerji verimliliği vadeden çamaşır makineleri ile arayışınıza nokta koymanızı sağlayabilir. 6 kg, 9 kg gibi yıkama kapasitelerine sahip bu ürünler, dayanıklı ve sağlam malzemelerden imal edilmesi dolayısıyla da uzun ömürlü. Tüm dünyada çevrenin korunması için beyaz eşya ve elektrikli ev aletlerinde A+ ve üstü verimlilikteki ürünler tercih ediliyor. Kategorilerimizdeki A+++ enerji sınıfında yer alan çamaşır makineleri de bu alandaki en üst düzey örnekler olarak sınıfı geçiyor. Bu özelliklere sahip çamaşır makineleri, yüksek enerji tasarrufu ile de bütçenizin dostu oluyor. Üstelik çocuklu aileler düşünülerek tasarlanan çamaşır makineleri, çocuk kilidi ile de donatılıyor. Benzer şekilde bulaşık makinelerinde de A+ ve üzeri sınıfa dahil olan modeller tasarruf için en iyi tercihler arasında. Profilo, Seg (Vestel) gibi pek çok markanın bulaşık makineleri, uzun vadede mükemmelen tasarruf yapmanızı sağlıyor. 4 ya da 6 gibi farklı program sayılarına sahip bu makineler, yüksek kapasitesi sayesinde de biriken tüm bulaşıklarınızı tek seferde yıkayabilir. Hâlihazırda el ile bulaşık yıkamanın daha fazla maliyet çıkardığı da hesaba katıldığında, yüksek verimliliğe sahip bulaşık makineleri pek çok yönden daha tasarruflu oluyor. Daha az enerji ve su harcayan bulaşık makineleri ayrıca karbon ayak izini azaltmaya da yardımcı olabiliyor.