GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Meyve

kategorisinde 128 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Meyve

Mevsiminde dalından toplanan taze meyveleri yılın 12 ayı sofralarda bulundurmanın farklı yöntemleri var. Bunlar arasında başvurulan en yaygın metotlardan bir tanesi de kurutma işlemi. Akdeniz kuşağında konumlanan birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de de meyve ve sebzeleri kurutarak dört mevsim tüketilebilir hale getirmek, en yaygın yöntemler arasında yer alıyor. Kuru meyve ve sebzeleri, besin değerlerini koruyarak sofralara getiren firmaların ürünlerini incelemek, uygun kuru meyve fiyatları ile alışverişinizi tamamlamak için kategori sayfaları sizi bekliyor.

Kuru Meyve Çeşitleri Nelerdir?

Meyve

Anadolu'nun verimli topraklarında yetişen meyvelerin tamamı kurutularak yılın dört mevsimi tüketilebiliyor. Kuru meyve çeşitleri arasında ilk akla gelen ürünler ise kuru kayısı, üzüm ve incir. Ancak son yıllarda artan talep nedeniyle kuru meyve markaları, başta yaz meyveleri olmak üzere sonbahar ve kış aylarında yetiştirilen elma, ayva ve portakal gibi meyveleri de kurutuyor. Yaz aylarında pişirdiğiniz keklere kurutulmuş portakal ilave edebileceğiniz gibi, kış aylarında hazırladığınız pudinglere kurutulmuş çilek de ilave edebilirsiniz. Mevsiminde yemeye alışkın olduğunuz meyveleri yılın 12 ayı satın alabileceğiniz seçenekler arasında hurma çeşitleri dahil arzu ettiğiniz tüm meyveleri bulabilirsiniz.

Kuru Meyveler Mutfakta Nasıl Kullanılır?

Meyve

Kurutulmuş meyvelerden yapabileceğiniz farklı tariflerin varlığı kullanım alanlarınızı genişletiyor. Tatlı ve pastalarda kullanmaya alışkın olduğunuz yaş meyveleri kurutulmuş olarak da tariflerinize ilave edebilirsiniz. Örneğin; uygun fiyatlar ile satın alabileceğiniz kurutulmuş meyve çeşitleri arasında yer alan kuru kayısı fiyatı da göz önüne alındığında, pişirdiğiniz tüm tatlılara lezzet garantili ilaveler yapmanızı mümkün kılıyor. Kurabiyeler, kekler, puding ve pastalar için mükemmel malzemeler olan karışık kuru meyve çeşitleri, kışın demleyeceğiniz meyve çaylarına da yakışıyor. Buzluğunda dondurulmuş ürünler için yeterince yer olmayanlara alternatif çözüm sunan kurutulmuş ürünler, uygun meyve fiyatları ile hem bütçenizi koruyor hem de tariflerinizi renklendiriyor.

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Meyve

Adını ramazan ayında duymaya alışkın olduğunuz hurma çeşitlerini artık yılın 12 ayı satın alabilirsiniz. Bilinen en net faydası sindirim sürecini hızlandırmak olan hurma fiyatları ile de tüketicileri memnun ediyor. Daha çok oruç açmak için tercih edilen hurma, kan şekerini dengelediği bilinen yapısı sayesinde artık tatlılarda da sıklıkla kullanılıyor. Kuru incir ve kayısı gibi günde 1 adet yenildiğinde sindirim sistemine destek olduğu bilinen meyvenin, demir eksikliği ve kansızlık için tavsiye edilmesi ise tesadüf değil. Fiyat kıyaslaması yapıldığında kuru kayısı ve kuru incir fiyatı ile aynı kategoride olan ürünü hemen satın alabilir, günlük diyetinizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Tüm gıda ürünleri için Gıda kategorimizi ziyaret edebilir, daha fazla Süpermarket ürün çeşidini Süpermarket kategorisinden inceleyebilirsiniz.

Kuru Meyvelerin Faydaları Nelerdir?

  • Kurutma işlemi esnasında içeriğindeki su yok olan kurutulmuş meyveler zengin lif kaynaklarına dönüşür.
  • Uygun koşullarda kurutularak depolanan ürünler, vitamin ve mineral deposu olmaya devam eder.
  • Yaş meyvelere göre daha kolay sindirilir, içeriğindeki faydalı elementler vücut tarafından daha kolay emilir.
  • 100 gr yaş meyve ile 100 gr kuru meyve kıyaslandığında, ikincisi tam bir enerji deposudur.
  • Kayısı, üzüm, erik ve dut gibi meyveler kurutulduğunda içeriğindeki vitamin miktarı artar.

Kuru Meyve Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

  • Satın aldığınız kurutulmuş meyvelerin toplanma ve kurutma işlemleri neticesinde besin değerlerini kaybetmediğinden emin olmalısınız.
  • Organik ve kontrollü tarım uygulamaları ile yetiştirilmiş yaş meyvelerden elde edilen kuru meyveleri tercih etmelisiniz.
  • Ekstradan şekerlendirilmiş ya da çikolata ile kaplanmış ürünler, artık kuru meyve özelliklerini taşımadığı için beklenen faydayı sağlamaz.
  • Ürünlerin uygun koşullarda depolanmış ve paketlenmiş olması satın alındıktan sonra bile küflenmelerini önler.
  • Kurutma işlemi sırasında hacimleri küçülen meyvelerin enerji (kalori) yoğunluğu artacağı için kontrollü tüketilmesi gerekir.