GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Diyabetik Gıda

kategorisinde 278 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Diyabetik Gıda

Diyabetik gıdalar vücudunuzun insülin direncini düzenlemeye yardımcı olmak, size sosyal yaşantınızda kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sunmak amacıyla üretilmiştir. Diyabet teşhisi konulan bireyler diyabet eğitimi alarak bir diyetisyen eşliğinde hazırlanan beslenme programına uygun hareket etmelidir. Bu süreçte diyabet hastaları için özel olarak formüle edilmiş diyabetik tatlı, tatlandırıcı, şurup, tahıl, kurabiye, şekerleme, reçel gibi gıdalar kullanılabilir. Diyabet tipine uygun olarak farklı ürün seçenekleri ile diyabetik gıda tüketimini güvenle gerçekleştirebilirsiniz. Siz de diyabetik gıda ürünleri fiyatları ve çeşitlerine göz atabilir, doktorunuz tarafından size tavsiye edilen diyet rutinine en uygun seçenekleri belirleyebilirsiniz.

Diyabetik Gıda Nedir?

Diyabetik Gıda

Beslenme düzeninin oluşturulması ve neler tüketilmesi gerektiği diyabet hastalığından muzdarip bireylerin tedavi sürecinde en önemli etkenlerden biridir. Diyabetik gıdalar, diyabet tedavisinde insülin direncini düzenleme amaçlı hazırlanmış ve özel formülasyonlu ürünlerdir. Diyabet kontrolünü sağlayabilmek, ortaya çıkabilecek kronik komplikasyonların önüne geçmek, hastalığı tedavi etmek ve dengeli beslenme rutini oluşturmak için yürütülecek beslenme programında diyabetik gıda kullanımı önerilir. Diyabet hastalarının beslenme programını oluştururken uzman bir diyetisyenden yardım almaları en iyi ve güvenli yöntemdir. Bu esnada seçilen diyabetik gıda ürünlerinin diyetisyenler ya da beslenme uzmanları tarafından kişilerin kan tahlillerine ve mevcut hormon dengelerine bakılarak belirlenmesi, sağlıklı ve düzenli bir diyet programı oluşturmak açısından büyük önem taşır.

Diyabetik Gıda Ürünleri Nelerdir?

Diyabetik Gıda

Soda, enerji ve spor içecekleri, kahve içecekleri ve çörek, kek, tahıl, şeker ve granola barları gibi işlenmiş gıdalarda bulunan fruktozdan elde edilen kalorilerin diyabet riskini artırması daha olasıdır. Şekerli yiyecekler yerine sakarin, aspartam gibi enerji içermeyen tatlandırıcılar diyabetik gıda ürünleri olarak sunulur. Diyabetik ürünler birçok üründe olduğu gibi karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral gibi mikro ya da makro besinler içerir. Özellikle şeker hastaları için üretilen diyabetik gıda ürünlerinin özelliği, içerdikleri şeker ya da tatlandırıcılardan kaynaklanır. Diyabet hastaları, sahip oldukları diyabet rahatsızlığının tipine ve güncel durumuna uygun olarak diyabetik ürün markaları ve çeşitleri arasından seçim yapabilir.

Diyabetik Gıda Ürünlerini Kimler Kullanmalıdır?

Diyabetik Gıda

Diyabetik gıda ürünlerinin şeker oranı diğer gıda ürünlerine göre daha azdır. Bu nedenle zayıflama diyetlerinde de çokça tercih edilir. Fakat sanılanın aksine bu ürünler yüksek kalori içerir. Dolayısıyla sadece diyabetik ürünlerin tüketimi zayıflamaya yardımcı olmuyor. Diyabetik gıda kullanımından maksimum verim alabilmek için ürünlerin, doktor veya beslenme uzman tavsiyesi çerçevesinde tüketilmesi gerekiyor. Siz de diyabet rahatsızlığından muzdaripseniz doktorunuza danışarak tüketmeniz gereken diyabetik ürünleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Diyabetik olmayan atıştırmalıklar için Çikolata ve Şekerleme sayfasına göz atabilirsiniz. Tüm gıda ürünleri için Gıda kategorimizi ziyaret edebilir, daha fazla Süpermarket ürün çeşidini Süpermarket kategorisinden inceleyebilirsiniz.

Diyabetik Gıda Ürünlerinin Yararları

  • Doğal tatlandırıcı olarak üretilen ürünlerin kullanımı kan şekeri seviyesini dengede tutmaya yardımcı olur.
  • Diyabetik gıda ürünlerinin tüketimi metabolik kontrolün sağlanmasına etki eder.
  • Diyet lifi bulunan ürünler bağırsakların çalışmasını hızlandırmaya katkı sağlar.
  • Diyabetik gıdalar doktor tavsiyesi eşliğinde tüketildiğinde hastaların kilo kontrolünü ve takibinin daha kolay yapılmasına yardımcı olur.
  • Diyabet rahatsızlığı nedeniyle birçok besini tüketmekte sorun yaşayan hastalar, diyabetik gıdaların sunduğu geniş ürün yelpazesi sayesinde her öğünde farklı ve lezzetli tarifler deneyerek beslenme rutinlerini çeşitlendirebilir.

Diyabetik Ürünler Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Diyabetik ürünler hiçbir kısıtlama olmadan tüketilebilecek yiyecekler olarak düşünülmemelidir.
  • Etiket bilgilerine, ürün içeriğine, enerji miktarına ve kullanılan tatlandırıcının hangi cins olduğuna dikkat edilmelidir.
  • Diyabetik ürünler, şeker oranı düşük olmasına rağmen yüksek miktarda yağ ve kalori içerebileceklerinden dolayı zayıflama diyetleri için tercih edilmemelidir.
  • Uzman kontrolünde hastaların günlük diyetlerine adapte edilerek kullanılmalıdır.
  • Yeterli ve dengeli beslenme için tüm besin ögeleri önerilen miktar kadar tüketilmelidir.