GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Ürün Puanı

Marka

Bakliyat

kategorisinde 1072 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Bakliyat

Her biri vitamin deposu olan bakliyat çeşitleri, mutfak kültürümüzle özdeşleşen varlıkları ile sofralarımızı zenginleştiriyor. Uzmanların önerdiği en önemli protein kaynakları arasındaki ürünler, sağlıklı diyetlerin de başrol oyuncusu. Anadolu mutfağının lezzet kaynağı gıdalar, üstlendikleri görev sayesinde mutfak alışverişlerinin de ilk sırasında yer alıyor. Zengin birer lif kaynağı olan ürünler, bağışıklık sistemini koruyan etkileri nedeniyle özellikle kış aylarında daha çok tüketiliyor. Kiler dolabınızdan eksik etmemeniz gereken ürünleri avantajlı bakliyat fiyatları ile satın almak için alışverişe hemen başlayabilirsiniz.

Bakliyat Çeşitleri Nelerdir?

Bakliyat

19.500 farklı türü olduğu bilinen bakliyat adı, aynı familyadan gelen bitkilerin meyve ve tohumlarına verilen genel ismi temsil ediyor. Her evde ayrı bir kiler odası olmasa da her mutfağın büyük ya da küçük bir bakliyat dolabı mutlaka bulunuyor. Kategoride bulabileceğiniz mercimek ve pirinç, Türkiye'de en çok tüketilen bakliyat türleri arasında yer alıyor. Kültürümüze yerleşmiş mutfak alışkanlıkları dikkate alındığında buğday türevi ürünlerden biri olan bulgur çeşitleri ise en sevilen tariflerin yıldızı. İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana yemek alışkanlıklarının bir parçası olmaya devam eden nohut, fasulye, bakla, pirinç, arpa ve yulaf gibi bakliyat tipleri, büyük küçük herkes tarafından sevilerek tüketiliyor. Kategori içerisinde ürünlerini bulabileceğiniz Torku, Duru, Yayla ve City Farm gibi önemli bakliyat markaları, yerli ve ithal, tüm çeşitleri ile sizi bekliyor.

Sağlık Deposu Bakliyatın Faydaları

Bakliyat

Zinde ve enerjik bir hayatın ön koşulu olan yemek alışkanlıkları, hayat kalitesi üzerinde önemli bir role sahip. Bakliyat içeren öğünler ise vücut sağlığını koruyor. Sağlıklı ve dengeli beslenmek için uzmanların tavsiyesine uyabilir, nohut ve fasulye başta olmak üzere bakliyat türlerini, haftada en az 2 kere öğünlerinize dahil edebilirsiniz. Etten daha hesaplı olan ve bol bulunabilen bakliyat çeşitleri, bitkisel protein kaynakları olarak kabul ediliyor. Yüksek lifli gıdalar arasında yer alan ürünler, açlık duygusunu uzun süre erteleyerek sizi tok tutuyor. Bakliyat türleri içerisinde yer alan arpa ve yulaf, doyuruculukları ile ön plana çıkıyor. Vitamin yönünden de oldukça zengin içeriğe sahip gıdalar, vücudun demir, çinko ve folik asit gibi ihtiyaçlarını da karşılıyor.

Bakliyat Türlerini Nasıl Saklamalısınız?

Bakliyat

Mısır, pirinç, fasulye ve nohut gibi sebzelerin kurutulması ile elde edilen ürünlere kuru bakliyat deniyor. Temel besinler arasında yer alan ürünlerin kendilerine has özellikleri bulunuyor. Her gıdanın olduğu gibi bakliyat türlerinin de bir raf ömrü var. Saklama koşulları ise ürünlerin kullanım süresi üzerindeki en önemli faktör. Satın aldığınız bakliyatları eve geldikten sonra bez torbalara veya cam kavanozlara koyabilir, böylece daha uzun süre taze kalmalarını sağlayabilirsiniz. Kapalı ve güneş ışığı almayan bir ortamda saklanması gereken besinlerin en büyük düşmanı ise nem. Isıdan kolay etkilenen besinler nemlenerek çabuk bozuluyor, küfleniyor. Bakliyatları saklarken karşılaşabileceğiniz bir diğer sorun ise böceklenmeleri. Genelde ısı ve nem nedeniyle oluşan durumu önlemek için, bakliyat kavanozlarınıza bir adet defne yaprağı koyabilirsiniz. Tüm gıda ürünleri için Gıda kategorimizi ziyaret edebilir, daha fazla Süpermarket ürün çeşidini Süpermarket kategorisinden inceleyebilirsiniz.

Bakliyat Ailesi Hakkında 5 Önemli Bilgi

  • En ucuz protein kaynağı bakliyatlardır.
  • Bakliyatlar, şekerli ve unlu gıdalara duyulan isteği azaltır.
  • Bakliyat türlerinin önemli bir kısmı glüten içermez.
  • Bebeklere 1 yaşından itibaren kırmızı mercimeğin çorba olarak hazırlanması önerilir.
  • Yer fıstığı en yüksek protein değerine sahip bakliyattır.

Bakliyat Pişirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Bakliyat ailesini pişirmeden önce 7-8 saat kadar sıcak suda bekletmeniz sindirilmelerini kolaylaştırır.
  • Nohut ve fasulyeyi suda bekletmek yerine haşlamak içeriklerindeki gazın yok olmasını garantiler.
  • Bakliyat yemeklerine koyacağınız az miktarda kişniş veya kimyon yemekten sonra ağırlık çökmesini önler.
  • Pişirme esnasında tencerenin kapağını aralık bırakmak yemeğin köpürmesini engeller.
  • Pişirdiğiniz ya da haşladığınız bakliyatları buzdolabında 3 gün saklayabilirsiniz.