GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Marka

Seçili Kriterlerde Ara

Sade Baharat

kategorisinde 29408 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Sade Baharat

Sofraların lezzet sihirbazları baharatlar, yemeklere sadece tat katmakla kalmıyor kokularını da geçiriyor. Keskin aromalara sahip çoğu baharat, besleyici özelliğini kaybetmiş olsa bile yemeklere kattığı lezzet nedeni ile tercih ediliyor. Her birinin tariflerde farklı bir rolü olması ise aralarında kurulması gereken lezzet dengesini eşsiz kılıyor. Farklı bitki türlerinden kurutularak elde edilen baharat çeşitleri, sıcak ya da soğuk servis edilen tüm yemek, meze, çorba, hamur işi, tatlı ya da içkilerin hazırlanmasında kullanılıyor. Farklı karışımlar hazırlamak için birden fazla sade baharat çeşidi bir araya geldiğinde ise köfte baharı ya da sucuk harcı gibi yepyeni bir sade baharat daha elde ediliyor. Kategori sayfalarında inceleyerek satın alabileceğiniz ürünler uygun baharat fiyatları ile sizi bekliyor.

Sade Baharat Çeşitlerini Nasıl Seçmelisiniz?

Sade Baharat

Her baharatın aroması farklı olduğu gibi kullanım amacı da farklıdır. Sade baharat markaları bitkilerden kurutarak elde ettikleri ürünleri çoğu zaman toz haline getirerek satışa sunuyor. Ancak tarçın kabuğu, karanfil, kurutulmuş zencefil ve yıldız anason gibi ürünler tane olarak paketleniyor. Toz halinde satılan baharatlar yemeklere daha keskin bir aroma kazandırıyor. Diğer baharatlar ile girdikleri doğrudan etkileşim ise yemeğin esas tadını belirliyor. Tane ile satılan baharatları siz kendiniz öğüterek kullanabileceğiniz gibi, bütün halinde öğütmeden de yemeklere katabilirsiniz. Tarçın kabuğu, tane karabiber ya da zencefil hem toz hem de bütün halde satılan ürünlerdir. Daha keskin bir tat için toz halde, daha yumuşak ve arka planda kalan bir aroma için tane olarak satın alabilirsiniz.

Yemeklerde Kullanılan Baharatların Genel Özellikleri

Sade Baharat

Tuz, karabiber, kırmızı toz ve pul biber Türk mutfağının en sık kullanılan baharatlarıdır. Kimyon, tarçın ve yenibahar gibi daha keskin aromalara sahip sade baharat tipleri ise son dokunuşu yapan aromalardır. Çok dengeli ve az miktarda kullanılması gereken keskin baharatlar ile yemeğin tadını bir anda değiştirebilirsiniz. Dikkatli kullanılması gereken baharatların arasında sarımsak tozu, kekik, nane, karanfil, zencefil ve zerdeçal da vardır. Bazı baharatlar birbiri ile çok yakışırken bazılarının asla yan yana gelememesi ise tesadüf değildir. Et, tavuk ve balık gibi gıdaları pişirmeden önce marine etmek için kullanabileceğiniz çoğu baharatı salatalarınızda da deneyebilirsiniz.

Baharatlar Nasıl Saklanmalı?

Sade Baharat

Baharat markaları, tadı damakta iz bırakan ürünlerini sizler için en uygun koşullarda üreterek paketliyor. Güneş ışığı ve nemden olumsuz etkilenen baharatların daha uzun ömürlü olabilmeleri için, öncelikle plastik poşetlerinden çıkarılmaları gerekiyor. Satın aldıktan sonra hemen tüketmeye başlayabileceğiniz baharatları, ağzını sıkıca kapayabileceğiniz cam kavanozlarda saklayarak ömrünü uzatabilirsiniz. Sık kullandığınız baharatları doğrudan güneş ışığı almayacak şekilde mutfak tezgahına da koyabilirsiniz. Ancak sürekli elinizin altında olması gerekmeyen ürünleri kiler dolabınızda saklamak daha uygun bir fikirdir. Tane olarak satılan ürünleri nemden korumak önemlidir. Bunun için saklama kaplarına çok az pirinç ilave ederek nemlenmeyi önleyebilirsiniz. Tüm gıda ürünleri için Gıda kategorimizi ziyaret edebilir, daha fazla Süpermarket ürün çeşidini Süpermarket kategorisinden inceleyebilirsiniz.

Hangi Baharat Hangi Yemek ile Uyumludur?

  • Köfte, kısır ve dolmaların bir numaralı baharatı kimyondur.
  • Çubuk tarçın zeytinyağlı barbunya ve enginar yemeklerine ayrı bir lezzet katar.
  • Zencefil ve zerdeçal gibi keskin aromaları, et marine etmek için zeytinyağı ya da süt ile birlikte kullanabilirsiniz.
  • Kurutulmuş defne yaprağı balık tariflerinin en aranılan baharatıdır.
  • Limon, hardal ve zeytinyağı ile hazırladığınız salata sosuna az miktarda zerdeçal da ilave edebilirsiniz.

Baharatlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Sade baharat fiyatları, sadece markaya göre değil, ambalaj tipi ve gramaja göre de farklılık gösterir.
  • Sık kullanmadığınız baharatları düşük gramajlar ile satın alarak israfı önleyebilirsiniz.
  • Tane olarak satılan, öğütülebilir baharat çeşitleri aromalarını daha uzun süre korur.
  • Baharatları öğütmek için değirmen yerine sahan kullanmak aromalarının daha da belirgin olmasını sağlar.
  • Karabiber, acısını ısı ile saldığı için yemeğe en geç eklenmesi gereken baharattır.