GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Ürün Puanı

Marka

Baharat

kategorisinde 26208 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Baharat

Baharatların ilk kullanım amacının, etlerin bozulması ve yemeklerin kötü kokmasını önlemek olduğu biliniyor. 20 yy.'da artan üretim ve gelişen ulaşım ağları neticesinde kolay erişilebilir hale gelen ürünler, zengin mutfaklarının ayrıcalığı olmaktan çıkarak tüm dünyaya yayılıyor. Günümüzün iştah açıcıları olarak kabul edilen baharat çeşitleri, yemeklere lezzet, koku ve renk katmak için kullanılıyor. Bağdat, Arifoğlu ve Knorr gibi önemli baharat markaları ile kaliteli ürünlere erişebileceğiniz kategoride, yemeklerinize zenginlik ve çeşni katacak seçenekler sizi bekliyor. Klasik baharat çeşitlerinin yanı sıra egzotik baharatları da bulabileceğiniz kategoride hemen gezmeye başlayabilir, uygun baharat fiyatları ile alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Baharatlar Neden Gereklidir?

Baharat

Farklı bitkilerin meyve, yaprak, kabuk ve tohumlarının kurutulması ile elde edilen baharatlar, yemeklere zenginlik ve çeşni katıyor. Tipik aromaları sayesinde tariflerin tamamlayıcı unsuru olan ürünler, besin değeri taşımadıkları halde eklendikleri her yemeğe kattıkları lezzet ile değerleniyor. Her baharatın farklı dokulara sahip olması ise kullanılma biçimlerini doğrudan etkiliyor. Kurutulduktan sonra öğütülmeden, olduğu gibi kullanılan baharat tiplerinin çoğu renk ve koku vermek için tercih ediliyor. Öğütülerek toz haline getirilmiş olanlarsa yemeğe tüm güçleri ile lezzet katmak için ilave ediliyor. Aralarındaki uyum nedeni ile karıştırılarak kullanılan baharatlar ise yemeğin ana lezzetine destek oldukları için tercih ediliyor. Kategoride önemli baharat markaları ve ürünleri hakkında bilgi edinebilir, mutfak deneyiminize yeni lezzetler ekleyebilirsiniz.

Baharat Türleri Nelerdir?

Baharat

Kategori altında üç ana başlık olarak sergilenen baharat çeşitleri, genel olarak sade ve karışık baharat tipleri olmak üzere iki farklı gruba ayrılıyor. Sade baharat çeşitleri; kırmızıbiber, kimyon, karabiber ve tarçın gibi yakından tanıdığınız ürünlerden oluşuyor. Başka aromalara ihtiyaç duymadan tek başına yemeklere ve içkilere katılabilen ürünler, ister tek başına ister farklı baharatlar ile birlikte kullanılabiliyor. Karışık baharat ve harçlar ise birkaç farklı baharatın birbiri ile karıştırılması sonucu elde ediliyor. Ancak her bir ürünün kendine has aromasının bir diğerinin önüne geçmemesi için, ölçülere dikkat edilmesi gerekiyor. Harçlar söz konusu olduğunda ise yemeğin ana lezzetine katkı yapması hedeflendiği için, kurutulmuş sebzeler de reçeteye ilave ediliyor.

Baharatlar Nasıl Kullanılır?

Baharat

Baharatların tipik kullanımı, sıcak ve soğuk servis edilen yemeklerin içine doğrudan eklenmesi ile gerçekleşiyor. Yemek hazırlanırken en son aşamada eklenen baharatlar, son dokunuşu yaparak aromaların birbirine geçmesini sağlıyor. Ancak tüm kullanım şekilleri bununla sınırlı olmayan baharatlar içki ve tatlılara da ilave ediliyor. Kış aylarında tüketmeyi sevdiğiniz salep tarçınsız olmayacağı gibi, karanfil eklenmesi şart olan şerbetler de var. Kekik, karabiber ve sarımsak tozu gibi baharatlar terbiye malzemesi olarak tercih ediliyor. Etler pişirilmeden önce yumuşaması için kullanılan çoğu baharat, aynı süreçte aromalarını ete geçirerek lezzet kazandırıyor. Özellikle ızgara ve mangal yapılarak pişirilen etlerin önceden terbiye edilmesi lezzetlerini iki misli artırıyor. Tüm gıda ürünleri için Gıda kategorimizi ziyaret edebilir, daha fazla Süpermarket ürün çeşidini Süpermarket kategorisinden inceleyebilirsiniz.

Baharatlar Hakında 5 Faydalı Bilgi

  • Baharatlar eterik yağ ve alkoloid içermeleri nedeni ile bakterisit etkiye sahiptir.
  • Baharatların büyük çoğunluğu besin değerini kaybetmelerine rağmen güçlü antioksidanlardır.
  • Karabiber antibakteriyel özelliği en güçlü baharatlardan bir tanesidir.
  • Kırmızıbiber antiviral özelliği en kuvvetli baharatlar arasındadır.
  • Tarçın kan şekerini dengeleyici özelliği nedeni ile tatlıların üzerine dökülür.

Baharatları Saklarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Baharatların kullanım ömrünü uzatmak için nemden uzak tutmak gerekiyor.
  • Bez torba veya cam kavanozlarda saklanmaları ısı değişikliklerinden etkilenmelerini önlüyor.
  • Baharat kavanozlarının içine defne yaprağı koymak nemi engelliyor.
  • Ürünlerin doğrudan güneş ışığı almaları çabuk bayatlamalarına neden oluyor.
  • Hava ile mümkün olduğunca az temas etmeleri aromalarını daha uzun süre korumalarını sağlıyor.