GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Yatak Alezi, Koruyucu

kategorisinde 2872 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Yatak Alezi, Koruyucu

Bir beyaz ev tekstili olan yatak alezleri yatağı korumak ve kullanım ömrünü uzatmak için tercih edilir. Marka etiketine göre değişse de yatak alezleri yaygın olarak en az 2 en fazla 10 adet farklı ölçü seçeneğiyle sizlere sunulur. Yatak koruyucular kullanım amacına ve malzemesine göre çeşitlilik gösterir.

Kullanım Özelliklerine Göre Alezler

Yatak Alezi, Koruyucu

Yatak koruyucuları yatağı sarma şekline göre ikiye ayrılır. Lastikli alezler yatağın yalnızca üst kısmını kaplar ve yatağa dört köşesinde yer alan lastiklerle takılır. Kullanım şekli lastikli çarşafa benzeyen full kenar veya fitted olarak adlandırılan alezler yatağın hem üst yüzeyini hem de yan taraflarını kaplar. Çeşitli özelliklerde üretilen full kenar alezlerin üst kısmında ve yan taraflarında kullanılan malzemelerle kumaşların nitelikleri birbirinden farklı olabilir. Pek çok alez modelinde dolgu malzemesi kullanılsa da bazı yatak alezleri çarşaf gibi ince bir yapıdadır. Dolgu malzemesi kullanılan alezlerin üst kısmı genellikle kapitonelidir.

İçeriğindeki Malzemeye Göre Alezler

Yatak Alezi, Koruyucu

Pek çok yatak alezi dolgulu olarak üretilse de sıvı geçirmeyen alezler dolgulu ve dolgusuz olarak iki farklı seçenekte sizlere sunulur. Aleze daha yumuşak bir dokunuş katan dolgu malzemeleri arasında yün, pamuk, silikonize elyaf ve polyester yer alır. Standart alezlerde yaygın olarak elyaf dolgu ve pamuklu kumaş kullanılır. İçeriğinde bambu bitkisine yer veren alezler de vardır. Bambu lifleri kullanılan alezler terlemeyi ve yüksek seviyede ısı artışını önlemeye yardımcı olur. Pamuklu kumaş ve dolgu kullanılan alezlerin hava geçirgenliği diğerlerine göre daha fazladır. Su geçirmez özellikli alezlerin üst yüzeyinde yumuşak polyester kullanırken arka tarafında membranlı su geçirmez malzeme kullanılır. Membranlı yatak koruyucular özellikle hasta yatakları ve bebek yataklarında kullanım için oldukça kullanışlıdır.

Sadece Yatak Koruyucu Değil

Yatak Alezi, Koruyucu

Bazı özel alezler yatak korumasından fazlasını yaparak size daha rahat bir uyku deneyimi sunar. Bu alezlerin arasında stresinizi azaltan alezler, sivrisinekleri uzak tutan alezler ve ısı dengesi sağlayan alez modelleri yer alır. Stres azaltan koruyucuların kumaşında karbon teller yer alır. Bu özel kumaş gün içinde vücudunuzda biriken statik elektriği sizden uzaklaştırarak güne daha keyifli başlamanıza katkı sağlar. Sivrisineklerin uykunuzu bölme olasılığını azaltan alezlerin içerisindeki doğal esanslı mikro kapsüller sivrisinekleri yatağınızdan uzak tutmaya yardımcı olur. Isı dengesi sağlayan alezler sıcaklığa bağlı olarak yatakta yer değiştirme ve dönme hareketlerinizi azaltmanıza destek olarak uyku bölünmelerini en alt seviyeye indirir ve dört mevsim aradığınız konforu sunar.

Alezlerin Fonksiyonel Özellikleri

  • Yıkanabilen yatak alezleri yatağınızın kullanım ömrüne ve yatak hijyenine olumlu katkı sağlar.
  • Full kenar alezler yatağınızın görülen tüm yüzeylerini kaplayarak tam koruma sunar.
  • Fitted alezler lastikli alezlere göre yatak yüzeyinde daha stabildir. Dolaşmaz, kırışmaz ve yatak üzerinden kaymaz.
  • Dolgulu yatak koruyucuları aynı zamanda yatak pedi olarak da kullanabilirsiniz.
  • Çift taraflı kullanılabilen alezlerin bir yüzeyi kullanıma bağlı olarak deforme olduğunda diğer tarafı kullanabilir ve daha uzun süreli fayda elde edebilirsiniz.

Satın Almadan Önce...

  • Yatak alezinde olmasını istediğiniz özellikleri bütçenize göre belirlemeye özen gösterin.
  • Her yatak alezi sıvı geçirmez özellikte değildir. Alezinizi seçerken bu konu hakkında bilgi edinin.
  • Satın alacağınız alezin yüzey ölçüsü ile yatağınızın üst kısmının eşit olmasına dikkat edin.
  • Stres azaltıcı, sinek kovucu gibi farklı niteliklere sahip alezlerle birlikte çarşaf kullanmanın bu özellikleri etkileyip etkilemediğini öğrenin.
  • Alezin üretiminde kullanılan malzemeye göre yıkanabilirliği değişiklik gösterir. Seçtiğiniz yatak alezinin temizlik alışkanlıklarınızla uyumlu olmasına özen gösterin.