GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Masa Örtüsü

kategorisinde 8668 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Masa Örtüsü

Yaşam alanı olarak kullandığınız ev, iş yeri olarak kullandığınız ofis ya da halka açık gittiğiniz restoran, kafe, çay bahçesi gibi yerlerin tamamında en az bir adet masa bulunur. Temel ihtiyaç malzemeleri arasında sayılan masalar günümüzde dekorasyon trendlerinin en üst sıralarında yer alır. Bu durum çerçevesinde masa örtüleri hem dekoratif amaçla hem de yemek yerken kullanılır. Düz renk, beyaz, renk bloklu, çiçekli, yuvarlak, kare, PVC, dertsiz, güpürlü, pötikare desenli, kanaviçe desenli ve benzeri çok sayıda masa örtüsü alternatifi markaların ürün yelpazesinde yer alır.

Kullanım Alanına Göre Seçimler

Masa Örtüsü

Günlük kullanım için evde kullandığınız ya da kafelerde rastladığınız masa örtüleri ile misafir için yemek salonlarında kullanılan masa örtüleri birbirlerinden farklıdır. Masa örtüsü modelleri dekoratif ve yemek örtüsü olarak ayrılır. Çoğu evde dekoratif masa örtüleri yemek esnasında değiştirilir, yemek sonrası dekoratif örtü yeniden serilir. Masa örtülerini misafir yemek masası örtüsü, mutfak masa örtüsü, sehpa masa örtüsü gibi de birçok farklı kategoriye ayırmak mümkün. Dekoratif olarak serilen masa örtüleri evin genel dekorasyonuna uyumlu renk ve desenler arasından seçilir. Küçük ve büyük sehpa örtüleri de dekoratif olarak önem taşıyan örtülerdendir ve birçok farklı modeli bulunur. Restoran ve kafelerde kullanılan örtüler restoranın prestijini bire bir yansıtır. Şık restoran ve kafelerde genellikle beyaz kalın keten örtüler yer alır. İtalyan restoranlarının pötikare desenli masa örtüleri bir nevi alamet-i farikaları sayılır.

Gösterişli Sofraların Üzerini Örtmek

Masa Örtüsü

Yemek, kahvaltı veya beş çayında konuk ağırlayacağınız zaman masa örtüsü seçimi en az hazırlanan yemekler kadar önemlidir. Sunumun değerli bir parçasını oluşturan masa örtüleri bir gün önceden hazırlanır, ütülenir hatta kolalanabilir. Bu tür davetlerde genellikle kalın keten, ipek, saten, güpürlü, dantelli ve benzeri masa örtüleri seçilir. Bu örtüler düz beyaz, krem, gri olabileceği gibi tabaklarınızın desenine uygun renklerden de seçilebilir. Yaz davetlerinde çiçekli, yapraklı örtüler sıklıkla tercih edilir. Avangart tarza sahip bir ev dekorasyonunuz varsa ya da bu konseptte bir sunum hazırlıyorsanız sıra dışı modellerle bambaşka stiller de oluşturabilirsiniz. Minimal bir evde ise düz renk keten, mikro petekten tasarlanmış bir kumaş, pötikare bir örtü seçebilirsiniz. Genç ve dinamik bir tarz oluşturmak için el dokuması, bambu veya çok renkli bir masa örtüsü kullanmak çok keyifli olabilir.

Pratik Mutfak Masa Örtüleri

Masa Örtüsü

Günlük olarak kullandığınız, belki de üç öğün üzerinde yemek yiyeceğiniz masa örtülerini daha az gösterişli, daha pratik ürünlerden seçmeniz doğaldır. Mutfak masası, bahçe ve balkon masaları için böyle bir tercih yapmak sizi ekstra işlerden kurtaracaktır. Leke tutmayan, kolay temizlenen dertsiz örtülerin çok sayıda çeşidini deneyebilirsiniz. Kaliteli kumaşlardan vazgeçmeyenlerdenseniz o halde ince keten ya da pamuklu kumaşlardan üretilen çok sayıda masa örtüsü alternatiflerini değerlendirebilirsiniz. Çiçek, kelebek, puantiye gibi desenliler de size enerji verebilir.

Masa Örtüsü Seçiminde Püf Noktalar

  • Masa örtünüzü masanızın ebatlarını ve biçimini göz önüne alarak seçerseniz daha şık duracaktır.
  • Dekorasyon için kullanacağınız masa örtüsünü evinizin genel havasıyla uyumlu bir tarz ve renkten seçmeniz şık bir görünüm sağlayacaktır.
  • Misafir sunumlarında kullanacağınız masa örtüsünü yemek takımlarınıza ve davet konseptinize uygun seçerseniz konuklarınızdan tam not alırsınız.
  • Masa örtüsü seçiminde çatal bıçak takımınızı da düşünerek seçim yaparsanız bütünsellik bozulmaz.
  • Davet sofralarınızda masa örtüsü seçerken menüdeki yiyecekleri de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Bunları da Dikkat Alın

  • Yemek masanızla örtü arasına şeffaf plastik ya da PVC'den üretilmiş bir örtü koyarsanız masanızın yemeklerden ve içeceklerden dökülen lekelerden zarar görmesini engellersiniz.
  • Günlük kullanım için tercih edeceğiniz masa örtüsünü kolay temizlenebilen, leke tutmayan bir kumaştan seçerseniz yaşamınızı kolaylaştırmış olursunuz.
  • Özel bir konsept daveti vereceğiniz zaman konsepte uygun masa örtüsü seçimi bir nevi imza niteliği taşır.
  • Kalın kumaş ve keten masa örtülerinizin doğru ütülenmesi çok önemlidir.
  • Masa örtülerinizi kullanım koşulları doğrultusunda yıkamanız, ürünün kullanım süresini uzatacaktır.