GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Ürün Puanı

Seçili Kriterlerde Ara

Eski Hisse Senedi, Tahvil

kategorisinde 233 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Eski Hisse Senedi, Tahvil

Eski hisse senedi, tahvil belgelerinin geçmişi Osmanlı yıllarına kadar dayanıyor. Her biri yazıları, imzaları, tarihleri ile iktisadi sistem ve dönem kültürü hakkında önemli bilgiler içeriyor. Sahip olduğu özellikler bu belgeleri koleksiyon markaları için vazgeçilmez bir ürün haline getiriyor.

Koleksiyonların Vazgeçilmezi: Hisse Senedi ve Tahvil

Eski Hisse Senedi, Tahvil

Tahviller borçlanma senetlerini, hisse senetleri ise ortaklık belgelerini oluşturuyor. Osmanlı Dönemi'ne ait olan hisse senedi ve tahvillerin ilk örneklerinin tarihi 1882 yılına dayanıyor. 1882 yılından başlayan hisse senetlerinin birinci kısmında Osmanlıca şirketin kuruluşu, amacı, ismi, merkezi, imtiyaz süresi yer alıyor. İkinci kısımlar ise şirkete devir, sermaye, hisse senedinin durumu ve taksitleri, sermaye oranı ve biçimini içeriyor. Tahvillerde de tahvil miktarı, değeri faiz oranı gibi bilgiler mevcut. Bazı hisse senetleri üzerinde devir işleminden sonra şubeler açılabileceği gibi özel bilgiler dahi bulunuyor. Hisse senetlerinin ön yüzünün üst kısmında devletin ismi, hemen altında tarihi, ortasında şirket bilgileri en alt kısmında da damga ve imzaları bulunuyor. Osmanlı Dönemi hisse senedi ve tahviller koleksiyonların en nadide kâğıt modelleri arasında yer alıyor.

Özel İçerikleri ile Cumhuriyet Dönemi Belgeleri

Eski Hisse Senedi, Tahvil

Cumhuriyetin kurulduğu ilk dönemlerdeki büyük şirketlerin hisse senetleri üzerinde devlet ismi ile birlikte Atatürk'ün resmi de bulunuyor. Cumhuriyet Dönemi hisse senedi ve tahvil çeşitlerinin şablonu Osmanlı devleti şablonuyla benzer özellikler gösteriyor. Eski hisse senedi çeşitleri üzerinde uluslararası şirketlere ait imzalar da mevcut. Uluslararası şirketlerde genellikle İngiliz, Alman ve Fransız şirketlerine ait gaz, su, eczacılık, gıda, emlak, maden, demiryolları, vapur işletmeleri, tütün, sinema ve tiyatro hisse senetlerine rastlanıyor. Ulusal şirketlerde ise banka hisseleri görülüyor. Harf inkılabından sonraki hisse senetlerinde Latin harfleri Atatürk'ün resmi, sermaye ve faiz değeri yer alıyor. Bu sebeple Cumhuriyet Dönemi hisse senetleri, hisse senedi ve tahvil koleksiyonu için önemli bir yer tutuyor. Daha fazla koleksiyon objesi Diğer Koleksiyon kategorimizde sizi bekliyor. Pul çeşitlerini incelemek için bu sayfamızı; tüm koleksiyon ürünleri için Koleksiyon kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Efemera Koleksiyonları İçin En Özel Belgeler

Eski Hisse Senedi, Tahvil

Osmanlı Dönemi'ne ait hisse senedi ve tahvil modelleri içerisinde Osmanlı'nın iç ve dış borçlanmalarına ait tahviller ve Osmanlı şirketlerinin hisse senetleri yer alıyor. Tahviller, eski devlet tahvilleri ve şirket tahvilleri olarak farklılık gösteriyor. Osmanlı Dönemi tahvil ve hisse senetleri üzerinde hicri ve rumi tarihler de var. Cumhuriyet kurulduktan sonraki hisse senetleri ve tahviller üzerinde ise miladi takvim tarihleri bulunuyor. Osmanlı'nın son dönemleri ve Cumhuriyet'in kuruluşundan sonraki yıllara ait hisse senetlerinin bazılarında filigran ve varak sistemine rastlanıyor. 1970'li yıllardan sonraki tahvillerde, özel tahvil kuponları bulunuyor. Tahvil kuponları bloklardan oluşuyor. Kuponun sol kısmında seri numarası, borçlanılan yer borç miktarı, sağ tarafında ise ödenmesi gereken tutar yer alıyor. Eski dönem kuponlu tahvilleri de iki kısımdan oluşuyor. İlki kısmında şirket bilgileri ikinci kısımda ise kuponları mevcut. Kuponlar üzerindeki yazılar yeni tarihli olanlarla benzerlik gösteriyor. Koleksiyonlara özel olan eski hisse senedi ve tahvil fiyatları dönemine ve bulunabilirliğine göre değişiyor. Ayrıca kondisyonu yüksek olan belgeler daha özel rakamlarla satışa sürülüyor.

Eski Hisse Senedi ve Tahvillerin Avantajları

  • Eski hisse senetleri ve tahviller dönem ekonomisi ile ilgili bilgiler verir.
  • Eski şirketlerin etkinliklerine dair detayları içerir.
  • Ekonomik gelişim ve devlet kültürü hakkında açıklayıcı özellikler sunar.
  • Koleksiyonlara özel olarak saklanan her belge iyi korunmuş olduğu için yazıları gayet okunaklıdır.
  • Doğru saklama yöntemiyle saklanan hisse senedi ve tahviller uzun yıllar korunabilir.

Hisse Senedi, Tahvilde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Eski hisse senedi ve tahvilleri nem ve rutubetten korumaya özen gösterin.
  • Belgelere dokunurken değerlerini kaybetmemesi için pamuklu eldiven kullanmaya dikkat edin.
  • Saklarken koleksiyonculara özel olarak hazırlanmış dosyaları kullanmaya gayret edin.
  • Dönemlerine göre gruplandırarak saklayın.
  • Dosya içerisine kenarları kıvrılmadan koyun.