GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Üflemeli (Nefesli) Çalgı

kategorisinde 3931 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Üflemeli (Nefesli) Çalgı

Duyguların en saf halini yansıtan insan nefesinin müzikteki dokunuşu nefesli çalgılar, melodinin gücünü tamamlayan, müziği enerjisini yükselten detaylar arasındadır. Virtüözlerinin kendilerine özel isimlere sahip olduğu bu eşsiz çalgı grubu, müziğe kattığı ruhla melodileri yaşayan unsurlar haline getirir.

Müziği Duygusal Yansıması: Üflemeli Çalgı

Üflemeli (Nefesli) Çalgı

Çeşitli markaların müzik enstrümanları nefesin yarattığı hava titreşimlerini melodiye dönüştüren araçlardır. Soluğun tınıları ruh halini tam olarak yansıttığı için bu çalgılar duyguyu en aktif aktaran müzik aletlerindendir. Nefesli müzik enstrümanları batı müziğin temel dokularından olduğu gibi Türk müziğinin de yapı taşlarından olma özelliği taşır. Nefesli çalgılarda soluk kapasiteniz, enstrümanın ham maddesi ve soluğunuzun hızı, tınının yapısal özelliklerini şekillendirir. Nefes flüt gibi doğrudan üflenirse başka, klarnet gibi mekanik yollarla tek kamışın titreştirilmesi ve bu titreşimin nefes yardımıyla boru içerisine aktarılan hava ile titreşime geçmesi ile farklı, obua gibi çift kamışın mekanik yollarla titreşim alması ve bu titreşimin boru içindeki hava ile etkileşime geçmesi ile farklı tınılar elde edilir. Sesin tonu borunun uzunluğu ile iniltilidir. Boru uzadıkça daha kalın, kısaldıkça daha ince bir ses açığa çıkar.

Batı Müziğinde Üflemeli Çalgı Türleri

Üflemeli (Nefesli) Çalgı

Batı müziğinin duygusunu yükselten üflemeli çalgı aletleri arasında ön plana çıkanlar arasında piccolo, flüt, korno, obua, klarnet, fagot ve saksafon yer alıyor. Piccolo soprano sese uyumlu tondaki enstrümanlar arasında yer alıyor. Batı müziğinin en tiz seslere çıkabilen çalgısı, 3 oktav ses yelpazesine sahiptir. Özellikle marş sınıfından eserlerde sıklıkla kendine yer bulan ??enstrüman, melodiye efekt katmakta oldukça etkili. Batı müziğinde en çok kullanılan üflemeliler arasında yer alan flütlerin çoğu metal malzemeden üretilir. Bir ucunda ağızlık yer alan tüp formundaki enstrüman 3 oktav ses aralığına sahiptir. Flüt tahta üflemeli çalgılar sınıfının üyelerindendir. Bu müzikte kendine sıklıkla yer bulan nefesli çalgıların arasında korno da yer alır. Bu enstrüman obua ailesinde yer alır. Obuadan 1.5 oktav daha ince ses aralığına sahip olan çalgı, alto obua olarak da anılır. Ahşap nefesli çalgılar grubunun üyelerinden klarnete Türk musikisinden aşina olsak da, enstrüman batı müziğinin de vazgeçilmezleri arasında yer alır. Enstrümanın bir ucunda ağızlık kısmı yer alır, diğer uç ise çan formundadır. 3.5 oktav ses aralığına sahiptir. Bu türün temsilcileri arasında yer alan saksafon da tuşlu üflemeli çalgı sınıfındandır. Klarnet ve saksafon elektronik üflemeli çalgı versiyonlarıyla da bu tür müzikte fark yaratır.

Türk Müziğinde Nefeslilerin Yeri

Üflemeli (Nefesli) Çalgı

Duyguların çok yoğun yaşandığı Türk kültüründe, bu hislerin müziğe en derin aktarımını sağlayan üflemeli çalgılar kendine fazlasıyla yer bulur. Ahşap nefesliler arasında yer alan zurna türk müziğindeki en önemli çalgılardandır. Sesi yüksek perdeden olan nefesli, ön kısmında 7 arka kısmında 1 olmak üzere 8 deliğe sahiptir. Türk halk müziğinin en önemli temsilcilerinden kaval, dilli ve dilsiz olmak üzere iki versiyona sahiptir. Kamış formunda üflemelilerden olan ney etkileyici sesiyle Türk müziğinde fark yaratır. Üç oktava varan ses yelpazesiyle dikkat çeken enstrümanı çalan miestrolar neyzen adı ile anılır. Halk müziğinin orijinal seslerinin kaynaklarından biri olan tulum da üflemeli çalgı çeşitleri arasında yer alır. Çift sesli bir enstrüman olan tulum, nav adı verilen kamıştan bir ağızlık yardımıyla şişirilerek melodi sağlar. Kartalın kanat kemiği kullanılarak yapılan bir çalgı olan çığırtma da Türk müziğinin orijinal nefeslileri arasında yer alır. Ahşaptan da yapılabilen bu enstrüman hareketli tınısıyla orijinal bir ton sağlar.

Nefesli Çalgıların Teknik Sınıflandırılması

  • Ahşap nefesliler
  • Bakır nefesliler
  • Tek dilli üflemeliler
  • Çift dilli üflemeliler
  • Kollu üflemeli çalgı modelleri

Nefesli Çalgıların Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Nefesli enstrümanlarının bakımının aylık periyodik aralıklarla yapılması,enstrümanın kullanım ömrünün en üst düzeye çıkması açısından olduğu kadar, sağlık açısından da önem taşır.
  • Nefeslilerin temizlik ve bakım rutininde hareketli parçalar ayrılarak, sirkeli suda bekletilir ve sabun kullanılarak temizlenir.
  • Nefeslilerin deliklerinin temizliğinin sağlanmasında kulak çubuğundan faydalanabilirsiniz.
  • Bütün nefesli çalgıların temizliğinde sirkeli ılık su kullanarak, tortu oluşumuyla meydana gelecek ses değişimlerinin önüne geçebilirsiniz.