GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Seçili Kriterlerde Ara

Elektronik Devre Elemanları

kategorisinde 71105 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Elektronik Devre Elemanları

Elektronik devre elemanları, elektrik akımının oluşturduğu sinyalleri, analog veya sayısal biçimde işleme özelliğine sahip hassas endüstriyel elemanlar olarak tanımlanmaktadır. Oyuncak sanayiinden uzay teknolojisine kadar sayısız alanda faydalanılan elektronik devreler, irili ufaklı çok sayıda elemanın bir arada çalışmasıyla meydana gelir. Temel anlamda aktif devre elemanları ve pasif devre elemanları olarak iki gruba ayrılan elektronik devre elemanları, sürekli geliştirilen ve en hızlı versiyon değiştiren endüstri ürünleri arasında başı çekmekte. En az iki veya daha fazla element kullanılarak üretilen özel amaçlı devre elemanları "aktif devre elemanları" olarak adlandırılmaktadır.

Elektronik Devrede Olmazsa Olmaz Elemanlar

Elektronik Devre Elemanları

Çalışabilmeleri için elektrik enerjisine ihtiyaç duyan aktif devre elemanları, kullanıldıkları ünitelere göre ayarlı elektronik devre elemanı anahtar, doğrultmaç, yükselteç gibi çeşitli tür ve özelliklerde üretilir. Aktif devre elemanları, çeşitli kapasitelerde üretilen entegre devreler, transistörler ve diyotlardan oluşur. Elektronik devreler, çok sayıda devre elemanını tek bir bünyede toplayarak birden fazla işi yapabilen aktif ve pasif elemanlardan oluşan; kullanımı ve çalışma biçimi özel olan karmaşık elemanlardır. Günümüzde çip ya da çekirdek olarak da bilinen entegre devreler; aynı anda ses, görüntü, hareket ve daha fazlasının kontrolünü sağlayabilecek kapasite ile üretilir. Güç kontrolü sağlamak amacıyla kullanılan devrelerde yer alan tristörler, hızlı anahtarlama görevini üstlenmektedir. Dört adet yarı iletken maddenin bileşiminden meydana gelen tristörler; yapılarına, bağlantı ayak sayılarına ve işlevlerine göre birçok çeşitte üretilebilmekte.

Diğer Elektronik Devre Elemanları

Elektronik Devre Elemanları

Alternatif akım anahtarı olarak görev yapan triyakların iç yapısında ise kristal bulunur. Geniş kullanım alanı bulunan triyaklar, yüksek akımları küçük akımlarla kontrol eden ekonomik ve sağlam devre elemanı olarak birçok çeşitte üretilmektedir. Devre üzerinden geçen akımın tek yönde kalmasını sağlayan kristal tabanlı elemanlar olarak çalışan diyotlar; "doğrultmaç diyotları" ve "sinyal diyotları" olarak iki gruba ayrılır. Transistör ise devre içinde akım ve gerilim kontrolü sağlayan ve aynı zamanda anahtarlama elektronik devre elemanı olarak çalışan yarı iletken bir devre elemanı olarak karşınıza çıkıyor. Bir elementten oluşan ve çalışması için herhangi bir enerjiye ihtiyaç duymayan direnç, kondansatör ve bobin olarak hemen hemen her devrede bulunan bu elemanlar ise pasif devre elemanları olarak anılıyor.

Teknolojinin Önemli Yapı Taşları

Elektronik Devre Elemanları

Öte yandan bakır, gümüş, altın ya da demir gibi elementlerden oluşturulan bağlantı kablosu elemanı da devredeki elemanlar arasında bağlantıyı sağlaması açısından devrede önemli bir yer kaplıyor. Lamba, pil yatağı, pil, anahtar, duy, ampermetre, voltmetre, multimetre, üreteç, batarya diğer önemli elemanlar arasında neredeyse her devrede bulunur. Elektronik devre elemanları arasında olmazsa olmaz parçaları tek tek satın alarak birbirine entegre etmek isteyen kullanıcılar için bu elemanlar, ayrı ayrı satışa sunulabiliyor. Teknolojinin yapı taşı olan bu elektronik devre elemanları çeşitlerini ihtiyacınıza uygun olarak farklı marka ve fiyat seçenekleriyle satın alabilirsiniz.