GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Çay Makinesi

kategorisinde 987 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Ortalama kaç (küçük) çay bardağı çay çıksın?

  15-20 çay bardağı

  0,7 - 1 lt demlik kapasitesi

  20-40 çay bardağı

  1,1 - 2 lt demlik kapasitesi

  40-60 çay bardağı

  2,1- 3 lt demlik kapasitesi

  60 ve üstü çay bardağı

  3 lt ve üstü demlik kapasitesi

Çay Makinesi

Özellikle çay tiryakilerinin her zaman taze içecek tüketmesi için çay makinesi kullanımı önemlidir. Elektrikli mutfak aletleri arasında daha opsiyonel bir seçim olsa da pratik ve kaliteli olması bakımından çay makineleri sıklıkla tercih edilir. Günün her saatinde taze ve sıcak bir bardak için çay demleme makinesi kullanabilirsiniz. Çay makinesi markaları, her ihtiyaca uygun modelleri sunar.

Çay Makinesi Kullanımı

Çay Makinesi

Gereksinimleriniz için en iyi çay makinesini ararken sizin için hangi özelliklerin önemli olduğunu ve hangisinin avantajlar eklediğini düşünmeniz gerekmektedir. Bazı makineler tamamen otomatik olarak çalışmakla birlikte daha yüksek bir fiyata mal olabilirken bazıları daha basit ve aynı zamanda daha ucuz şekilde sunulabilir. Bütçesi daha uygun olan modeller de harika çay demleyebilir. Bu anlamda çay makinesi satın alırken genel olarak dikkat edilmesi gereken bazı özellikler bulunur.

Elektrikli Çay Makinesi Türleri

Çay Makinesi

Elektrikli çay makinesi, en yaygın olarak kullanılan modellerdir. Bu modeller, klasik çaydanlık tasarımında sunulan ancak kettle sistemi ile çalışan cihazlardır. Ortalama olarak çay suyunuzun hazırlanması 4 ila 5 dakika sürer. Birçoğu su göstergeleri ile donatılmıştır ve bazı durumlarda güvenli bir çalışma için gereken minimum su miktarını gösterir. Diğer bir yaygın özellik de su ısıtıcısında güvenli çalışma için yeterli su yoksa otomatik olarak kapanabilmesidir. Ayrıca farklı çay türleri için çoklu sıcaklık ayarlarına sahip elektrikli çay makinesi türleri de bulunur. Bu özellik çayınızın sürekli olarak sıcak kalmasını sağlar. Böylece istediğiniz her an sıcak bir bardak çayınız olabilir.

Tam Otomatik Çay Makinesi

Çay Makinesi

Tam otomatik çay makinesi modelleri, tiryakiler için mükemmel performans sunmaktadır. Bu fonksiyonel çaydanlıklar, çayı hazırlamanızı ve demlendikten sonra yaklaşık bir saat kadar sıcak tutabilmenizi sağlamaktadır. Bu makineler sayesinde çayınız hangi türde olursa olsun uygun sıcaklıkta hazırlanır. Yeşil, oolong, beyaz veya siyah çayların hepsi bu makinelerde demlenebilir. Tam otomatik modellerde çay demlenirken ideal su sıcaklığı sabit tutulur. Her çeşit çayın mükemmel bir fincan içeceğe dönüşmesi için farklı bir su sıcaklığında ve farklı bir demleme süresi sunulmaktadır. Bu yüzden tam otomatik çay makineleri çok yüksek performans sağlar. Çay makinesi fiyatları, modellerin markalarına, özelliklerine ve kapasitelerine göre farklılık gösterebilmektedir.

Çay Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Çay tiryakileri genellikle çay poşetlerinden ziyade harmanlanmış modelleri severler. Ancak bazen poşet çaylar da rahat ve pratik olması nedeniyle tercih edilebilir. Bu yüzden her iki türü de çalıştırabilen bir makine seçmeye dikkat etmelisiniz.
 • Cihazdaki su tükendiğinde otomatik kapanma ile bir termostatın dahil olup olmadığını kontrol etmeniz önem arz eder.
 • Çeşitli çaylar, en iyi pişirme sıcaklıklarında en iyi tadı verir. Bu yüzden farklı olanlardan hoşlanıyorsanız, pişirme sıcaklığını manuel olarak veya ön ayarlarla ayarlayıp ayarlayamayacağınızı da kontrol etmeniz gerekir.
 • Ayrıca, daha hafif veya daha güçlü demleme için demleme süresinin kontrol edildiği modeller de tercih edilebilir.
 • İşlem bittiğinde makinenin sizi uyararak gösterge ışığı yakması veya sesli uyarıda bulunması büyük avantajlar sağlanır.

Çay Makinesi Kullanmanın Avantajları

 • Sıcak bir çay makinesi de soğuk demleme çay ve hatta kahve de yapabilir.
 • Bu yüzden farklı zevkleri olan bir ailede ya da ortamda çok amaçlı bir çay makinesi herkese uygun çözümler üretir.
 • Çay makinesinin parçaları kolayca temizlenmekte veya bulaşık makinesinde yıkanabilir.
 • Özellikle kalabalık ailelerde ve çok fazla çay tüketilen alanlarda çay makinesi kullanımı büyük avantajlar sağlar.
 • Tek seferde yüksek kapasitede çay demleyen çay makinelerinin ekstra özellikleri de bulunur.