GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Ütü

kategorisinde 1208 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Ne sıklıkla ütü yapıyorsunuz?

  Seyrek ve genelde az miktarda çamaşır ütülerim

  Buharlı, Buharlı Düzleştirici ve Seyahat Tipi

  Sık ve genelde çok miktarda çamaşırı ütülerim (haftada 1-2 kez)

  Buhar İstasyonlu Ütü, Press Ütü, Buharlı Düzleştirici

Ütü

Ütüler, vazgeçilmez elektronik ev aletleri arasında yer alır. Kıyafetleri yıkadıktan sonra ütülemek için bu elektronik cihazlara başvurulur. Ütüleme işlemi, kıyafetlerin düzleştirilmesini ve kumaşın üzerindeki kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Isı ayarını sağlayan termostat bir ütünün en önemli parçaları arasında yer alır. Ütü masası da ütüleme işlemenin en önemli unsurlarından biridir. Ütü masası fiyatları, ütü masası modelleri gibi değişkenlik gösterir. Bir ütünün tabanı, ütünün kıyafete temas eden kısmı olarak bilinir. Taban kısmı, işlevini tam olarak görebilmesi için düz ve sert bir yapıdadır. Ütü tabanları; titanyum, paslanmaz çelik ve seramik gibi ham maddelerden imal edilir.

Titanyum Tabana Sahip Ütüler

Ütü

Titanyumdan imal edilen bir tabana sahip ütü modelleri, aşınmaya ve paslanmaya karşı son derece dayanıklı bir yapıdadır. Titanyum taban sayesinde ütünün yaydığı ısı, kumaşlara çok kolay ve hızlı bir biçimde geçer. Bu modellerin tabanlarının bakımı çok rahat bir şekilde yapılabilir ve titanyum tabana sahip ütüleri temizlemek de çok kolaydır. Birçok ütü çeşidine göre hafif ve dayanıklı yapıda olmaları ile bilinirler. Ayrıca; titanyum tabanlı ütüler, ısıyı eşit bir şekilde kumaşa yayar.

Seramik Tabana Sahip Ütüler

Ütü

Bu özel ütü çeşidinde metal katmanın üzerinde bir de seramik katman bulunur. Seramik katman, ütünün kumaş ile temas eden kısmıdır. Seramik tabanların en önemli özelliği, ısı iletkenliğinin en üst düzeyde olmasıdır. Ütü yaparken ısıyı kumaşa iyi bir şekilde yayabilirler. Seramik tabanlı ütüler sayesinde statik elektrik oluşumu en aza iner. Seramik tabana sahip ütüler sayesinde en yüksek sıcaklıklarda bile ütünün tabanı kumaşa yapışmaz.

Paslanmaz Çelik Tabanlı Ütüler

Ütü

Ütü çeşitleri arasında belki de en dayanıklı olanları da paslanmaz çelik tabanlı ütülerdir. Ayrıca, paslanmaz çelik tabanlı ütüler, piyasada bulunan en yaygın ütü çeşididir. Isı iletkenliği gerçekten yüksek olan bu modeller ile birçok farklı kıyafet kolaylıkla ütülenebilir. Paslanmaya ve korozyona karşı dayanıklı yapıları sayesinde kıyafetler üzerinde leke ya da pas bırakmaz. Üstelik paslanmaz çelikten yapılan ütü modellerini temizlemek çok da kolaydır.

Ütülerin Avantajlı Yanları

 • İnsan hayatında önemli bir yere sahip olan ütüler, kıyafetleri temizledikten sonra kıyafetlerin daha düz ve kırışıklıklardan uzak bir görünüme sahip olmasını sağlar.
 • Yıkandıktan sonra ütülenen kıyafetlerde bakteri oluşumu daha az görülür. Daha sağlıklı bir yaşam için kullanıcılar, ütüleri kullanabilirler.
 • Ütü yapmanın tek alternatifi kuru temizleme yapmaktır. İşte bu nedenle ütü kullanarak, kullanıcılar önemli miktarda tasarruf yapabilirler.
 • Ütü modelleri, kıyafetlerin ilk günkü gibi kalmasını sağlar. Böylelikle kişiler, sevdikleri kıyafetleri uzun yıllar rahatlıkla giyebilirler.

Ütü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Ütü satın alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında ütünün buharlı olup olmadığı gelir. Buharlı bir ütü tercih etmek, ütüleme işlemini kolaylaştırır.
 • Ütü tavsiyesi isteyen her kullanıcı, ütüleri satın alırken ütülerin üretildiği ham maddeye mutlaka dikkat edilmelidir.
 • Bilinen ütü markaları tarafından satılan bir ütüyü satın almak, satın alınan ütünün çok daha uzun süre kullanılmasına olanak tanır.
 • Ütü fiyatları da ütü satın alırken dikkat edilmesi gereken bir başka önemli husustur. Kullanıcılar, ütüler hakkında daha detaylı bilgiye ütü yorumları bölümünden erişebilir.
 • Ütü satın alırken alınacak ütüye uygun ütü masası çeşitleri için de araştırma yapılmalıdır. Kullanıcılar, ütü masası tavsiye konusunda da birçok farklı kaynaktan yardım alabilirler.