Tarihsel Romanlar

Roman, yazılı anlatımın hem okunma hem de yazılma açısından en yaygın türlerinden biri olarak biliniyor. Genel bir biçimde roman, olmuş veya gerçekleşmesi mümkün olan olayları anlatan bir edebî eser türü şeklinde tanımlanıyor. Romanlarda teknik olarak çok geniş ve güçlü bir anlatıma ihtiyaç duyuluyor. Şahıslar kadrosu, olay örgüsü ve mekân tasvirleri ayrıntılı olarak işleniyor. Birçok temada yazılabilen roman türü konularına göre yediye ayrılıyor: Macera (serüven) roman, sosyal roman, psikolojik roman (tahlil romanı), otobiyografik (yaşam öyküsel) roman, polisiye roman, nehir roman ve tarihsel (tarihî) roman.

Tüm Roman Türleri Gittigidiyor'da

Tarihsel Romanlar

Birçok farklı şekilde sınıflandırılabilen roman türü, konularına göre sınıflandırıldığında yedi gruba ayrılıyor: Macera (serüven) romanlarında; günlük hayatta fazla yaşanmayan heyecanlı, ilginç olaylar veya olay dizileri anlatılıyor. Sosyal roman; toplumun problemlerini ele alıp bu problemleri çözmek için birtakım öneriler öne sürüyor. Bu romanlar okunduğu kesimi eğitiyor ve toplum mühendisi görevi üstleniyor. Psikolojik roman (tahlil romanları); insan ruhunu konu edinen roman türleri olarak karşımıza çıkıyor. Ruh bilimi olarak adlandırılan psikoloji alanının bu roman türüne ismini verdiği biliniyor. Bu romanlarda geçen olayların insan ruhuna etkisi ve bilinçdışı oldukça önem taşıyor. Otobiyografik (yaşam öyküsel) roman; yazarın kendi hayatını eserine olduğu gibi yansıtmasıyla meydana getiriliyor. Polisiye romanda; merak duygusu en üst düzeyde tutuluyor ve genelde ana tema olarak genelde cinayet işleniyor. Nehir roman; bir durumun, şahsın veya olayın aynı kahramanlar merkezinde, birbirinin devamı olacak şekilde yazılmasıyla ortaya çıkıyor.

Tarihsel Romanlar

Tarihsel Romanlar

Tarihsel roman, başka bir söyleyişle tarihî roman ise; tarihin farklı dönemlerindeki olayları konu ediniyor. Genellikle tarihin içerisindeki kahramanlar veya olaylar ile günümüz unsurlarının harmanlanmasıyla meydana getiriliyor. Tarihten ilham alınarak yeni bir kurgunun yaratılması sonucu oluştuğu için böyle bir isimlendirme tercih ediliyor. Bu yüzden yazar, geçmişteki olay akışına bire bir bağlı kalabildiği gibi, dilediği zaman bu olaylar üzerinde hayal gücüne göre değişiklikler de yapabiliyor.

Tarih Kitaplarının ve Tarihsel Romanların Farkı

Tarihsel Romanlar

Tarih kitapları, geçmişte yaşanan olayları her zaman kaynaklara dayandırarak gerçeklere uygun bir biçimde anlatıyor. Ancak tarihî romanlar geçmişte yaşanan olayları ve durumları kurgu ile harmanlayarak ele alıyor. Bu yüzden tarihsel romanlarda olay örgüsü, şahıslar kadrosu, zaman ve mekân unsurları daima yazarın takdirinde gelişiyor. Ancak bilimsel tarih kitapları yazanlar olaylar üzerinde bir değişiklik yapamadan, olduğu gibi okuyucuya sunmak sorumluluğu taşıyor.

Tarihsel Roman Alırken Bilmeniz Gerekenler

  • Kütüphanenizde bir tarihsel roman rafı oluşturmayı düşünüyorsanız, tarihsel roman türünün en temel eserlerini bu rafta bulundurmalısınız.
  • Tarihsel roman türünün en temel ve klasik eserleri arasında Cezmi, Üç İstanbul, Ciğerdelen, Ah Şu Çılgın Türkler, Küçük Ağa ve Devlet Ana gibi eserler bulunuyor.
  • Sizi kendisine bağlayacak ve bir solukta okunacak romanlar seviyorsanız, tarihsel roman serileri sizin için ideal kitaplar olacaktır.
  • Eğer tarih öğrenmek, tarihî bilginizi artırmak veya tarih alanında akademik bir çalışma yapmak istiyorsanız, tarihsel romanlar yerine bilimsel tarih kitapları sizin için daha uygun olacaktır.
  • Tarihî romanlarınızı okurken içerikte yer alan olay örgüsünün herhangi bir yerini anlamakta güçlük çektiyseniz, söz konusu tarihî olayı bilimsel tarih kitaplarınızdan araştırarak bilgilerinizi artırabilir ve romana daha akıcı bir biçimde devam edebilirsiniz.

Bunlara da Dikkat

  • Eğer kitaplığınızda kült bir tarihsel roman bulunmasını arzu ediyorsanız, geniş hacimli ve özel ciltli tarihsel romanlar beklentinizi karşılayacaktır.
  • Eğer uygun fiyatlı bir tarihsel roman seçimi yapmak istiyorsanız, daha az hacimli eserleri tercih edebilirsiniz.
  • Daha uygun fiyatlı tarihsel romanlara ulaşmak için bir diğer alternatif ise Gittigidiyor'da bulunan ve ikinci el kitap satan sahaflardır.
  • Tarihin esintilerine hem içerik hem de doku olarak temas etmekten keyif alan okurlar, Gittigidiyor sahaflarının tarihsel romanlarını mutlaka incelemelidir.
  • Aradığınız her tarihsel romanı Gittigidiyor'un tarihsel roman kategorisinden bulabilirsiniz.
Sepet
Filtreler
Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

En Düşük

-

En Yüksek

Ürün Formatı

Kitap Adı

Yayınevi

Eser Sahibi