Senaryo

Sinema sanatının her geçen yıl gelişen teknoloji ile değişmesi ve izleyiciyi daha çok etkilemesiyle birlikte, senaryo ve sinemaya dair kitaplar geniş okuyucu kitlelerinde daha fazla merak uyandırıyor. Senaryonun filmin en temel taşı olmasından ötürü sinemaya ve senaryo yazmaya meraklı olan herkesin kütüphanesinde senaryo kitapları büyük değer taşıyor. Diğer metinlere nazaran daha teknik bir altyapıya sahip olduğu için senaryo yazmak isteyenler için günümüzde birçok alternatif kaynak bulunuyor.

Senaryo Yazmanın Tüm İnceliklerini Öğrenin

Senaryo

Fikir aşamasından sonra gelen senaryo yazımı, oldukça teknik ve aşamalı birçok süreci kapsar. Bu aşamaların her birinin kendine has kuralları vardır. Bir senaryo dosyasının içerisinde birden fazla başlık bulunur. Bu başlıklar sırasıyla sinopsis, tretman ve senaryodur. Özellikle sinopsis kısmında, senaryonun özetini hem etkileyici hem de olabildiğince kısa anlatmak gerekir. Tüm bu süreçleri doğru şekilde öğrenerek, fikrinizi ekrana en doğru şekilde yansıtacak olan senaryoyu yazabilmeniz için günümüzde, bu işin uzmanları tarafından kaleme alınan birçok senaryo örneği ve teknik bilgi içeren kaynaktan faydalanabilirsiniz.

Senaryo Okumanın Faydaları Nelerdir?

Senaryo

Senaryo kitaplarını okuma eylemi, diğer kitapları okumaktan biraz daha farklıdır. Roman ve şiir gibi metinlerle benzer nitelikler taşımayan ve dolayısıyla okuyucuyu ilk aşamada şaşırtabilecek olan bu metinler hem teknik hem de etkileyici bir yapı sunarlar. Özellikle sinemaya ilgi duyan ve senarist olmak isteyen herkes için oldukça değerli bilgiler sunan senaryo kitaplarını okuyarak, senaryo yazımına dair incelikleri öğrenebilirsiniz. Başarılı senaryoların neden başarılı olduğunu anlamanıza yardımcı olabilecek bu eserler, aynı zamanda diyalog yazımı gibi birçok senaristin zorlandığı alanlarda da size örnek teşkil ederek yardımcı olabilir.

Senaryo Tekniklerini Öğrenerek Filminizi Yazın

Senaryo

Yıllar boyunca insanlığı büyüleyen beyaz perdede kendi öykünüzü anlatmak istiyorsanız, senaryo tekniklerini öğrenmeniz gerekir. Yazmaya başlamadan önce nasıl taslak hazırlamanız gerektiği, senaryo biçimi, sahne uzunlukları, diyalog yazmanın incelikleri ve daha birçok bilgiyi senaryo teknikleri kitaplarında bulabilirsiniz. Eğer bir fikriniz varsa, daha fazla ertelemeden filminizi yazmaya başlayabilirsiniz.

Satın Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Senaryo kitapları satın almadan önce teknik bilgi mi yoksa örnek bir senaryo mu istediğinize karar vermenizde fayda vardır.
  • Senaryo kitabı fiyatları içeriğe göre değişkenlik gösterir. Marka seçiminizi yapmadan önce içerik noktasında kitaptan ne beklediğinizi belirlemeniz faydalı olacaktır.
  • Senaryo kitaplarını film rehberi olarak da kullanabilir, kitapta ele alınan filmleri izleyerek bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz.
  • Kategori içerisinde tiyatro oyunlarının veya kitap uyarlamalarının senaryo kitaplarını da tercih edebilirsiniz.
  • Eğer yabancı bir kaynaktan yararlanacaksanız, doğru bilgiyi öğrenmek adına çevirmen faktörünü göz önünde bulundurmalısınız.

Bunlara da Dikkat

  • İzlediğiniz bir filmin senaryosunu okuyacaksanız, senaryo ve film arasında farklar olabileceğini unutmamalısınız.
  • Kısa film ve uzun metraj film senaryolarının birbirlerinden farklı tekniklere sahip olduğunu seçiminiz boyunca göz önünde bulundurmanızda fayda var.
  • Seçiminizi yapmadan önce senaryo yazımı noktasında eksiklerinizi belirlemeniz, doğru kaynağı seçmenizde yardımcı olur.
  • Senaryo yazımı için birden fazla kaynakla çalışmanız, öğrenim sürecinizi hızlandırabilir.
  • Animasyon filmi gibi özel bir ilgi alanınız varsa bu alana yönelik bilgiler içeren kitapları tercih etmeniz size daha çok fayda sağlar.
Sepet
Filtreler
Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

En Düşük

-

En Yüksek

Ürün Formatı

Kitap Adı

Yayınevi

Eser Sahibi

Katkıda Bulunan

Katkı Rolü

Basım Yılı

Baskı Sayısı

Cilt Tipi

Kağıt Cinsi

Basım Dili

Kondisyon

Durum

Menşei

Satıcı

Senaryo

kategorisinde 1563 adet ürün bulundu.

Akıllı Sıralama