GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Roman

kategorisinde 104786 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Roman

Roman, zengin konu ve karakter çeşitliliğiyle tüm dünyada yaygın şekilde basılan ve okunan bir modern edebi türdür. Latince "Roma dili" anlamından türemiş ve zaman içerisinde bu türde yazılmış eserlerin genel adı olarak kabul edilmiştir. Genellikle uzun bir yapısı, katmanlı bir olay örgüsü ve derinlikli karakterleriyle öne çıkar.

Roman Nedir?

Roman

Genellikle olmuş ya da olabilme ihtimali olan konuları ele alan eserlerdir. Uzunluğu ve girift yapısı sebebiyle diğer edebi türlerden ayrılır. Romanlarda sıklıkla toplumsal ilişkilere, çeşitli karakter tiplerine ve kompleks ilişkilere yer verilir. Okuyucunun bir romanda ilgisini çeken ögeler ilgi çekici bir konu, akıcı bir dil ve sürprizli karakterlerler olarak öne çıkar. İyi bir roman, okuyucusunu hikâyenin içine çekmekte ve orada tutmakta oldukça başarılıdır. Bu tür romanlarda okuyucu romanın karakterleriyle kendisini özleştirerek adeta hikâyenin bir parçası olur. Olay, mekân, zaman, anlatım tarzı, tema ve karakterler bir romanda mutlaka bulunması gereken ögeler arasındadır. Roman kişileri tip ve karakter olarak ikiye ayrılır. Temsil ettiği grubun özelliklerini yansıtan kahramanlara tip denilirken, kendine özgü güçlü yönleriyle öne çıkan kahramanlar ise karakter olarak adlandırılır. Roman okumak isteyenler için her bütçeye hitap eden farklı fiyat seçenekleri vardır. En çok satılan roman fiyatları daha yüksek rakamlarla öne çıkarken, kısa romanlarda ise fiyatlar genellikle daha düşük olarak seyreder.

Roman Çeşitleri

Roman

Romanlar konularına göre farklı türlere ayrılır. Tarihi romanlar tarihi olayları ya da tarihi karakterleri merkezine alarak geçmiş zaman olaylarına ve mekânlarına odaklanan romanlardır. Macera romanları genellikle günlük hayatta çok fazla rastlanmayan gizemli ve sürükleyici olayları konu alır. Toplumsal olaylar ve ilişkiler sosyal romanlar içerisinde ele alınır. Tahlil (çözümleme) romanları olarak da adlandırılan psikolojik romanlarda ise kahramanların iç dünyası ve psikolojisi işlenir. Bu tür romanlarda karakterlerin yaşanan olaylar karşısındaki davranışları ve tepkileri olayların merkezindedir. Roman çeşitlerinde edebi yapı serim, düğüm ve çözüm bölümleriyle kurulur. Serim, yani giriş bölümünde romandaki olayların başı verilir. Düğüm bölümünde olaylar gelişir, çözüm bölümünde ise düğüm çözülür ve olaylar açıklığa kavuşturulur.

Roman ve Hikâyenin Farkı

Roman

Roman ve hikâye kitapları çoğu zaman karıştırılsa da aslında arada belirgin farklar vardır. Hikâyelerde olaylar kısa bir şekilde anlatılırken romanlar oldukça uzundur. Hikâyede kişiler bir ya da iki kişiden oluşurken romandaki kişi sayısı çok fazla olabilir. Hikâyede kişi tanıtımına uzun uzadıya yer verilmez, romanda ise karakterlerin uzun ve detaylı bir tasviri yapılır. Hikâyede mekân kısıtlıdır, romanda ise birden fazla mekân bulunabilir. Tüm bu özelliklerin yanı sıra, hikâyede daha kısa bir zaman diliminden söz edilirken, romanda konunun geçtiği zaman dilimi daha geniştir.

Romanın Temel Özellikleri

  • Anlatılan olaylar genellikle yaşanması muhtemel olaylardır.
  • Anlatımda farklı bakış açılarına yer verir.
  • Mekân ve karakter tahlilleri oldukça detaylı bir şekilde yapılır.
  • Roman çeşitleri konularına göre ayrılır.
  • Temel yapı unsurları olay, mekân, kişi ve zamandır.

Bunları da Unutmayın

  • Romanlar gerçekliğin yanı sıra hayal gücünün ürünü de olabilir.
  • Amaç okuyucuyu etkilemek, onu hikâyenin içine çekmektir.
  • İçerisinde din, felsefe, siyaset ve ahlâk gibi ögelere yer verilebilir.
  • Anlatım dili üçüncü ağızdan, mektup şeklinde ya da anı biçiminde olabilir.
  • Merak unsurları içerir.