GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol
Popüler Filtreler
Seçili Kriterlerde Ara
Basım Dili

Dil Bilim

kategorisinde 8653 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Dil Bilim

Dil bilim, dilin nasıl işlev gösterdiğini ve bir araya geldiğini inceleyen bir bilim dalıdır. Bu alanın eski temellere dayanması, birçok kaynağın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Çeşitli yapıların dili oluşturmak için bir araya gelmesini inceleyen bu kitaplar, kategorilerine göre ayrılır.

Dil Bilim Meraklıları İçin Kaynak Kitaplar

Dil Bilim

Bu kitaplar, akademik düzeyde dil bilim dersleri almasa da ilgi duyduğu için bu alana yönelen kişilere hitap eder. Daha kurgusal yollarla anlatılmış dil bilim kitapları bu kategorinin altına girer. Babil Kulesi, Vulvata gibi hikayeleştirilmiş dil bilim konularına değinen kitaplardır. Fatma Erkman'ın "Türkçe Örneklerle Dile Genel Bir Bakış"ı ve Pascal Picq'in "Dilin Kökenleri" adlı kitapları bu kategorinin altında yer alabilecek kitaplardan bazı örneklerdir.

Akademik Düzeyde Okunan Dil Bilim Kitapları

Dil Bilim

Filoloji ve ilgili alanlarda okuyan kişiler, genel olarak dil bilim dersleri alırlar ve uzun dönem akademik dil bilim kitapları okurlar. Özellikle 1970'lerde çeviribilim'in ayrı bir alan olarak çıkmaya başlaması ile bu alandaki kitap çeşitliliği de farklı açılardan da incelenmeye başlanmıştır. Aslında bu kategorinin de göstergebilim, syntax gibi ayrıştığı alt dallar vardır. İlhami Sığırcı "Göstergebilim Uygulamaları", Noam Chomsky "Dilin Mimarisi" ve Cem Yıldız'ın "Fundamentals Of English Grammar" kitabı, akademik düzeyde dil ile ilgilenen kişilerin yoğun olarak kullandığı kaynaklardan birkaçını oluşturur.

Profesyonel Filologların Kullandığı Dil Bilim Kitapları

Dil Bilim

Akademik düzeyde kullanılan dil bilim kitaplarının dili, ağırdır; ancak gene de bu kitapların okutulduğu kişiler öğrenciler olduğu için alan açısından orta seviye kitaplar denebilir. Ancak gerek tez gerekse yazılacak makalelerde dilbilimciler oldukça zor düzeyde yazılan ve alan dışındaki çoğu kişinin anlamayacağı dil bilim kitaplarına başvurmaktadır. Çünkü bu kitaplar akademisyenler için basite indirgemeksizin yazılan ayrıntılı kitaplardır. Hüseyin Tevfik'in Diller İle Temasta Şifreleme Örneği, Mehmet Özmen "Türk Dili Üzerine Makaleler" ve Seyyal Körpe Kemer'in "Lehçede Fiiller" kitapları dil bilimcilerin okuduğu ve değerlendirdiği kitapların birkaçıdır.

Dil Bilim Kitapları Almanın Faydaları

  • Dil her zaman gelişen ve evrimleşen bir alandır; bu yüzden dillerin anatomisini anlamaya çalışmak farklı bir açıdan bakmayı sağlar.
  • Dil bilim kitapları ile dil kullanımınızı ve kaleminizi güçlendirebilirsiniz.
  • Uygun kargo seçenekleri ile kapınıza kadar gelen kitapları rahatlıkla okuyabilirsiniz.
  • Akademik bilginin yanı sıra tarihine inerek adeta bir roman okurcasına alanın derinliklerini araştırma imkanı bulursunuz.
  • Dil bilim psikoloji gibi farklı alanlarla da ilintili olduğu için birden çok alanı tanıma şansı yakalarsınız.

Dil bilim Kitabı Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Özellikler

  • Kendi kategorinize uygun kitabı seçmeniz gerekir. Dil bilim kitap yazarları, farklı kitleleri hedefleyerek kitapları yazarlar.
  • Akademik kitaplarda kullanılan ağır dil nedeniyle kitabı anlamakta güçlük çekebilirsiniz.
  • Kitabı seçerken sadece başlığına bakarak dil bilim ile ilgili olduğu kanısına varmadan özetini ya da ön değerlendirmesini de göz önüne alın.
  • Dil bilim alanı gelişen bir alan olduğu için özellikle aradığınız bir dönem varsa o tarihi baz alarak seçiminizi yapın.
  • Alan içinde anlambilim, sesbilim gibi farklı alt kategoriler vardır. Üzerine durmak istediğiniz alanın spesifik kitaplarını tercih etmek daha yararlıdır.