Anlatı

Bir anlatıcının herhangi bir konu ya da olay hakkında sahip olduğu bakış açısını yansıttığı ve belirli bir amaç doğrultusunda kaleme aldığı anlatı eserleri, tanım açısından kesin sınırlara sahip olmayan bir türdür. Hayali ya da gerçek olayların metin halinde, sözlü olarak ya da film gibi başka bir tekniklerle aktarıldığı eserlerden oluşan bu tür, özellikle edebi açıdan oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir.

Farklı Anlatı Eserlerini Keşfedin!

Anlatı

Anlatı sözcüğü her ne kadar anlatılan bir şeyi çağrıştırsa da edebi olarak değerlendirildiğinde, bir olay ya da durumun okuyucuya anlatılma biçimi konusuna odaklanır. İngilizce 'Narrative' kelimesinden çevrilen anlatı kelimesi edebi anlamda birçok türü kapsayabilir. Dolayısıyla roman, öykü ya da deneme türünden seçtiğiniz bir eser anlatı türüne de ait olabilir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey; her romanın bir anlatı olmasına karşılık her anlatının bir roman olmadığı gerçeğidir. Aynı şey öykü ve biyografi gibi daha birçok edebi tür için geçerlidir.

Dünya Edebiyatının Edebi Anlatı Örnekleri

Anlatı

Dünya edebiyatında birbirinden farklı birçok edebi anlatı örneği ile karşılaşabilirsiniz. Bu noktada değerli olan ise sevdiğiniz türün en doğru aktarıldığı eserleri keşfetmenizdir. Eğer sıkı bir roman okuyucusuysanız, dünya edebiyatında hem klasik hem çağdaş birçok anlatı eseri sizi bekliyor! Spesifik bir konuda araştırma yapıyor ve bunun dünyadaki yansımasını merak ediyorsanız, yine deneme, biyografi ya da araştırma yaptığınız konuya dair bilgi içeren diğer eserlerden faydalanabilirsiniz. Farklı coğrafyaların bir duruma ya da olaya bakış açısını bulabileceğiniz bu eserler sayesinde ilgi duyduğunuz tür ya da konuya dair daha derin çıkarımlar yapabilirsiniz.

Türk Edebiyatında Anlatı Örnekleri

Anlatı

Türk edebiyatında anlatı, Avrupa ile aynı yolu izlemeyerek, kendine has bir çizgide ilerler. Özellikle sözlü edebiyat noktasında daha zengin bir ülke olmamızdan kaynaklı olarak, roman ve öykü türündeki eserler, Avrupa'ya nazaran daha geç ortaya çıkar. Türk edebiyatının anlatı türündeki gelişimini gözlemlemek adına ilk Türk romanları incelenebilir. Namık Kemal, Ahmet Mithat Efendi, Yaşar Kemal ve daha birçok yazarın katkı sağladığı Türk romanı oldukça zengin bir yapı sunar. Diğer türler açısından da oldukça çeşitli olan Türk edebiyatında, anlatı eserleri okuyucu için sadece yazıldığı türde verilen bir eser olmanın ötesinde teknik açıdan kendini sürekli yenileyen, kendine has bir biçim sunar.

Anlatı Kitapları Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Anlatı eserlerinin sadece tek bir türde yazılmadığını göz önünde bulundurmanızda fayda var.
  • Anlatı sadece edebiyata özel bir tür olmadığından satın almadan önce dikkat etmelisiniz.
  • Her biyografi ya da öykü gibi türün eserinin anlatı olarak kabul edildiğini, yalnız her anlatının bir öykü ya da biyografi olmayacağını göz önünde bulundurmalısınız.
  • Dünya edebiyatından anlatı türüne ait bir eser satın alacaksanız, çevirmenin yetkinliğini araştırabilirsiniz.
  • Her marka farklı fiyat politikasına sahiptir. Bu sebeple seçiminizi yapmadan önce farklı yayınevleri arasında fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Bunlara da Dikkat

  • Eğer spesifik bir konu hakkında araştırma yapmak için anlatı eserlerini satın alıyorsanız, beraberinde konu ile ilgili başka kaynaklardan faydalanabilirsiniz.
  • Yazarın hayatı ve ülkesi ile olan bağlarını öncesinden araştırmanız, okuma sürecinizi pozitif etkileyebilir.
  • İlgi duyduğunuz tür ya da alana dair bir seçim yapmanız, edebi anlatı okumalarınızı daha keyifli kılabilir.
  • Anlatı kitaplarını set halinde satın almanız ekonomik açıdan daha avantajlı olur.
  • Set halinde satın aldığınız kitaplarınızı kargo süreci sona erdikten sonra kontrol etmenizde fayda var.
Sepet
Filtreler
Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

En Düşük

-

En Yüksek

Ürün Formatı

Kitap Adı

Yayınevi

Eser Sahibi

Katkıda Bulunan