GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Ürün Puanı

Domain (Alan adı)

kategorisinde 74 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Domain (Alan adı)

Bir alan adı, herhangi bir harf ve sayı kombinasyondan türetilebilir. Alan adı ".com", ".net" ve daha başka alan adı uzantılarının birleşiminden de oluşabilir. Web sitesi kurabilmek için alan adının kayıtlı olması gerekmektedir. Her alan adı, benzersiz şekilde oluşturulur ve İnternet'teki kimlik numarasını temsil eder. Bu nedenle hiçbir zaman iki web sitesi aynı alan adına sahip şekilde kurulamaz.

Domain Adı Kullanımı

Domain (Alan adı)

Domain (alan adı), web sitesinin adını temsil etmektedir. Bir alan adı, aynı zamanda internet kullanıcılarının web sitenize erişebildiği adresi de belirtir. İnternet'teki bilgisayarları bulmak ve tanımlamak için alan adı kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır. Bilgisayarlar, bir dizi numara olan IP adreslerini kullanarak çalışır. Ancak, insanların bu karmaşık sayı dizilerini hatırlaması, mümkün değildir. Bu nedenle IP adreslerini kullanmak yerine internet'teki varlıkları tanımlamak için alan adları kullanılır.

Domain Satın Alma Siteleri

Domain (Alan adı)

Domain siteleri, uygun olan alan adları için hizmet verir. Bu siteler üzerinden oluşturduğunuz web sitesine uygun domain önerileri alabilirsiniz. Bu öneriler arasında çeşitli uzantılarla sona eren seçenekler de sunulur. İnternet alan sistemi oluşturulduğunda en üst düzey olarak yedi alan belirlenir. .com alan adı uzantısı, en popüler ve en çok aranan domain olarak bilinir. İkinci ve üçüncü sırada ise .net ve .org yer alır. Bunlar, orijinal yedi alan olmasına rağmen son zamanlarda çok sayıda yeni alan da oluşturulur. Bu nedenle seçim yapabileceğiniz alan adlarının kullanılabilirliğini domain siteleri üzerinden sorgulatmanız gerekir.

En Çok Kullanılan Domain Uzantıları

Domain (Alan adı)

Pek çok farklı domain adı olsa da bazı adların kullanımı tüm dünyada daha yaygındır. ".com", ticari bir web sitesiyle düzenli olarak ilişkilendirilen alan adı olarak bilinir. Hem küçük hem de büyük işletmeler için en değerli web sitesi, ".com" alanında kayıtlı olanlardır. ".edu", bir eğitim enstitüsü veya üniversite tarafından kullanılan alan adını temsil eder. Örneğin, bir öğrenci veya öğretmenin e-posta adresi veya okulun web adresi "xxx.edu.tr" gibi bir sonla biter. ".gov", herhangi bir resmi kurum, acente, ofis veya resmi makam için tasarlanır. ".int" uzantısı, uluslararası kuruluşlara hizmet eder. ".net" ise genellikle birincil işi online hizmetler olan sağlayıcılar tarafından kullanılır. ".org", herhangi bir organizasyonun adını temsil eder.

Domain Adı Kullanımının Faydaları

  • Alan adı kullanımı, çevrimiçi varlığı olan herhangi bir işletmenin veya bireyin kullanıcı etkileşimlerini en üst düzeye çıkarmaya ve mümkün olan en fazla site trafiğini en akıllı ve ekonomik şekilde toplamaya yardımcı olur.
  • Unutulmaz bir isim, bir web sitesinin tanınmasına ve hatırlanmasına yardımcı olabilir.
  • İsimler, bir web sitesinin, markanın, işletmenin, yerin veya nesnenin duygularını veya algılarını etkileyen kalıcı dilsel çağrışımları ifade eder. Bu nedenle web sitelerinin adını domain aracılığıyla insanların zihnine yerleştirmek, çok büyük önem taşır.
  • Domain, web sitesinin kimliğinin köşe taşını temsil eder ve insanlara sunulan şeyin tam olarak ne olduğunu anlatır.
  • Domain fiyatları, kullanım süresine, sunulan ekstra hizmetlere ve sağlayıcıya göre farklılık gösterir.

Domain Adı Satın Alırken Dikkat Edilecekler

  • Domain adı satın alırken güvenilir siteleri kullandığınızdan emin olmanız gerekir.
  • Sitenize uygun olan uzantı türlerini seçmek de diğer önemli bir faktördür.
  • Seçtiğiniz adın kolay kullanımlı olması da önemlidir.
  • Domain adının kullanım süresine de dikkat etmeniz gerekir.
  • Seçtiğiniz alan adınının sitenizin içeriğini yansıtması da önem taşır.