GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Türk Klasikleri

kategorisinde 1486 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Türk Klasikleri

Geçmişten bugüne her okuyucu için ayrı bir noktada duran Türk klasikleri, her yeni okumada başka kapılar aralamaya devam ediyor. Özellikle Türk eserleri söz konusu olduğunda, 'halk' nezdinde oluşan klasiklik kavramında belirleyici unsur ne bir sınıf ne de başka bir kriter oluyor. Her yeni okumada, farklı bir keşif yapmanızı sağlayan bu eserler, günümüzde geniş okuyucu kitleleri ile farklı yayınevleri aracılığıyla buluşmayı ve etkilemeyi sürdürüyor.

Türk Klasikleri ile Geçmişin Tozlu Sokaklarında Yolcuğa Çıkın

Türk Klasikleri

Edebiyatın sadece kurmacadan ibaret olmadığının bir kanıtı olan bu eserler, usta kalemlerin eşliğinde geçmişin tozlu sokaklarına bir yolculuğa davet ediyor. Türk klasik eserlerinin kendine has yapısı, zamana karşı koymalarını sağlarken aynı zamanda bu eşsiz yapı, Türk okuyucusu açısından her daim değer taşımalarının da başlıca nedeni oluyor. Eğitim hayatınızın başından bu yana okuduğunuz her Türk klasiğini yeniden okuyarak, başka bir kapı aralayabilir, o günün sosyolojik yapısına dair fikir edinerek, bugününüzü şekillendirebilirsiniz.

Türk Klasiklerindeki Eskimeyen Duygular ve Düşünceler Bugününüze Işık Tutabilir

Türk Klasikleri

Bir eseri klasik kılan en önemli özellik; her dönemde geçerli, derinlikli ve özgün bir mesaj sunmasıdır. Türk klasiklerinin tümü için geçerli olan bu özellikler, eserlerde farklı kalemlerin kendilerine has yöntem ve stilleri ile bugün de yaşamaya devam ediyor. Çoğunlukla evrensel olan bu mesaj, okuyucular tarafından her okumada başka bir noktaya işaret edebiliyor. Hayatınızın farklı dönemlerinde okuduğunuz aynı kitap, farklı şeyler söyleyebilir. Bu söylemlerin yarattığı fark ile kendinize ve şimdiki zamana dair yeni fikirler edinebilirsiniz.

Türk Klasiklerini Dünya Klasiklerinden Farklı Kılan Özellikler

Türk Klasikleri

Doğu klasiklerinin tümünde görülen özellikler Türk klasiklerinde de sıklıkla görülür. Doğu her zaman somut olandan ziyade mananın peşinde olmuştur. Bu sebeple eserlerin tümünde bilgi, keşif, iyi ve güzel olana daha çok yer verilir. İnsan olmanın beraberinde getirdiği duygular, düşünceler ve olaylar Türk Edebiyatı'nın merkezinde yer alır. Aynı zamanda Türk klasiklerinin bir diğer önemli özelliği de kolektif bir izlenim yaratmalarıdır. Sadece kahramanları değil, toplumu ve içerisinde bulunulan durumu yansıtırlar.

Satın Almadan Önce Göz Önünde Bulundurmanız Gerekenler

  • Klasik eserlerin stilinin çağdaş edebiyattan farklı olduğunu unutmamalısınız.
  • Özellikle eski dönemlerden bir kitap arıyorsanız, kitabın biçimi ve üslubunun o dönemin koşullarında yaratıldığını göz önünde bulundurarak, seçiminizi yapmalısınız.
  • Bu eserlerin farklı yayınevlerinden, farklı düzenlemelerle çıkabildiği gerçeğinden hareketle, eseri orijinal haliyle okumak isteyip istemediğinize önceden karar vermelisiniz.
  • Marka seçiminizi yaparken, okuma eylemi üzerinde de oldukça etkili olan kitap baskı kalitesine dikkat etmenizde fayda vardır.
  • Yayınevlerinin birbirinden farklı fiyat politikaları vardır. Değişkenlik gösteren kitap fiyatları noktasında bir kıyas yapabilirsiniz.

Bunlara da Dikkat

  • Özellikle eski dönemlerden bir eseri okumak istiyorsanız, o dönemin koşullarını anlatan bir başka kaynaktan faydalanabilirsiniz.
  • Kitabın yazarı hakkında ön araştırma yapmanız, okuma sürecinizi pozitif etkileyebilir.
  • Klasik eserler her zaman yazıldıkları döneme dair izler taşımayabilir. Sosyolojik bir araştırma yapmak istiyorsanız, bu durumu göz önünde bulundurmanızda fayda var.
  • Yazarların eserlerinin tamamını ya da bir kısmını içeren kitap setleri, fiyat açısından daha uygun olabilir.
  • Set kitap aldığınızda, kargo sürecinin ardından kitaplarınızı kontrol etmeniz yararlı olur.