GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Okul Öncesi Resimli Kitaplar

kategorisinde 7916 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Okul Öncesi Resimli Kitaplar

Okul öncesi dönemindeki çocuklar, doğuştan gelen öğrenme istekleri, güçlü merak duyguları ve sosyal çevreye uyum sağlama çabalarıyla bütünsel bir gelişim gösterirler. Anne karnında başlayan beyin gelişiminin %70'i, 7 yaşına kadar tamamlanır. Bu yüzden çocuklarınızın sözel, işitsel, görsel ve sosyal zekâlarını geliştirmek için çeşitli aktivitelerle zaman geçirmesini sağlamanız büyük önem arz etmektedir. Bu aktiviteler arasında en eğlenceli ve öğretici olanlardan biri ise çocuğunuzun yaşına uygun okul öncesi resimli kitaplar ile vakit geçirmesidir.

0-12 Ay Yaş Aralığına Uygun Resimli Kitaplar

Okul Öncesi Resimli Kitaplar

0-6 ay aralığında bebeğinizin gelişimi, seslere ve nesnelere duyarlıdır. Bu yüzden işitsel kitaplara yönelmeniz faydalı olabilir. 6-12 ay aralığındaki bebeğiniz için ise eğitici kitaplara geçerken kitapların oldukça renkli olmasına ve bol resim içermesine önem göstermelisiniz. Ayrıca 6-12 ay aralığı diş çıkarma dönemi olduğundan çocuğunuzun her şeyi ağzına götürme eğilimi vardır. Bu yüzden seçeceğiniz kitapların "Biba İlk Seyahat Kitabım" gibi yumuşak yapıda olmasını tercih edebilirsiniz. Bu kategoride kitap seçimi yaparken fiyat duyarlılığından ziyade tecrübeli markaların kitaplarını tercih etmekte fayda vardır.

1-3 Yaş aralığı için Resimli Çocuk Kitapları

Okul Öncesi Resimli Kitaplar

1-3 yaş aralığı çocukların beyin gelişiminin en hızlı olduğu dönemi kapsadığı için gelişimin kitaplarla desteklenmesi faydalı olacaktır. Çocuklar, bu dönemde yeni konuşmaya başladığı için kitaplar dil gelişimine katkı sağlar. Bu yaş aralığında yazıları az olan, bol resimli kitaplar tercih etmelisiniz. Fakat resimlerin altında kısa açıklamalı cümleler olmalıdır. Çocuklar bu aylarda gerçek ve hayal arasındaki farkı bilemezler. Bu yüzden seçeceğiniz kitaplar, hayali karakterlerin olmadığı gerçek hayatı ve kişileri konu alan türden olmalıdır. Bu yaş aralığı için çeşitli markaların uygun fiyatlı resimli çocuk kitaplarını bulmak mümkün.

3-6 Yaş Aralığına Uygun Okul Öncesi Resimli Çocuk Kitapları

Okul Öncesi Resimli Kitaplar

3-6 yaş aralığındaki çocuklar, bu dönemde son derece meraklı olacağından yaratıcılığını artıran görseller, günlük yaşamdan örneklerin bulunduğu resimli kitaplar, uygun bir seçim olabilir. 3 yaşından sonra çocukların kelime dağarcığı geliştiği için tercih edeceğiniz türlerin masal ve hikayeler olmasında yarar vardır. Bu yaş aralığında akıcı, sürükleyici, çocuklarınızda merak uyandıracak ve dikkatini dağıtmayacak görseller içeren resimli kitaplar tercih edilebilir. Karma Wilson ve Jane Chapman'ın "Tombik Ayı" serisi bu gruba güzel bir örnektir.

Okul Öncesi Resimli Kitapların Sağladığı Başlıca Faydalar

  • Okul öncesi dönemde kitaplar, çocuklar okuma yazma bilmediğinden, farklı konuları görsel olarak hızlıca öğrenmelerine yardımcı olur.
  • İlerleyen dönemlerde tercih edeceğiniz resimli hikaye ve masal kitapları çocuğunuzun kelime dağarcığını genişletmeye yardımcı olur.
  • Doğru yaş aralığına uygun seçilen kitaplar, hem zihinsel gelişim hem de ilerleyen dönemlerdeki öğrenim için faydalıdır.
  • Okul öncesi resimli kitaplar, çocukların hayal dünyalarını genişletir ve ileri yaşlarda kitap dostu olmalarını sağlar.
  • Okul öncesi resimli çocuk kitapları çocukların zeka gelişimine, sosyal ilişkilerine önemli katkılar sağlar.

Okul Öncesi Resimli Kitaplar Satın Alırken Dikkat Edilecekler

  • İlk kitap seçimlerinde daha az yıpranma özelliği olan kumaştan veya kalın kartondan kitaplar tercih edilebilir.
  • Satın alacağınız kitapların dili yalın, akıcı ve Türkçeye uygun olmalıdır.
  • Resimler, çocukların anlayacağı netlik ve çizgide olmalıdır.
  • Resimlerin altında yer alan yazılar, en az 24 punto olmasında fayda vardır.
  • Yazı rengi koyu renkli olmalı ve sayfa sayısı fazla olmamalıdır.