Hikayeler

Hikâye, diğer bir söyleyişle öykü, en temel tanımıyla; gerçek veya kurgu olayları konu edinen düz yazı türüdür. Hacim bakımından daha az olması ve olay örgüsü, şahıslar kadrosu, zaman ve mekân unsurlarının daha yüzeysel kullanılması sebebiyle roman türünden ayrılır. Hikâyeler, anlatım tarzı ve okuyucu grubu esas alındığında temel ikişer maddede sınıflandırılabilir. Anlatım tarzına göre, olay (Maupassant tarzı) hikâyesi ve durum (Çehov tarzı) hikâyesi; okuyucu grubuna göre ise, çocuk hikâyeleri ve yetişkin hikâyeleri şeklinde bir tasnif gerçekleştirilebilir.

Anlatım Tarzına Göre Hikâye Türleri

Hikayeler

Anlatım tarzına göre olay (Maupassant tarzı) hikâyeleri; temel bir olayın merkez alınarak geliştirildiği ve bu olay etrafında sonucun verildiği hikâyelerdir. İsminin Maupassant olmasının sebebi, olay tarzı hikâyenin en önemli eserlerini Fransız yazar Maupassant'ın vermesinden kaynaklanır. Bu hikâye türünde merak unsuru oldukça ön plandadır. Anlatım teknikleri arasından öyküleme tekniği sıklıkla kullanılır. Olay tarzı hikâyede önce bir olayın ortaya çıkış aşaması sergilenir. Ardından olay akışında bir düğüm noktası oluşturulur. Sonuç kısmında bu düğümün çözülmesiyle birlikte merak duygusu giderilir ve hikâye sonlandırılır. Durum (Çehov tarzı) hikâyeleri; temelde herhangi bir olayın esas alınmadığı, aksine durağanlığın hâkim olduğu ve bir durumun anlatıldığı hikâyelerdir. Olay hikâyesinin zıttı bir şekilde, merak duygusu mümkün olduğu kadar geri plana itilir ve mevcut duruma odaklanılır. İsmini, durum hikâyeciliğinin öncüsü olan Rus yazar Çehov'dan alır. Bu hikâye türünde, çoğu zaman betimleyici anlatım kullanılır.

Okuyucu Kitlesine Göre Hikâye Türleri

Hikayeler

Okuyucu kitlesine göre yetişkin hikâyeleri; daha hacimli ve güçlü eserleri bünyesinde barındıran hikâye türüdür. Hem olay hikâyesi hem de durum hikâyesi yetişkin grubuna dâhil edilebilir. Konu olarak daha derin meselelerin irdelenmesine müsait bir türdür. Her konuda ve temada yazılabilir. Çocuk hikaye kitapları; çocuk edebiyatının en önemli temel taşlarından biridir. Genellikle masal kitapları ile karıştırılsa da çocuk hikâyeleri, olağanüstü unsurlar barındırmaması noktasında masallardan ayrılır. Çocukların dikkatini toplayabilmesi ve onlara hitap edebilmesi sebebiyle olay hikâyeleri çocuk edebiyatı için daha uygundur. Çocuk hikâyelerinde fazlasıyla merak unsuruna ve başarılı bir öyküleyici anlatıma ihtiyaç duyulur. Konu olarak, şiddet veya müstehcenlik gibi travmaya yol açacak içeriklerin asla hikâyede bulunmaması gerekir. Daha öğretici, eğlendirici temaların esas alınması çocuk hikâyeleri için oldukça uygundur.

Çocuk Hikâyeleri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hikayeler

Çocuk hikâye kitaplarını hem çocuklar hem de yetişkinler okuyabilir. Zihninizi dinlendirmek veya okuma alışkanlığı kazanmak için çocuk hikâye kitaplarını okumayı tercih edebilirsiniz. Çocuk hikâye kitapları, çocuk masalları ile aynı türler değildir. Çocuğunuz henüz zihninde gerçeklik algısını oluşturamayacak yaştaysa, masal kitapları ona daha iyi hitap edebilir. Ancak gerçeklik algısını oluşturan veya oluşturması gereken yaşta bir çocuğunuz varsa, hikâye kitapları onun için daha faydalı olacaktır.

Sepet
Filtreler
Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

En Düşük

-

En Yüksek

Basım Dili

Tümünü Gör

Yayınevi

Tümünü Gör

Eser Sahibi

Tümünü Gör

Baskı Sayısı

Tümünü Gör

Basım Yılı

Tümünü Gör

Ürün Formatı

Tümünü Gör

Durum

Tümünü Gör

Cilt Tipi

Tümünü Gör

Menşei

Tümünü Gör

Kağıt Cinsi

Tümünü Gör

Kitap Adı