GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Yedekleme, Depolama

kategorisinde 8385 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Yedekleme, Depolama

İçinde bulunduğunuz bilişim çağında hemen hemen her şey dijital veriler aracılığıyla yapılmaktadır. Bu aşırı veri kullanımı, verilerin taşınması ve depolanması konusunda sıkıntı yaratmaktadır. Ancak, gelişen teknoloji ile birlikte az yer kaplayan, geniş kapasiteli bilgisayar yedekleme, depolama birimleri üretilmiştir. Bu ürünler, veri aktarım hızına ve sahip olduğu depolama kapasitesine göre çeşitli gruplara ayrılmaktadır.

 • Sandisk Yedekleme, Depolama
 • Toshiba Yedekleme, Depolama
 • Seagate Yedekleme, Depolama
 • Kingston Yedekleme, Depolama
 • Samsung Yedekleme, Depolama

CD, DVD ve USB (Flash) Bellek

Yedekleme, Depolama

Dijital bilgi taşıma amacıyla kullanılan ilk ürün olan disket, 1982 yılında CD'nin satışa sunulmasıyla popülerliğini yitirmiştir. Yaygın bir kullanım alanı bulan CD'ler, zamanla yerlerini daha çok veri saklama imkânı sunan DVD ve Blu-ray disklere bırakmıştır. Bu ürünler, günümüzde daha çok oyun, film ve müzik endüstrisi tarafından kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra boş CD & DVD ürünleri, küçük boyutlu verileri aktarmak amacıyla hâlâ kullanılmaktadır. USB bellek, diğer bilgisayar depolama ürünlerine nazaran oldukça az yer kaplayan, kolay taşınabilen bir üründür. Marketlerde yaygın olarak 1 GB-2 TB boyutunda ürünler yer alır. Flash bellekler, sahip oldukları niteliklere göre çeşitli hızlarda veri aktarımı yapabilir. Kolay taşınması ve CD'ye göre oldukça hızlı veri aktarımı yapması ve darbelere karşı daha dayanıklı olması, tercih sebebidir. Flash belleklerin USB portundan kullanımı yaygın olsa da wireless veri aktarımı yapabilen flash bellekler de geliştirilmiştir. Bunun yanı sıra hem bilgisayara hem cep telefonu gibi cihazlara takılabilen flash bellekler de mevcuttur.

Taşınabilir (Harici) Harddisk ve Harddisk Kutusu

Yedekleme, Depolama

Gelişen bilişim teknolojileri, beraberinde daha büyük veri dosyaları getirmiştir. Bu verilerii tek aygıtta depolama ve saklama ihtiyacını karşılamak için taşınabilir harddiskler geliştirilmiştir. Harici harddiskler, USB belleklerden daha üstün teknolojiye ve daha yüksek kapasiteye sahiptir. Piyasada yaygın olarak 205 GB ile 16 TB arasında veriyi depolayabilen harici harddisker vardır. Bunlar HDD ve SDD olmak üzere iki farklı disk teknolojisiyle üretilir. Harici harddiskler, kullanım özelliklerine bağlı olarak çeşitli hacimlerde (1-5.2 inç) üretilir. USB, wireless gibi çeşitli yollarla bağlantı kurabilen harici harddisklerin güç kaynakları da farklı olabilir. Yaygın olarak, bağlantı kurduğu cihazdan enerji sağlayan taşınabilir harddiskler, pil ve fiş vasıtasıyla da enerji sağlayabilir. Harddisk kutusu, dâhili olan bir harddiskin harici olarak kullanılmasına imkân sağlar. Bilgisayar depolama birimleri olan harddiskler, dışarıdan USB ile bağlama imkânı sağlar. Bu ürün, yaygın olarak, tamiri olanaksız bilgisayarlardaki verilerin kurtarılması için kullanılır. Harddisk kutuları, içerisine yerleştirilecek harddiske uyum sağlaması açısından çeşitli disk kalınlığı ve disk boyutlarında üretilir.

NAS (Network Attached Storage)

Yedekleme, Depolama

Dijital verileri bilgisayar depolama birimleri ile depolamak, bilgisayarların hızını ve tepki süresini yavaşlatacağı için pek tercih edilmez. Ancak, yüksek miktarda veri depolama ve bilgisayar yedekleme ihtiyacı olan kullanıcılar da vardır. Bu kullanıcılar için NAS depolama aygıtları geliştirilmiştir. Çoklu depolama ürünleri olan NAS cihazları, mini depolama bilgisayarlarıdır. Bu cihazların kendi RAM'leri ve fanları vardır. Bağımsız çalışan NAS üniteleri, kablosuz ağa bağlı herhangi bir cihaz ile veri alışverişi yapabilir. NAS cihazları, 512 GB ile 80 TB arasında veri depolama kapasitesine sahiptir. Aynı anda birden fazla kişi tarafından kullanılabilen NAS cihazlarında her kullanıcı kendi dosyalarını şifreleyebilir.

Avantajlar

 • Az alan kaplayan bir dosyayı taşımak için en ekonomik yol, CD kullanmaktır.
 • USB flash diskler, anahtarlıkta dahi taşınabilecek kadar hafif ve küçük olduğundan, geniş kapasiteli veri aktarımı için daha uygundur.
 • SDD harici harddiskler, veri depolamak için dâhili devreler kullandığından, HDD harddisklere göre daha hızlıdır ve uzun vadeli kullanım için daha uygundur.
 • Çoklu veri kullanımının olduğu bir yerde, hem bilgisayar yedekleme hem bilgisayar depolama konularında en güvenilir yöntem NAS kullanmaktır.
 • NAS cihazları, her kullanıcının farklı bilgisayar depolama birimleri kullanımının önüne geçerek, yerden ve paradan tasarruf edilmesine olanak sağlar.

Dezavantajlar

 • CD, DVD ürünleri kolay kırılma ve hasar görme eğilimindedir. Çok yer kaplamasına rağmen kapasitesinin az olması, başta gelen eksilerdendir.
 • Taşınabilir HDD harddiskler, darbelere karşı daha hassas olduğundan dikkatli kulanılması gerekir.
 • Harici HDD harddiskler, SDD harddisklere göre uygun fiyatlı olmasına karşın, yavaş çalışır ve kolay hasar görebilir.
 • Harddisk kutuları, yalnızca dâhili harddiskler için kullanabileceğinden, uzun vadede kullanışlı değildir.
 • Bir harddisk kutusu, yalnızca belli boyutlardaki bir dâhili harddiski çalıştırabilir. Farklı bir dâhili harddisk için farklı harddisk kutusu alınmalıdır.