GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Filament

kategorisinde 1382 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Filament

Son yıllarda ön plana çıkan 3 boyutlu basım ile bu alanda kullanılan malzemelerin çeşitliliği de artırıyor. 3D yazıcıların ham maddesi olarak kullanılan filament çeşitleri arasında PLA, ABS gibi filamentler bulunuyor. Bu filamentler, kişisel ya da endüstriyel olarak yaratıcılığı ortaya koymaya ve farklı baskılar yapmaya yarar. İhtiyaç duyulan filament çeşitleri önceden belirlendiğinde baskılarda daha başarılı sonuçlar elde edilir.

Filament Çeşitleri

Filament

Baskılarda içeriklerine göre filament malzemeleri de değişiklik gösterir. Poli Laktik Asit (PLA) eğrilmeyi önleyerek daha geniş yelpazede şekiller elde etmeyi sağlar. 3D baskıya yeni başlayanlara genellikle PLA önerilir. PLA ile üretilen ürünler, doğrudan akrilik boya ile boyanabilir. Şeker kamışı ve mısır nişastasından üretilen PLA, çevre dostu olmasıyla da ön plana çıkıyor. ABS olarak anılan Akrilonitril Bütadien Stiren, dayanıklı olmasıyla dikkat çekiyor. ABS; fiziksel özellikleri, kararlı yapısıyla ve dayanıklı ama hafif oluşuyla da termoplastik polimer endüstrisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bir diğer ABS filament olan M-ABS ise ışığı geçiren şeffaf yapısıyla tercih edilir. Hem çarpmaya, darbeye karşı daha dayanıklı olması hem de içeriğinde düşük oranda bulunan Bütadien nedeniyle kokusunun düşük seviyede kalması dolayısıyla ABS'ye göre daha çok rağbet görüyor. Biyolojik olarak çözünebilmesi ve doğal kaynaklardan elde edilmesi yönünden doğa dostu olan diğer bir alternatif olarak tercih edilmektedir. Polietilen tereftalat (PET) ise çoğunlukla endüstri alanında ön plana çıkar. Bu filament, yazma işlemi sırasında koku ve gaz çıkarmaz. Yüksek şeffaflığıyla da dikkat çeken PET, biyo-çözünür olmasa bile tekrar kullanılabilir. Wood Filament, kokusu ve oluşturduğu hisle ahşapla benzer sonuçlar veriyor. Düşük ısıda baskıya izin vererek baskıda kolaylık sağlıyor.

Filament Fiyatları

Filament

Malzeme özelliklerine göre değişiklik gösteren filament fiyatları, uygun rakamlardan satışa sunulmaktadır. Yenilenebilir kaynaklardan elde edilen ve biyo-çözünürlüğe sahip PLA, hem çevre dostu olmasıyla hem de kolay kullanıma sahip bir ürün olmasıyla tercih ediliyor. Bu olumlu özellikler, doğal olarak fiyatını da etkilemektedir. Kullanılırken yazıcı tablasının ısıtılmasına da gerek kalmaz. Bu sayede daha az enerji tüketir ve ekonomik yapısını ön plana çıkarır. Darbeye karşı güçlü yapısıyla dikkat çeken ABS ise sıklıkla oyuncak, araç ve gereç yapımlarında tercih edilmektedir. Dayanıklı özelliğine göre fiyatı ideal olan bu filament ile yapılan basıların ömürleri daha uzun oluyor. PLA filament, büyük parçaların yazımında ABS'ye kıyasla daha başarılı sonuçlar veriyor. Sıcaklıkla eğilme ve kıvrılma olmaması, PLA filamentin bu başarısında etkili olmaktadır. Filament satın alırken nerede kullanılacağı, ne amaçla kullanılacağı da dikkat edilmesi gereken kriterler arasında yer alır. Bilinçli bir arayışla bütçeye en uygun filament, kolaylıkla bulunmaktadır. Filament makinesi için de filamentin özenle seçilmesi gerekir. Kaliteli bir filament ile filament makinesi daha uzun ömürlü olur. Aynı zamanda iyi bir filament, kaliteli baskılar yapmayı sağlar. Cazip seçenekler sunan filament fiyatları ile siz de başarılı baskılar için ihtiyacınız olan filamenti seçebilirsiniz.

Filament İçin İpuçları

  • Filamenler tedarik edilirken, makaraya sarılmış olarak ya da yumak hâlinde gönderilir. Makaraya sarılmış olanların kullanımı, daha rahattır. Yumak filamentler ise daha dağınıktır ve sarmaya kalktığınızda zaman kaybettirir.
  • Ürünü yurt dışından ithal etmek yerine yurt içindeki bir tedarikçiden sipariş edin. Yurt dışından getirmeye kalktığınızda gümrüğe takılma ihtimali olabilir, daha uzun sürede gelebilir ya da yüksek miktarda kargo parası ödemek zorunda kalabilirsiniz.
  • Düşük toleranslı filamentleri tercih edin. Yüksek toleransa sahip olan ürünler, kötü yüzey kalitesine sahip olabilir ve baskıyı iptal etmenizi gerektirebilir.
  • Rengin önemli olmadığı baskılar için transparan filamentler kullanmanız, daha uygun olur. Renklendirilmemiş olan ürünler, daha uzun süre kullanılabilir.
  • Filamentler, kullanma amacına göre ve yazıcının özellikleri de göz önünde bulundurularak seçilmelidir.

Filament Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ürünü satın alırken nerede kullanılacağı kesin olarak belirlenmeli ve uygun olan çeşit tercih edilmelidir.
  • 3D yazıcılar için 1,75 mm ve 3 mm olarak iki ayrı filament bulunur. Kullanılan yazıcının özellikleri incelenerek uygun çapta bir filament seçilmelidir.
  • Mühendislik uygulamaları için daha esnek olan ürün seçilmelidir. Bunun için en uygunu ise ABS'dir.
  • 3D yazıcıda sıcak tabla yoksa PLA tercih edilmelidir.
  • Yazıcınızda extruder çevresinde fan yoksa ABS ile çalışmak önerilir.