GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Ürün Puanı

Marka
Mouse Algılayıcı Tipi

Mouse

kategorisinde 11746 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Mouse

Hayatı kolaylaştırıcı görevi üstlenen ve kullanıcılarına keyifli bir kullanım sunan bilgisayarların vazgecilmez aksesuarlarından olan mouse, ekrandaki imgeleri seçmenize ve hareket ettirmenize aracılık eder. Aynı zamanda mouse, bu imgelere giriş yapmanızı da sağlar. Türkçesi "fare" olan mouse aygıtının temel görevi, imleci hareket ettirebilme kabiliyetini geliştirmek olarak öne çıkmaktadır. Standart bir bilgisayar faresinin iki ya da üç tuşu bulunur. Mouse cihazının çalışması ise alt tarafında bulunan topun hareketine dayanır. Ancak günümüzde bu toplu mouse aygıtının yerini optik ve lazer fareler almış bulunur. Ayrıca, mouse aygıtının daha sağlıklı hareket edebilmesi için mouse pad donanımı da kullanılır.

 • Everest Mouse
 • Logitech Mouse
 • Rampage Mouse
 • Microsoft Mouse
 • Trust Mouse

Daha Rahat Kullanım Sağlıyor

Mouse

Bilgisayarlar, temelde masaüstü ve dizüstü olmak üzere ikiye ayrılır. Masaüstü bilgisayarlarda imleç hareketi için bir mouse cihazı mutlaka gerekir. Ancak, laptop olarak da bilinen dizüstü bilgisayarlar, imleç hareketi sağlayan donanımı kendi bünyelerinde barındırır. Bu donanıma "touchpad" adı verilir. Dizüstü bilgisayar kullanan pek çok kişi, rahatlık açısından touchpad yerine mouse çeşitleri kullanmayı tercih eder. Her ne kadar mouse cihazı harici bir cihaz olsa da kullanıcının kol hareketini daha rahat yapmasını sağlar. Bu noktada mouse aygıtının tasarımı da önem taşır. Bu sebeple mouse üreticileri, zaman içerisinde pek çok mouse tasarımı geliştirmiş bulunur ve bugün ele oturan mouse modelleri, sağlık açısından da önem taşır. Özellikle sürekli bilgisayar kullananlar için fare tasarımının, elin fizyolojisine uygun olması gerekir. Aksi hâlde ilerleyen dönemlerde sağlık sorunları yaşanabilir. Dolayısıyla mouse önerisi için araştırma yaparken ''ergonomi'' faktörünü de atlamamak gerekir.

Birden Fazla Alternatif

Mouse

Mouse çeşitleri, bilgisayara bağlanış şekline göre ikiye ayrılır. Bu ayrım, kablolu mouse ve kablosuz mouse biçiminde yapılır. Kablosuz mouse çeşitleri, kendi arasında üç farklı kategoride sınıflandırlır. Kablolu mouse cihazları, bir kablo yardımı ile bilgisayara bağlı şekilde kullanılır. Daha düşük fiyat seviyelerine sahip olan kablosuz mouse aygıtı, çalışmak için pile ihtiyaç duymaz. Aynı zamanda tepki süresi de daha hızlı olarak bilinir. Kablosuz mouse aygıtı ise en büyük avantaj olarak kablo karmaşasının ortadan kalkmasını sağlıyor. Aynı zamanda sert hareketlere imkân tanır. Kullanım mesafesi de kablonun uzunluğu ile sınırlı olmadığından daha geniş alanda kullanım sunar. Öte yandan, kablosuz mouse aygıtı kendi arasında; Bluetooth mouse, radyo dalgalı mouse ve kızılötesi mouse olarak üçe ayrılır. Bu ayrım, bilgisayara bağlanmak için kullandıkları teknolojiler üzerinden yapılır. Bununla birlikte mouse fiyatları da ürünün özelliklerine göre farklılık gösterir.

Hassasiyet İçin DPI

Mouse

İyi bir performans için mouse özellikleri de önem teşkil ediyor. Mouse alırken ürünün hassasiyeti için DPI değerine dikkat etmek gerekir. "Dots per Linear Inch" ifadesinin kısaltması olan DPI, Türkçe'de inç başına farenin okuyacağı nokta anlamına gelir. Düz orantı ile bakıldığında DPI değeri ne kadar yüksek olursa farenin hassasiyeti de o derece üst seviyede olur. Mouse alırken dikkat edilmesi gereken nokta, DPI ile sınırlı kalmaz. Standart bir mouse aygıtında 600 ve 800 DPI değeri bulunur. Bazı farelerde ise anında DPI düğmesi yer alır. İyi bir fare almak isteyenlerse mouse önerisi için İnternet üzerinden kolayca araştırma yapabilir.

Artıları

 • Bilgisayarın komuta edilmesine yardımcı olur.
 • Kablolu modeller için ekstra şarj cihazı gerekmez.
 • Kablosuz modeller, oldukça uzak mesafelerden bile kullanılabilir.
 • Genel olarak pek çok bütçe için ulaşılabilir seviyede yer alır.
 • Tasarım konusunda oldukça geniş bir yelpaze sunar.

Mouse Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Hassasiyet için DPI seviyesine bakmak gerekir.
 • Sağlık için tasarımı önem taşır.
 • Uygun fiyat - iyi performans ekseninde araştırma yapmak gerekir.
 • Kablolu modellerde kablo uzunluğu önem taşır.
 • Kablosuz modellerde maksimum mesafeye dikkat etmek gerekir.