GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Marka

Seçili Kriterlerde Ara

Klavye

kategorisinde 27027 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Klavye ve Mouse

Klavye, mouse olarak tanımlanan temel bilgisayar donanımları; metin, karakter ve diğer komutları bir bilgisayara veya benzer bir cihaza girmek için kullanılan parçalar olarak değerlendirilr. Klavye, bir masaüstü sistemde (ana bilgisayar muhafazasının dışına oturuyor) harici bir çevresel aygıt veya bir tablet PC'de "sanal" olarak, tüm bilgisayar sisteminin önemli parçalarından birini oluşturur. Klavye, genel olarak sisteme komutlar girmek ve her türlü uygulama üzerinden iletişime geçmek için en gerekli donanımlardan biri olarak bilinir. Klavye, bu anlamda sanal dünyada iletişime aracılık eder.

Klavye Kullanımı

Klavye ve Mouse

Modern bilgisayar klavyeleri, klasik daktilo klavyelerinden sonra modellendikleri için çok benzer yapıda üretilr. Dünyada farklı klavye çeşitleri bulunur. Dünyadaki çoğu klavye, QWERTY tipinde üretilir. Çoğu klavyede rakamlar, harfler, semboller, ok tuşları yer alır. Bazı klavye çeşitlerinde sayısal tuş takımı, ses kontrolü gibi ek işlevler; aygıtı kapatmak için kullanılan düğmeler veya aygıtın uyku düğmelerini de içeren bir dâhili "trackball" fare de bulunur. Böylece elinizi klavyeden kaldırmadan hem klavyeyi hem de fareyi kullanmanın kolay yolu sunulur. Birçok klavye, kablosuz olarak bilgisayarla Bluetooth veya RF alıcısı aracılığı sayesinde iletişim kurar. Kablolu klavyeler, USB Tip A konnektörünü kullanarak bir USB kablosuyla ana karta bağlanır. Dizüstü bilgisayarlardaki klavyeler ise cihazla bütünleşik olarak gelir. Ancak, teknik olarak "kablolu" olarak kabul edilir. Çünkü bu klavye şekilleri de bilgisayara bağlı olarak çalışır. Tabletler, telefonlar ve dokunmatik arayüzlere sahip diğer bilgisayarlar, genellikle fiziksel klavyeler içermez. Bununla birlikte çoğu, harici klavyelerin bağlanmasına izin veren USB yuvaları veya kablosuz teknolojilerle sunulur. Klavye fiyatları, kablolu ve kablosuz modellere ve ekstra özelliklerine göre çeşitlenir.

Mouse (Fare) Kullanımı

Klavye ve Mouse

Bazen "işaretçi" olarak da adlandırılan mouse, bilgisayar ekranındaki nesneleri değiştirmek için kullanılan elle çalışan bir giriş aygıtı olarak bilinir. Mouse çeşitleri, bir lazer veya bilye kullanıp kullanmamasına veya kablolu veya kablosuz olmasına göre farklılaşır. Ancak, genel olarak, fareden algılanan bir hareket, dosyaları, pencereleri açmak ve diğer yazılım unsurlarıyla etkileşimde bulunmak için imleci ekranda hareket ettirmek üzere bilgisayara talimatlar gönderir. Mouse, ana bilgisayardan haricen kullanılan bir cihaz olmasına rağmen çoğu sistemin en önemli donanımlarından biri olarak bilinir. Bilgisayar fareleri, birçok şekil ve boyutta sunulur. Ancak, hepsi sağa veya sola sığacak şekilde tasarlanıyor ve düz bir yüzeyde kullanılabilir. Standart farede ön tarafa doğru iki düğme (sol tıklama ve sağ tıklama) ve merkezde kaydırma tekerleği (ekranı hızlıca yukarı ve aşağı hareket ettirmek için) yer alır. Bununla birlikte bir bilgisayar faresi, çok çeşitli başka işlevler sağlamak için bir ya da birkaç düğmeye de sahip olabilir. Kablosuz mouse modelleri, USB ve Bluetooth aracılığıyla bağlantı sağlar. Kablolu modeller ise klasik formatta kablo üzerinden bağlanır. Mouse fiyatları, ürünlerin özelliklerine göre farkılık gösterir.

Klavye Kullanımının Avantajları

  • Klavyeler, farklı markalardaki bilgisayarlar ile uyum içinde çalışır.
  • Veri girmek için klavye kullanmak, hızlı ve basit bir çözümdür.
  • Ergonomik ve kolay kullanım sağlar.
  • Dünyanın her yerinde klavye dili benzerdir.
  • Dillere göre çeşitli şekillerde düzenlenebilir.

Mouse Kullanımının Avantajları

  • Masaüstü bilgisayarlar için idealdir.
  • Genellikle yeni bir bilgisayarın parçası olarak verilir.
  • Uzun süre kullanımda hız ve pratiklik kazandırır.
  • Veri girişinde klavye ile ortaklaşa çalışır.
  • Hafif olduğu için kolayca taşınabilir.