GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Disk Kablosu

kategorisinde 813 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Disk Kablosu

Sabit diskler, çalışabilmek ve veri aktarımı gerçekleştirebilmek için disk kablosuna ihtiyaç duyar. Veri aktarım kablosu olan bu disk kabloları zarar gördüğünde bilgisayar kullanımı da sekteye uğramaktadır. Çeşitli markaların sunduğu farklı amaçlar için kullanılan disk kablosu, bilgisayarın daha verimli çalışmasına olanak sağlar.

Disk Kablosu Çeşitleri

Disk Kablosu

Bilgisayarlarda yer alan sabit diskler için ihtiyaç duyulan her çeşit disk kablosu, kolaylıkla bulunabilir. Eski bir bilgisayara sahip olanlar, kasanın içinde bulunan IDE yapılı sabit disk için Molex yapıya sahip güç kablosu ve IDE temelli veri aktarım kablosuna gereksinim duyabiliyor. Son zamanlarda üretilen IDE kabloları, yuvarlatılmış ve file içerisine sarılmış olarak sabit bir şekilde bulunuyor. Kasa içerisinde hava akışı olmasına önem verenler, bu tür ürünleri tercih etmektedir. Birkaç yıl önce üretilmiş bir bilgisayara sahip olanların ise kablo seçimi yaparken anakartın sabit disk desteğini öğrenmeleri gerekir. SATA I ve SATA II yapılı sabit disk için bu ürünlerle uyumlu disk kablosu kullanılır. Sabit diskin güç giriş kablolarında bir arıza bulunması durumunda Molex-SATA güç kablosu dönüştürücü ürünler aracılığıyla güç kaynağında boşta olan Molex bağlantı noktaları ile çözüm üretilebilir. Güç kaynağı modüler yapıya sahipse buna uygun güç kabloları da uygun olabilir.

Doğru Disk Kablosu Önerileri

Disk Kablosu

Güncel bilgisayarların sabit disk arabirimi yüksek ihtimalle SATA III formunda olmaktadır. Veri aktarımı 6 Gb/s hızında olan SATA III; arabirimi ve veri aktarım kabloları öncüllerinden farklı olmasıyla dikkat çekiyor. Önceki sürümlerin veri aktarım kabloları tamamen düz yapıdayken, SATA III disk kablosu, ortasında yer alan girintiyle ve üzerindeki veri aktarım değeriyle ayırt edilebilir. Veri aktarım kablosu farklı olsa da SATA III güç girişleri, önceki modellerle aynı olmasıyla dikkat çeker. Sahip olunan donanım hakkında bilgi sahibi olmak, disk kablosu seçimini doğru bir şekilde yapmayı kolaylaştırıyor. Örneğin; e-SATA sabit diskine sahip olan bir kullanıcı, bu aygıta normal SATA ya da IDE veri aktarım kablolarını takamaz. Bunun yerine e-SATA ve SATA dönüştürcü disk kablosu ile istediği sonucu alabilir. Bazı harici diskler, hızlı bir arayüze sahip olan e-SATA desteğiyle geliyor. Bu arayüz ile veri aktarımında zamandan tasarruf sağlanıyor.

Disk Kablosu Fiyatları

Disk Kablosu

Son yıllarda ön plana çıkan SATA arabirimi, eski yapıdaki IDE arabiriminin aksine daha ince ve daha dayanıklı olmasıyla dikkat çekiyor. Aynı zamanda IDE'ye kıyasla daha hızlı veri aktarımı yapabilecek şekilde geliştirilen SATA arabirimi, teknolojinin daha da ileri gitmesiyle SATA II ve SATA III olarak gelişme gösterir. Farklı aktarım hızlarına sahip olan bu modellerden şu an için en güncel olanı, SATA III sürümüdür. Bu gelişmişlik düzeylerine bağlı olarak fiyatlar arasında da farklılık kendini gösteriyor. Molex güç kablolarının yerini ise yeni nesil sabit disklerde SATA güç kabloları alıyor. Konnektörlü yapıya sahip bu ürünler, Molex kablolara göre daha az yer kaplar. Disk kablosu fiyatları, yeni sürüm ve eski sürüm olmalarına göre farklılık gösterir. Kabloların özellikleri, kullanım amaçları ya da uzunlukları da fiyatlar üzerinde etkili olmaktadır.

Disk Kablosu Hakkında İpuçları

  • Yeni nesil bilgisayarlar için üretilen disk kabloları içerisinde en güncel olanı SATA III olandır. Veri aktarımı 6 GB/sn olan bu kablo, öncellerine göre daha gelişmiş olmasıyla tercih edilir.
  • Sabit diskte güç kabloları girişinde problem oluşabilir. Böyle bir durumda Molex - SATA dönüştürücü kablolarıyla Molex bağlantı noktalarına çözüm bulunabilir.
  • Hızlı arayüzü olan e-SATA desteğine sahip harici diskler, veri aktarımında zamandan tasarruf sağlar.
  • SATA arabirimi, IDE arabirimine göre daha dayanıklı olmasıyla ön plana çıkar.
  • Doğru seçilmiş kaliteli bir kablo ile veri aktarımı sorunsuz ve daha hızlı olarak gerçekleştirilir.

Disk Kablosu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kablo alırken bilgisayarın eski model mi yeni model mi olduğuna dikkat etmek gerekir. Kablo yapısı, eski ve yeni bilgisayarlarda SATA ve Molex olarak değişir.
  • Kablo, dikkatlice incelenmeli ve sağlam olduğundan emin olunmalıdır.
  • Mümkünse kablo, benzer özelliklere sahip bir bilgisayarda denenerek, kablonun çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.
  • Satın almadan önce hangi amaç için kullanılacağı kesin olarak belirlenmeli ve en uygun olanı tercih edilmelidir.
  • Kablonun kullanım amacına göre ihtiyaç duyulan uzunlukta olmasına dikkat edilmelidir.