GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Joystick, Direksiyon

kategorisinde 1587 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Joystick, Gamepad

Joystick, gamepad, oyun oynamak için kullanılan kontrolörlere verilen isimdir. Gamepad çeşitleri, X-Box ve Playstation gibi oyun konsollarında sıkça kullanılır. Bir oyun kolu, oyunların daha kolay oynanmasını sağlamak amacıyla tasarlanır. Gamepadl'erde bulunan tuşlar yardımıyla oyun karakterleri kolaylıkla kontrol edilebilir. Oyun kolu çeşitleri, sadece konsol oyunlarında değil; bilgisayar oyunlarında da kullanılabilmektedir. Günümüzde birçok bilgisayar oyuncusu, sağladığı kullanım kolaylığı dolasıyla joystick, gamepad'leri tercih eder. Gamepad'ler, kullanım amaçlarına göre birçok farklı gruba ayrılır. Her konsol türü için özel olarak gamepad modelleri üretilir. Kullanıcılar, sahip oldukları oyun konsollarına göre oyun kolu tercihi yapabilirler. Öte yandan, kullanım kolaylığı olması açısından kablosuz gamepad'ler de kullanıcıların beğenisine sunulur.

Playstation İçin Özel Olarak Tasarlanan Gamepadler

Joystick, Gamepad

Gamepad modelleri arasında en bilinenleri, Sony'nin ürettiği Playstation konsolu için özel olarak tasarlanan gamepadlerdir. Playstation'un farklı sürümleri ile birçok farklı gamepad modeli tasarlanmıştır. Sony Playstation modellerinden birini satın alırken bir adet gamepad kullanıcılara ücretsiz olarak verilir. Ayrıca, Playstation modelleri için özel olarak tasarlanan gamepadler, ayrı olarak da satılır. Siyah ve gri renklere sahip Sony gamepad modellerinin orta bölümüne yerleştirilen ve oyun karakterini rahatça kontrol edebilmek için tasarlanmış 2 adet halka bulunur.

X-Box Gamepadleri

Joystick, Gamepad

Sony Playstation'dan sonra en popüler ikinci oyun konsolu ise Microsoft tarafından satışa sunulan X-Box oyun konsoludur. X-Box oyun konsolları için tasarlanan birçok farklı gamepad modeli bulunur. X-Box oyun konsollarından satın alan kullanıcılara X-Box için özel olarak tasarlanmış gamepad'lerden bir adet hediye edilir. Kullanıcılar, arzu ettikleri takdirde X-Box konsolu için tasarlanmış oyun kollarından satın alabilirler. X-Box konsolu için tasarlanan joystick modelleri, sadece gri renk seçeneği ile satılır.

Bilgisayarlar İçin Tasarlanan Gamepadler

Joystick, Gamepad

Birçok bilgisayar oyuncusu, klavye ile oyun oynamayı pek sevmez. Bu nedenle çoğu kişi, tercihini bilgisayarlar için özel olarak tasarlanmış gamepadlerden yana kullanır. Logitech ve Kontorland gibi birçok firma, bilgisayar oyuncularını düşünerek rahat kullanım imkânı sağlayan gamepad modelleri üretir. Klavye yerine gamepad kullanan bilgisayar oyuncuları, oyun oynarken çok daha rahat bir oyun deneyimi yaşar.