GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Seçili Kriterlerde Ara

Ara Yüz, Kontrol Kartı

kategorisinde 576 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Ara Yüz, Kontrol Kartı

Teknolojik ilerlemeyle birlikte her geçen gün yenilenen bilgisayar temelli donanımların en önemli parçalarından biri de arayüz kontrol kartlarıdır. Birden fazla sistem arasındaki iletişim akışını ifade eden ve monitör ile mikroişlemci arasındaki bilgi akışını sağlayan arayüz, gelişmiş ara yüz, kontrol kartı modelleri ile birlikte kullanıcıya tüm bilgisayar sisteminde yüksek performans vadeder. Harici ve bütünleşik seçenekleri bulunan arayüz kontrol kartı, özellikle seri bağlama teknolojisinin geliştirilmesiyle bant genişliğini yükselterek bağlantı hızını güçlendirir. Eski nesil AGP arabiriminin yerini alan PCI slotları ise farklı bant genişliği alternatifleri ve PCI Express seçeneği ile bilgisayarlara en yüksek görüntü kalitesini sağlar.

AGP'nin Yerini Alan PCI Teknolojisi

Ara Yüz, Kontrol Kartı

İlk kez Intel tarafından 1997 yılında piyasaya sürülen AGP (Accelerated Graphics Port), çoklu kanallardan direkt sistem belleğine erişerek güçlü veri akışı teknolojisinin temellerini atmıştır. Ara yüz kontrol kartı teknolojisinde devrim niteliğinde olan bu adımdan sonra ara yüz kartı modelleri, giderek gelişerek kullanıcıya daha yüksek bant genişliği ve daha hızlı veri aktarımı sağlayacak hâle gelmiştir. Bu dönüşümün son yıllardaki tazahürü olan PCI kontrol kartları, bant genişliğini artırarak anakarta network, video ve ses sağlama konusunda daha pratik çözümler ortaya koymaya başlamıştır. Paralel bağlamanın dezavantajlarını ortadan kaldırarak bilgisayar teknolojisinde seri bağlama dönemini başlatan PCI Express ise mikroişlemci ve monitör arasındaki en gelişmiş iletişimi sağlar. M-Tech ve ASUS gibi bilgisayar devleri tarafından üretilen PCI ara yüz kartı modelleri, gelişmiş Express seçenekleriyle de farklı bant genişliklerinde kullanıcıya sunulmaktadır.

Üstün Grafik Özellikleri İçin Yüksek Bant Genişliği

Ara Yüz, Kontrol Kartı

PCI Express ile ortaya çıkan seri bağlama modeli, veri transfer oranını ikiye katlar. AGP'nin anakaynağa doğrudan bağlanarak monitöre aktardığı yüksek görüntü özellikleri ve yüksek bant genişliğini bir araya getiren PCI Express modelleri, PCI teknolojisinin tüm eksiklerini gidererek yeni nesil bilgisayarlara yüksek grafik hızı ve iyileştirilmiş performans sağlar. Gelişmiş ses seçenekleri ve network ağlarının yönetimi için de ideal olan PCI Express'in PCI-e x1, PCI-e x2, PCI-e x4, PCI-e x8, PCI-e x16 modelleri, Firewire, M-Tech gibi markalar tarafından 3+1, 2+1,5 port ve tek port seçenekleriyle piyasayada yer alır. Anakart özelliklerini yükseltmek ve gelişmiş grafik, ses ve video özelliklerinden yararlanarak bilgisayarının performansını iyileştirmek isteyen tüm kullanıcılar için ideal olan bu slotlar, güç tüketiminden tasarruf ederek sistem belleğinin daha verimli kullanılmasını da sağlar. Bilgisayarınızın güç tüketimini denetleyerek grafik performansını artırmak istiyorsanız bilgisayarlar için en çok tercih edilen PCI-e x4, PCI-e x16 ve PCI-e x32 model ara yüz kontrol kartlarını ASUS, M-Tech ve Firewire gibi bilgisayar devlerinden temin edebilir; farklı ara yüz kontrol kartı markaları ve fiyatları arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Artılar

  • Seri bağlama teknolojisi sayesinde veri transfer oranını eski nesil kartlara göre ikiye katlar.
  • Bilgisayarınızın hızını artırır, verimli çalışmasını sağlar.
  • Görüntü, ses ve video özelliklerini iyileştirir.
  • Yüksek bant genişliği sağlayarak veri transfer gücünü artırır.
  • Farklı slot sayıları ve bant genişlikleri sayesinde bilgisayarınıza uygun arayüz kartını seçmenize olanak verir.

Eksileri

  • Gelişmemiş sistemlere göre fiyatı yüksektir.
  • Her bilgisayarda uygun slot ve donanım bulunmayabilir.
  • Arayüz kontrol kartı ve anakartın AGP veya PCI oluşu birlikte çalışmasını etkiler. Bu nedenle AGP anakarta sahip bir PC'de PCI çalışmaz.
  • Veriyolu geçişini yükselten arayüz kontrol kartları, ne kadar etkili çalışırsa çalışsın veriyolu geçişinin yükselmesi, farklı durumlardan da etkilenebilir.
  • Slot genişliğini ve tipini mutlaka bilgisayara uygun olarak seçmek gerekir. Aksi takdirde veri akışı sağlanamaz.